Po ponad trzech godzinach sesji Rady Miasta radni rozpoczęli głosowanie nad projektami uchwał. Z porządku obrad wycofano uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Królewieckiej, między ulicami Marymoncką, Fromborską a osiedlem Dąbrowa w Elblągu.
Zaraz po przyjęciu porządku obrad, ślubowanie złożył radny Wojciech Rudnicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który zastąpił Iwonę Mikulską, obecnie pełniącą funkcje dyrektora Departamentu Edukacji w UM. Potem radni złożyli wnioski, oświadczenia i interpelacje. Później wysłuchali sprawozdania z pracy Departamentu Edukacji, które już wkrótce przedstawimy na łamach naszego dziennika.
Arkadiusz Jachimowicz jeszcze przed rozpoczęciem głosowania przedstawił radnym projekt Elbląg Konsultuje, który opisywaliśmy na łamach info.elblag.pl
Radni głosują nad projektami uchwał
Po krótkiej przerwie radni rozpoczęli głosowanie nad projektami uchwał. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany w Wieloletniego Prognozy Finansowej Gminy miasta Elbląg. Komisja Finansowa jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. 22 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, jeden radny był przeciw. Kolejna uchwała zawierała zmiany dotyczące budżetu miasta za rok 2013, które radni przyjęli.
W dalszej kolejności radni powołali ostatniego członka Rady Społecznej SPSZOZ Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu i zatwierdzili regulamin działalności tej Rady. Ostatnim członkiem Rady Społecznej Miejskiego Szpitala został Wojciech Rudnicki, którego kandydaturę zaproponował Ryszard Klim. Regulamin działalności Rady Społecznej radni przyjęli 23 głosami za, jeden radny wstrzymał się od głosu.
Rada Miasta będzie decydować o akcji spółek
Głosowaniem radnych, ograniczyli oni prezydentowi Jerzemu Wilkowi uprawnienia decyzyjne w obszarze wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji w spółkach. - W myśl proponowanych przez nas zmian podjęcie działań dotyczących cofania i zbywania udziałów w spółkach oraz wnoszenia do spółek wkładów niepieniężnych (aportów) przez Gminę Miasto Elbląg wymagać będzie wcześniejszej zgody Rady Miejskiej – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Za głosowało 18 radnych, 4 osoby wstrzymały się od głosu, a jedna nie głosowała wcale.
Radni w czasie sesji udzielili bonifikaty od pierwszej opłaty z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej Muzeum Archeologiczno-Historycznemu.
Radni o losach czterech nieruchomości
Kolejne decyzje radnych dotyczyły nieruchomości. Wszystkie te uchwały radni przyjęli. Pierwsza działka, o której decydowali radni mieści się przy ul. Królewieckiej, gdzie znajduje się budynek stacji transformatorowej, użytkowanej przez firmę ENERGA-OPERATOR S.A. Budynek stacji znajduje się na terenie nieruchomości należącej do Miasta, ale firma złożyła wniosek o nabycie przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie z prawem działka może zostać zbyta na rzecz Spółki w drodze bez przetargowej, za zgodą Rady Miejskiej w Elblągu.
Kolejne decyzje dotyczyły działki przy ul. Drzewnej 8a, której przeznaczeniem jest funkcja mieszkaniowa oraz funkcje drobnych usług handlu, rzemiosła i małej gastronomii. Za zgodą radnych na działkę zostanie rozpisany przetarg. Nieruchomość gruntowa przy ul. Rypińskiej to nieruchomość, nad którą debatowali radni. Działka zabudowana jest niepodpiwniczonym pawilonem handlowym, który został wybudowany przez dzierżawcę działki. Nakłady poniesione na wybudowanie budynku stanowią własność dzierżawcy gruntu.
Ostatnia działka, o losach której zadecydowali radni, znajduje się przy ulicy Dojazdowej 14a. Obecnie, jest ona dzierżawiona przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej „PKA” Spółka z o.o. a czas umowy zawarto do 31 grudnia 2013 roku. Dzierżawca zwrócił się z prośbą o zawarcie kolejnej umowy, tym razem do 2020 roku. Nieruchomość, o której mowa jest wykorzystywana jako baza i zajezdnia autobusowa. W celu zapewnienia ciągłości świadczonych usług za zasadne uważa się zawarcie umowy długoterminowej o czym zadecydowali radni.
