Niedziela, 12.01.2025, Imieniny: Arkadiusz, Benedykt, Czeslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Z inspiracji Warmią

08.10.2016, 00:23:51 Rozmiar tekstu: A A A
Z inspiracji Warmią

Historia, przyroda, kultura – wszystko to splata się na Warmii dając artystom ogromne pole do popisu. Z możliwości tworzenia na Warmii skorzystali uczestnicy pleneru i warsztatów z rzeźby odbywających się w ramach projektu „Warmio, qvo vadis?”. Przyszedł czas, aby ich twórczość zaprezentować na wystawie.
 
Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zaprasza na wystawę obrazów, rzeźb i ceramiki inspirowanych historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa.

Na plener przyjechali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, pedagodzy oraz nauczyciele, a także uczestnicy sekcji twórczych w domach kultury w Bartoszycach, Braniewie i Elblągu.

- Podczas tygodniowego pleneru powstały obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rzeźby w drewnie i instalacje, ceramika i fotografie. W sumie 95 prac, które będzie można zobaczyć na wystawie – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor z CSE „Światowid”. - Tematyka prac jest bardzo różna - to krajobraz Warmii, oszczędne w formie syntetyczne kapliczki, detale architektoniczne czy ceramiczne naczynia. Jest miniatura pieca kaflowego, łódź św. Wojciecha, piety i  wiele innych interpretacji Warmii.
 
Podczas podróży na Warmię uczestnicy pleneru, aby poznać bogactwo kulturowe i historię regionu zwiedzali kościoły, kapliczki i inne zabytki architektury. Odbyły się także liczne spotkania z pasjonatami Warmii oraz wykłady i prelekcje.
 
Na wystawie będzie można również obejrzeć świątki – drewniane rzeźby o tematyce religijnej, które powstały podczas warsztatów ludowej rzeźby warmińskiej. Uczestnicy warsztatów najpierw wysłuchali wykładu, wprowadzającego w duchowość dawnych rzeźbiarzy i twórców na Warmii, a później pod okiem twórcy ludowego z Biskupca - Mariana Murata zabrali się do pracy.
 
- Podczas tego warsztatu ważne było szukanie tematu, środków wyrazu, wybranie odpowiedniej wielkości  kawałka drewna, na który przeniesiony zostanie projekt rzeźby, poznanie rodzajów dłut, sposobów ich trzymania oraz wiedzy o tym, jak nadawać kształt drewnianym formom poprzez wstępne ociosanie drewna siekierą, a następnie rzeźbienie dłutami i nożykami szewskimi – opowiada o warsztatach Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Końcowym etapem pracy było nałożenie polichromii na drewno. Powstało jedenaście prac, a wśród nich piety, postać i oblicze Ukrzyżowanego, św. Jan Nepomucen czy rajskie drzewo.
 
Wernisaż wystawy „Warmio, quo vadis?” odbędzie się  18 października o godz. 17.00. Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 

Edyta Bugowska
CSE Światowid

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8306188583374