Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać drugi ze scyfryzowanych przez Regionalną Pracownię Digitalizacji obiektów w ramach cyklu „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji". To popiersie warmińskiego biskupa Marcina Kromera ze zbiorów Janusza Moskala. Oryginał obecnie znajduje się w Muzeum Ziemi Braniewskiej.
Cykl zainaugurowany został prezentacją „Porwania Europy" ze zbiorów lokalnego kolekcjonera Edwarda Parzycha, który zebrał największą w Polsce i drugą co do wielkości na świecie kolekcję ceramiki z powstałej w 1905 roku Kadyńskiej Wytwórni Majoliki.
Zaplanowaliśmy, że kolejne zdigitalizowane obiekty będą pochodzić ze zbiorów regionalnych kolekcjonerów – teraz prezentujemy popiersie biskupa Marcina Kromera, którego właścicielem jest Janusz Moskal z Braniewa, po następne wybieramy się w podróż do Fromborka
– mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Janusz Moskal, jako aktywny pasjonat historii Braniewa i jego okolic jest członkiem Stowarzyszenia Historyczno – Poszukiwawczego Denar w Elblągu oraz Towarzystwa Miłośników Braniewa, które w roku 2016 utworzyło Muzeum Ziemi Braniewskiej, funkcjonujące obecnie w pomieszczeniach Collegium Hosianum. Część prezentowanych tam eksponatów pochodzi właśnie z bogatej kolekcji Pana Moskala. Jednak zdecydowaną większość odnalezionych przez niego obiektów, w tym pamiątek po przedwojennych mieszkańcach i pozostałości po zbrojnych konfliktach mających miejsce na tych terenach – przedmiotów codziennego użytku i militariów z różnych epok - zobaczyć można w jednej z baszt braniewskiego amfiteatru.
Obiektem zdecydowanie wyróżniającym się na tle tej różnorodnej kolekcji jest wykonane z wapienia gotlandzkiego popiersie. Niewiele wiadomo o jego pierwotnej lokalizacji, jego fundatorze ani twórcy. Datowane na XVI w. przedstawia najprawdopodobniej zasłużonego dla Warmii biskupa Marcina Kromera.
Chcemy promować nie tylko przedmioty zgromadzone i zarządzane przez instytucje muzealne, ale pokazać, że prywatni kolekcjonerzy mają często naprawdę ciekawe zbiory o charakterze zabytkowym, gromadzą je i opiekują się nimi bo jest to ich pasja. Zapraszamy do Regionalnej Pracowni Digitalizacji tych, którzy posiadają wyjątkowe obiekty, taką pasję warto wspierać oraz promować
– dodaje Urszula Jatkowska.
Zdigitalizowane popiersie biskupa Marcina Kromera można oglądać pod linkiem: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/527/popiersie-biskupa-marcina-kromera. Na stronie cyfrowewm.pl znajduje się także ponad 400 innych zabytkowych obiektów z terenu naszego województwa i regionu.
Edyta Bugowska
specjalista ds. upowszechniania dziedzictwa kulturowego regionu
Regionalna Pracownia Digitalizacji
Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu
Oczywiście, że skarby, prawdziwe świadectwa historii i ponadczasowe pamiątki, o których mało kto dzisiaj chce pamiętać i pielęgnować, niestety, a pamięć o nich może w krótkiej perspektywie czasu po prostu zaginąć. Na szczęście istnieją jeszcze ludzie tacy jak pracownicy sklepu http://antyki-senator.pl/ którzy rozwojowi tego procesu skutecznie zapobiegają.