Na listopadowym posiedzeniu Komisji ds. Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej pracującej w składzie Maria Kosecka (PO), Małgorzata Adamowicz (PO), Agnieszka Kondraczuk (PO), Marek Kucharczyk (PO), Ryszard Klim (SLD), Andrzej Tomczyński (SLD) najwięcej czasu poświęcono sprawom związanym z zabezpieczeniem osób bezdomnych w okresie zimowym. Poza tym uczestnicy spotkania zapoznali się z sytuacją na przejściu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim i skutkami wprowadzenia małego ruchu granicznego, dyskutowali, jak udoskonalić współpracę służb podczas przygotowywania i zabezpieczania imprez masowych, oceniali też skuteczność pracy dzielnicowych w rozwiązywaniu problemów lokalnych.
Dom Brata Alberta, pogotowie socjalne, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Miejski oraz policjanci i strażnicy miejscy współpracują na rzecz bezdomnych. Od lat w Elblągu żadna bezdomna osoba nie padła ofiarą mrozu, co dobrze świadczy o tej współpracy. Tej zimy ma być podobnie. Funkcjonariusze są zorientowani, gdzie chronią się bezdomni, więc te miejsca będą regularnie odwiedzane przez patrole. Jeśli zajdzie potrzeba, bezdomni będą dowożeni tam, gdzie otrzymają stosowną opiekę, także medyczną. Najważniejszą placówką jest dom dla bezdomnych. Może przyjąć 63 osoby, jego kierownik planuje, by w przyszłości placówka przestała być zwykłą noclegownią i stała się miejscem z warsztatami terapeutycznymi i poradnictwem psychologicznym, które pozwolą wychodzić pensjonariuszom z bezdomności.
Strażacy zwrócili uwagę członkom komisji, że budynek, w którym mieści się noclegownia nie do końca spełnia warunki ppoż., jednak ustaliliśmy, że stan obiektu będzie teraz poddany doraźnej ocenie, i że ten obiekt będzie monitorowany.
Wprowadzenie małego ruchu granicznego spowodowało wyraźny wzrost ruchu na wszystkich przejściach granicznych w województwie Warmińsko-Mazurskim. W Gronowie np. w III kwartale br. celnicy odprawili ponad 61 tys. samochodów osobowych (w II kwartale – niespełna 54 tysiące), a w Grzechotkach w ruchu towarowym liczba pojazdów z 9255 w II kwartale wzrosła do 10848 w kwartale III. Granicę przekracza dziennie ok. 100 Polaków, cudzoziemców jest więcej. Te liczby będą sukcesywnie rosły, ponieważ niektóre z osób przekraczających granicę posiadają wcześniej przyznane, nadal ważne, wizy. Jak wynika z policyjnych raportów, przyjeżdżający do nas goście zza wschodniej granicy nie powodują żadnych zagrożeń, nie odnotowano żadnych wypadków ani kolizji z ich udziałem.
Komendant policji z satysfakcją poinformował uczestników posiedzenia, że wzrasta zaufanie społeczne do policji. Duży wpływ na ten stan rzeczy ma praca dzielnicowych, którzy skutecznie reagują na przejawy przemocy w rodzinie i konflikty sąsiedzkie. W roku bieżącym policjanci założyli 195 Niebieskich Kart, a ich udział w akcjach „Chrońmy dzieci przed alkoholem” i „Bezpieczny senior” przyniósł efekty pozytywne.
Uczestnicy posiedzenia Komisji ds. Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych omówili problemy związane z organizacją imprez masowych. Z dokonanej analizy wynika, że nie wszyscy animatorzy życia sportowego i kulturalnego znają zapisy ustawy o imprezach masowych, istnieje więc potrzeba ich sprecyzowania i zapoznania z nimi wszystkich zainteresowanych.
Członkowie Komisji z satysfakcją odnotowali fakt ujęcia w budżecie na 2013r środków na zadania które zgłosili w swoim wniosku z 25 października br. Będą to m.in. działania związane ze wsparciem finansowym dodatkowych patroli policji, poszerzenie monitoringu wizyjnego miasta Elbląga, likwidację graffiti, wsparcie programu dla mieszkańców bloku przy ul. Łęczyckiej oraz na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
Przewodnicząca Komisji
Maria Kosecka
Bardzo wysoko oceniam zaagażowanie członków tej komisji. Widać, że poważnie traktują swój mandat. A transparentność ich pracy stanowi wzór dla innych.
Co tydzień napady rabunkowe z bronią na sklepy i banki, a komendant wmawia nam że wzrasta zaufanie społeczne do policji i ogólnie wszystko jest OK.
Bo zaugfanie wzrasta.A to,że bandyci szaleją,sorki,ale czy uważasz, że oni to planują z policją?Puknij się.
Krótko .W Elblągu nie ma amfiteatru i miejsca na imprezy muzyczne dla 130 tys mieszkańców.