Na prośbę Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Elblągu przekazujemy informacje dotyczące ptasiej grypy i sposobów postępowania w przypadku podejrzeń o jej występowaniu.
PTASIA GRYPA to zakaźna, zaraźliwa choroba drobiu wywołana przez wirus atakujący wszystkie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych (największe straty wśród kur i indyków). Źródłem zakażenia są ptaki wolno żyjące, będące bezobjawowymi nosicielami, zwłaszcza migrujące ptaki wodne. Choroba występuje sezonowo (późna jesień, zima, wczesna wiosna), a jej rezerwuarem są właśnie ptaki dzikie.
Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób skutkuje olbrzymimi stratami gospodarczymi (odszkodowania, likwidacja, wstrzymanie handlu drobiem i produktami z drobiu). Pozostawienie w środowisku zwłok ptaków padłych z powodu grypy niesie ogromne ryzyko bowiem wirus wywołujący tę chorobę szczególnie długo zachowuje swą zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli w obecnych warunkach pogodowych.
W przypadku stwierdzenia padłych ptaków dzikich, zwłaszcza ptaków wodnych oraz drapieżników, a także masowych padnięć innych ptaków, należy zgłaszać ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Elblągu, na numer stacjonarny Inspektoratu: 55 237 02 53 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 lub po godzinach pracy inspektoratu oraz w dni wolne na numer komórkowy 662 161 614.
Urząd Miejski w Elblągu
Srovid i straszenie nim i medialna propaganda już nie działa więc znw na tapecie ptasia grypa. Zaraz będą tępic ptactwo chodowlane rolnikom pod przykrywka chorony , a na zlecenie fimr ubojni korpor=acyjnych.
Jeśli ktoś zamierza się wymądrzać w sprawach, o których tak naprawdę nie ma pojęcia to lepiej, aby wstrzymał swoje wypociny. Proponuję takim osobom, by jeżeli mają ochotę wykazywania swojej wątpliwej wiedzy, pisali wówczas o problemach sportowców, artystów czy ludzi show-biznesu lub po prostu w ramach agencji prasowej JPPDP (Jedna Pani/Pan Powiedziała /ał Drugiej Pani/Drugiemu Panu)