Decyzje RM o członkach Komisji
Dalsze decyzje radnych dotyczyły powołania Komisji Rewizyjnej. Z ramienia PO do Komisji Rewizyjnej radna Małgorzata Adamowicz zaproponowała Roberta Turleja. Druga kandydatura została ogłoszona przez Pawła Fedorczyka (PiS) i Ryszarda Klima (SLD), zaproponowali oni kandydaturę Wojciecha Rudnickiego (SLD). Te kandydatury wzbudziły wśród radnych tyle emocji, że Przewodniczący Janusz Nowak godząc członków Rady Miasta zadecydował, że nie będzie powoływany żaden nowy członek do Komisji Rewizyjnej.
Radni w czasie sesji uzupełnili skład Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Jej członkiem został Wojciech Rudnicki.
Na początku sesji, radni wycofali projekt uchwały dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Królewieckiej, między ulicami Marymoncką, Fromborską a osiedlem Dąbrowa w Elblągu. Prawdopodobnie ta uchwała będzie podlegała obradom na najbliższej sesji.
A więc jest koalicja SLD i PIsu "...Druga kandydatura została ogłoszona przez Pawła Fedorczyka (PiS) i Ryszarda Klima (SLD), zaproponowali oni kandydaturę Wojciecha Rudnickiego (SLD)...." ????
Interpelacje i zapytania na tej sesji to flaki z olejem. Jedynie Pan Malinowski wystąpił krótko i rzeczowo - reszta wystąpień to sztuka dla sztuki. Niektóre z wystąpień radnych to żebranina radnych o publiczny grosz , którego w kasie miasta nie ma .Jakoś nie słyszałem konkretnych propozycji dotyczącej podreperowania kasy miasta , która jest pusta .
WYBORCA - a jakbyś chciał żeby Radni podreperowali kasę miast - zrzutka do czapki ? To pracujący mieszkańcy i firmy tworzą kasę miejską, nie ma pracy, pozwala się systemowo wyprowadzać siedziby firm do mieszkań w Warszawie to i tak jest, a jeszcze Waltz nie chce płacić "janosikowego". A "na ulicy mówią" Rudnicki nie przeszedł taka to koalicja
Zombi. Poprzez pilnowanie publicznej kasy . Pan radny Malinowski podał przykład w jaki sposób rozmaite firmy usiłując golić miasto jak baca barany. Niedawno debatowano nad PDiM , który powstał poprzez durnowaty podział PDiZ - firmy która jako zakład budżetowy wykonywał niezbędne prace konserwatorskie na rzecz miasta m.in. łatając na gwizdek dziury w ulicach i chodnikach, które są i będą zawsze w każdym mieście. Obecnie na byle dziurkę trzeba ogłaszać przetarg i płacić wygórowane ceny za zlecone usługi. Jakoś niemrawo idzie sprawa egzekwowania od tłustych kotów wynagrodzenia za korzystanie z miejskich nieruchomości .Przychodami z tego tytułu można by finansować którąś z inwestycji tak potrzebnych miastu.
Rudnicki to syper mężczyzna , grzeczny miły i lubiący pracowac dla mieszkańców i pomagać im.Tak aż głupio słuchać że porównują Go z przypadkowo wybranymi radnymi i mjał rację Klim że wszedł właśnie On a nie inny z SLD. Bo mają tam więcej przypadkowych gości i chętnych bycia radnymi...elblążanin
Anonim Wojciech tak się podpisz
Sesja przebiegała cudownie ,Klim w uściskach Prezydenta -puszczali do siebie oczko- nawet Wilk powiedział,że natych samych falach nadaje,a swięty Mikołaj wstawił mu meble do gabinetu,stwierdził nawet ża Pani G.KLUGE jest nielegalnie w komisjach ,a sprawa ewentualnej przemocy wobec dzieci to nikt do niego się nie zgłaszał w tej sprawie a tak wogóle to radnej Małgorzacie ktoś pismo napisał
Ja się podpiszę Manka a ty podpisz się PRZYGŁUP bo jak cię znam to na yakiego wyglądasz.
Jeden wyraz zle został napisany ale przeskoczył mi palec....przepraszam za błąd ale nie za PRZYGŁUPA.