We wtorek, 26 czerwca, odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej, na której ważnym punktem będą m.in. rezolucje dotyczące nadania nowego Statutu Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu.
Przypomnijmy: Nowa ustawa o działalności leczniczej, wprowadzona 1 lipca 2011 r. przez ówczesną minister zdrowia, Ewę Kopacz, dotyczyła m.in. przekształcenia polskich szpitali w spółki, aczkolwiek nie wprowadziła ona obowiązkowej ich transformacji. Zgodnie z przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, były zmuszone pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji. W Elblągu dotknęło to Szpital Miejski im. Jana Pawła II.
Po wielu bojach, zarówno przez Związki Zawodowe działające na terenie Szpitala Miejskiego, jak i niektórych radnych Miasta Elbląg, a także samych elblążan, zmiany objęły również placówkę zdrowotną przy ul. Żeromskiego Na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej radni przegłosują wprowadzenie nowego Statutu Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu do dnia 30 czerwca 2012 r.
Przedmiotowe zmiany polegać będą na wprowadzeniu do Statutu zapisów dotyczących okoliczności odwołania członków Rady Społecznej przed upływem kadencji, zmiany nazwy regulaminu porządkowego na regulamin organizacyjny, zasad nadania Statutu i zasad gospodarki finansowej dotyczącej między innymi kwestii otrzymywania dotacji.
Ponadto dokona się następujących zmian polegających na rozszerzeniu wykazu podstawowych zadań zakładu wprowadzając do nowego Statutu:
a) opiekę nad kobietą ciężarną i jej płodem, połogiem oraz nad noworodkiem,
b) pielęgnację chorych,
c) orzekanie i opiniowanie o stanie zdrowia
d) zaopatrywanie w środki i materiały medyczne
e) wykonywanie zadań w zakresie kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego.
Ponadto z nowego Statutu wykreśleniu ulegnie zapis o istnieniu w strukturze organizacyjnej Szpitala Oddziału Neonatologicznego tworząc tym samym Oddział Ginekologiczno – Położniczy z Pododdziałem Patologii Ciąży i Pododdziałem Ginekologii Jednego Dnia oraz wykreśli się ze struktury organizacyjnej Poradni Chirurgii Dziecięcej. Powodem likwidacji tej poradni jest brak umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie przedmiotowych usług medycznych.
Nowy Statut wprowadzi też stanowiska Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno – Finansowych. Stanowisko to stworzone ma być w celu poprawienia organizacji pracy w zakresie spraw ekonomiczno – finansowych szpitala. To posunięcie było jeszcze niedawno szeroko komentowane, przez m.in. Związki Zawodowe działające na terenie Szpitala Miejskiego, które wskazywały na nierozwagę w sposobie tworzenia takiego stanowiska, skoro szpital za ok. 3 miesiąc ma i tak przekształcić się w Spółkę Prawa Handlowego. Związki Zawodowe wystąpiły wtedy z pytaniem do wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego, po co to stanowisko jest w ogóle tworzone – wiąże się to przecież ze wzrostem wynagrodzenia osoby mianowanej. Wiceprezydent Lewandowski miał wtedy odpowiedzieć, że jest taka potrzeba – i takie stanowisko istnieje też w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu. Ostatecznie stanowisko Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Szpitala Miejskiego ma być wprowadzone do nowego Statutu szpitala, nad którym jutro będą głosować radni.
Na jutrzejszej Sesji Rady Miejskiej radni przegłosują także rezolucję dotyczącą wyrażenia zgody na dzierżawę pomieszczeń SP SZOZ Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu o łącznej powierzchni 242,84 m². Pomieszczenia te mają być dzierżawione na użytek powstającego w szpitalu od 1 lipca 2012r. NZOZ „Mikro Net” s.c., który świadczyć będzie usługi medyczne w zakresie otolaryngologicznym, audiologicznym, foniatrii, protetyki słuchu, logopedii ze specjalnościami: neurologopedii i surdologopedii, techniki i informatyki medycznej na okres od 1.07.2012 r. do 30.06.2015 r.
Problemy w służbie zdrowia to codziennosć, niby się coś zmienia, ale pacjent jest ciagle na szarym końcu. Moja mama zachorowała na ciężką i przewlekłą chorobe, wymagała opieki w domu, gdybyśmy czekali na pomoc ze strony państwa to pewnie nie doczekalibyśmy sie wcale. Na szczęście moja siostra trafiła na adres: www.centrumpomocnadlon.pl i od tamtej pory mamy opiekę dla mamy i pomoc dla całej rodziny. Nie chcę pisać, że w służbie zdorwia nic się nei dzieje, ale gdy potrzeba pomocy od ręki i zaraz to warto liczyć na siebie i szukać. Pomocna Dłoń z Elbląga opiekuje się mamą, pomag też nam, centrum usług opiekuńczych jest godne polecenia, a piszę o tym bo wiem, ze wiele osób boryka się z podobnymi problemami wiec warto wiedzieć, ze talie centum usług opiekuńczych jest w mieście i super działa.