Jednak nie chodzi o wybory samorządowe, a o głosowanie w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta. Jeszcze w tym półroczu zostaną rozpisane wybory – informuje Marek Kucharczyk, jeden z inicjatorów reaktywacji MRM. Uczniowie z elbląskich szkół wybiorą spośród swoich rówieśników reprezentantów, którzy zostaną radnymi. Praca w młodzieżowej radzie ma być nauką samodzielności i zasad funkcjonowania lokalnego samorządu. Wybory odbędą się w szkołach na podstawie instrukcji przygotowanej przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego.
- Dzięki staraniom trzech organizacji – naszej młodzieżówki, kolegów z Forum Młodych PiS oraz Młodych Socjalistów udało się doprowadzić do reaktywowania Młodzieżowej Rady Miasta (MRM) w Elblągu. Pomysł podchwycili dorośli radni, którzy wiosną br. na posiedzeniu RM przegłosowali uchwałę dając podstawę prawną do rozpoczęcia procedury wyborczej. Teraz czekamy na odpowiednie instrukcje z Wydziału Edukacji określające terminy i zasady przygotowania wyborów w szkołach w oparciu o statut MRM – dodaje Marek Kucharczyk.
Młodzieżowe rady w całej Polsce pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży. Pierwsza młodzieżowa rada została utworzona w Polsce w 1990 roku w Częstochowie. Dopiero w 2001 roku, wraz z nowelizacją ustaw samorządowych, do ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono artykuł, formalnie zezwalający na utworzenie młodzieżowej rady gminy. Młodzieżowe rady nie mają statusu organizacji pozarządowej ani nie posiadają osobowości prawnej.
- Po zakończeniu wyborów w szkołach zostanie zwołane uroczyste posiedzenie inauguracyjne Młodzieżowej Rady Miasta, podczas którego zaczniemy organizować fundamenty działalności Rady. Stworzymy i wprowadzimy w życie Regulamin Młodzieżowej Rady Miasta – tu chcemy być krok do przodu od dorosłej Rady Miasta w Elblągu, która nadal nie posiada własnego Regulaminu, a wszystkie zapisy dotyczące jej działalności określa Statut Miasta. Nasz Regulamin uporządkuje pracę młodzieżowej rady na lata i będzie gotową regulacją dla kolejnych roczników uczniów wchodzących do MRM – informuje Marek Kucharczyk ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.
Czym jest młodzieżowa rada miejska?
Młodzieżowa rada miasta, gminy lub powiatu to specyficzna forma organizacji młodzieżowej, będącej częścią samorządu terytorialnego (czasami, ze względu na podobne cele i sposoby działania, bywa błędne zakwalifikowana do organizacji pozarządowych).
W jej skład wchodzi zwykle od kilkunastu do około 30 młodzieżowych radnych. Są to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, wybrani w powszechnych wyborach. Dzięki temu mogą reprezentować stanowisko młodzieży przed władzami samorządowymi.
Celem młodzieżowej rady miasta, oprócz reprezentowania młodzieży, jest także aktywizowanie rówieśników do działań na rzecz swojego miasta lub gminy oraz upowszechnianie wiedzy o samorządzie lokalnym.
Młodzieżowe rady funkcjonują obecnie w około 200 polskich miastach, gminach i powiatach. Młodzieżowa rada jest powoływana na wniosek zainteresowanych środowisk przez radę gminy lub miasta.
a kto za to zaplaci? znowu podatnicy? beda im wbijac do glowy socjalizm od najmlodszych lat?
Oj Arnoldzik chyba nie doceniasz polskiej młodzieży.