Na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, Adriana Strukowicz z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej zaprezentowała wykład nt. „Mikołaja Kopernika rozważania o monecie” w aspekcie makroekonomicznym w sali wykładowej Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.
Pomimo upływu pięciuset lat, przemyślenia i wnioski Mikołaja Kopernika są na tyle uniwersalne, że nadal nie straciły na aktualności.
Traktat o monecie – „Rozmyślania”.
„Choć nieskończona jest ilość plag, które zazwyczaj powodują upadek królestw, księstw i rzeczypospolitych, to moim zdaniem – przestrzegał zebranych astronom – najgorsze są cztery: niezgoda, śmiertelność, jałowość ziemi i podły pieniądz. Trzy pierwsze są tak oczywiste, że wszyscy dobrze wiedzą, iż tak właśnie jest; ale czwartą, która dotyczy pieniądza, uznają tylko nieliczni, i to najmądrzejsi, ponieważ doprowadza do upadku rzeczypospolitych nie od razu i nie za pomocą jednego ciosu, ale stopniowo i jakby skrycie.”
Traktat „O szacunku monety”.
„Utrata wartości monet prowadzi do zaburzenia podstawowej funkcji pieniądza, jaką jest stanowienie miary wartości, to zaś, co ma być miarą, musi zawsze zachowywać trwałą i ustaloną wielkość.”
PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Kopernik tu jest!!!!!!!