Dwa dni temu opublikowaliśmy materiał Miasto odmawia remontu budynków komunalnych przy Grunwaldzkiej? „Żadne prace nie były wykonywane od 40 lat”. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta, Prezydent Elbląga, "zaniepokojony doniesieniami medialnymi na temat stanu technicznego budynków przy Al. Grunwaldzkiej 79 i 81, zlecił dyrektorowi Zarządu Budynków Komunalnych Adamowi Krause inspekcję tych nieruchomości".
Do radnych Sebastiana Czyżyka-Skoczyka i Pawła Kowczyńskiego zwróciła się grupa elblążan w sprawie remontu budynków przy al. Grunwaldzkiej 79 i 81. - W tych budynkach znajduje się łącznie 14 lokali, z czego tylko jeden, od niedawna, pozostaje niezamieszkały – zaznaczyli radni. - Wśród mieszkańców znajdują się zarówno osoby starsze, jak i niepełnosprawne.
Według relacji mieszkańców budynków przy al. Grunwaldzkiej 79 i 81 żadne prace „zewnętrzne”, głównie dotyczące elewacji, nie były przeprowadzane od 40 lat. Z tego względu utrzymanie ciepła w lokalach jest bardzo nieefektywne, a same mieszkania narażone są na wdzieranie się wilgoci oraz związane z tym problemy i potencjalne niebezpieczeństwa
– zaznaczył Sebastian Czyżyk-Skoczyk.
Radni zwrócili się do Prezydenta Elbląga Michała Missana z pytaniem, czy Miasto zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie kompleksowy remont budynków komunalnych al. Grunwaldzkiej 79 i 81. - Jeśli niekompleksowy, to czy możliwe będzie przeprowadzenie remontu w niezbędnym, wskazanym w stanie faktycznym, zakresie, tj. elewacji, w tym docieplenia, i dojścia do komina? - pytają.
Nieruchomości przy al. Grunwaldzkiej 79 i 81 należą do zasobu mieszkaniowego wybudowanego w latach 1907-1908. Wiceprezydent Elbląga Katarzyna Wiśniewska zaznacza, że budynki te nie są ujęte w Planie rozbiórek budynków gminnych na lata 2025 – 2028 i są umieszczone w wykazie nieruchomości wyłączonych ze sprzedaży.
Budynki przy Alei Grunwaldzkiej 79 i 81 zostały ujęte w Planie potrzeb remontowych, lecz konieczny zakres remontów wymaga dużych nakładów finansowych, co przy ograniczonym budżecie ZBK aktualnie nie jest możliwe. Dlatego też Miasto prowadzi działania w celu pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych
– wyjaśnia wiceprezydent Elbląga.
Radni podkreślili, że mieszkańcy od lat zwracają się z prośbami o pomoc i przeprowadzenie remontu . - Warto wspomnieć o determinacji mieszkańców, którzy zgłaszają gotowość do przeprowadzenia części prac samodzielnie za np. częściowe odliczenia czynszowe – zauważa Sebastian Czyżyk-Skoczyk.
Podobny proceder dotyczy znajdującego się za budynkami trawnika, którego koszty koszenia ponoszone przez miasto, według mieszkańców, są horrendalne, a o który ostatecznie dbają, nieodpłatnie sami zainteresowani. Co więcej, do mieszkańców nieustannie docierają doniesienia, że miasto od lat odmawia przeprowadzenia obszernych remontów ze względu na plany wyburzenia lub sprzedaży budynków
– stwierdził Sebastian Czyżyk-Skoczyk.
Jak zapewnia wiceprezydent koszty koszenia trawników przy wskazanych budynkach oraz na innych terenach zielonych będących w administrowaniu ZBK, są uzależnione od wielkości powierzchni przewidzianej do koszenia oraz składanych ofert w trakcie procesu przetargowego.
Nie ma możliwości zastosowania indywidualnej stawki czynszu dla danego najemcy w zamian za wykonywane prace porządkowe. Istnieje natomiast możliwość odpracowania zaległości czynszowych, które również posiadają lokatorzy omawianych budynków, w ramach prowadzonego przez ZBK Programu Realizacji Świadczeń Wzajemnych. Należy dodać, że od 1 marca 2025 roku obowiązuje nowa stawka czynszu za najem lokali mieszkalnych obniżona z 8,00 zł/m2 na 7,00 zł/m2
– zaznaczyła Katarzyna Wiśniewska.
Materiał Miasto odmawia remontu budynków komunalnych przy Grunwaldzkiej? „Żadne prace nie były wykonywane od 40 lat” opublikowaliśmy w niedzielę, 30 marca. Dzień później dyrektor ZBK z pracownikami pojechali na inspekcję tych budynków. - Odwiedzili mieszkanki i mieszkańców tych kamienic i przekazali im, że wkrótce zostaną wykonane tam niezbędne prace remontowe. Prezydent postanowił przesunąć na ten cel dodatkowe środki - informuje Adrianna Kuzko z Biura Prezydenta Miasta.
W wyniku rozmów z lokatorami, którzy wskazali defekty budynków, oraz przeprowadzonej oceny ustalono, że w pierwszej kolejności należy zająć się wymianą ław kominiarskich oraz remontem dobudówki budynku nr 81. Konieczna też będzie specjalistyczna inspekcja dachu, która pozwoli ocenić jego stan techniczny oraz zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac
- dodała Adrianna Kuzko.
Prima aprilis? Gdyby wybory odbywały się dwa razy do roku, to obietnic i informacji o przeszkodach było by więcej. A Michaś, wbrew temu że "ni ma pinindzy i nie bendzie", na cenzurowanej szpalcie wyliczył ile dostanie kasy i jakie prace wykona od czerwca 2025. Nawet poniemiecki basen włączył do zysków swojej kadencji. Szkoda takich budynków jak ten na fotce.
Burzyć i budowac nowoczesne budynki. Czas na godne życie.
Dobre pryma aprilis ,:))) jakby nie patrzeć wiele tematów to jedno wielkie pryma aprilis
Żarty żartami ale to nie jest fajne robić sobie "jaja" kosztem mieszkańców :(
z którym deweloperem się już ugadali?
A co z buynkami po 2 stronie Kiedy remont państwo zbk i konserwator