- Po wielu latach znalazł się inwestor zainteresowany zagospodarowaniem Góry Chrobrego, żeby nie stracić sezonu narciarskiego podpisana została z nim 20 września 2010 umowa dotycząca dzierżawy nieruchomości gruntowej o powierzchni 2,3 ha, na której posadowiony jest wyciąg narciarski na okres 3 miesięcy, czyli do 19 grudnia br. - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Henryka Słoniny, odnosząc się do medialnych doniesień o tajemniczej spółce pn. Góra Chrobrego sp. z o.o.
Urząd Miasta zapewnia, że w ciągu miesiąca na Górze Chrobrego powstanie orczykowy wyciąg narciarski. Dzierżawcą terenu jest spółka o tej samej nazwie. Do Joanny Urbaniak, rzeczniczki Prezydenta Henryka Słoniny wysłaliśmy zapytanie dotyczące spółki. Pani rzecznik wprawdzie przysłała nam odpowiedź, ale brak w niej odpowiedzi na nasze pytania. Nie chciała odnieść się do informacji jakoby spółka, która ma inwestować na Górze Chrobrego jest spółką założoną w maju br. z kapitałem 5 tysięcy złotych, nie posiada historii obrotów w rachunku bieżącym oraz zdolności kredytowej. Pominęła milczeniem pytanie o pracownicę Urzędu Miejskiego, będącej członkiem Rady Nadzorczej spółki i o pracownika MOSiRu, który ma przejść do tej spółki.
Załóżmy, że ten wyciąg powstaje. Miasto go odkupi? Wydzierżawi? Dokapitalizuje spółkę? Przedłuży umowę dzierżawy na czas nieokreślony? Pogłoski mówią o zagranicznym inwestorze, który miałby zbudować na Górze Chrobrego hotel, ale teren pod budowę po 19 grudnia dostałby w ofercie już od tej spółki. - pytaliśmy Joannę Urbaniak, rzeczniczkę Prezydenta Słoniny. Oto, jaką odpowiedź otrzymaliśmy:
Po wielu latach znalazł się inwestor zainteresowany zagospodarowaniem Góry Chrobrego, żeby nie stracić sezonu narciarskiego podpisana została z nim 20 września 2010 umowa dotycząca dzierżawy nieruchomości gruntowej o powierzchni 2,3 ha, na której posadowiony jest wyciąg narciarski na okres 3 miesięcy (do 19 grudnia br.). Zgodnie z umową Wydzierżawiający oddaje dzierżawcy ten obszar do odpłatnego używania z prawem do dysponowania nim na cele budowlane związane z remontem i przebudową istniejącego wyeksploatowanego wyciągu narciarskiego, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz do pobierania pożytków. Remont bądź przebudowa, a także demontaż istniejącego wyciągu zostanie wykonana na koszt dzierżawcy.
Aktualnie dzierżawca nie czerpie z tytułu zawartej umowy żadnych pożytków, dlatego płaci jedynie czynsz i podatek od nieruchomości. Czynsz został naliczony według obowiązujących stawek i zgodnie z zarządzeniem Prezydenta obniżony w okresie przygotowawczym, tak jak się to robi w stosunku do wszystkich inwestorów.
|
Jeżeli inwestor wywiąże się z umowy podpisana zostanie z nim kolejna umowa krótkoterminowa, a w tym czasie ogłoszony zostanie przetarg na kompleksowe zagospodarowanie Góry Chrobrego z pełną infrastrukturą. Teraz bowiem mówimy jedynie o wyciągu narciarskim.
Czy zatem "Góra Chrobrego" to kiełbasa wyborcza?