Historia, przyroda, kultura – wszystko to splata się na Warmii dając artystom ogromne pole do popisu. Z możliwości tworzenia na Warmii skorzystali uczestnicy pleneru i warsztatów z rzeźby odbywających się w ramach projektu „Warmio, qvo vadis?”. Przyszedł czas, aby ich twórczość zaprezentować na wystawie.
Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zaprasza na wystawę obrazów, rzeźb i ceramiki inspirowanych historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa.
Na plener przyjechali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, pedagodzy oraz nauczyciele, a także uczestnicy sekcji twórczych w domach kultury w Bartoszycach, Braniewie i Elblągu.
- Podczas tygodniowego pleneru powstały obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rzeźby w drewnie i instalacje, ceramika i fotografie. W sumie 95 prac, które będzie można zobaczyć na wystawie – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor z CSE „Światowid”. - Tematyka prac jest bardzo różna - to krajobraz Warmii, oszczędne w formie syntetyczne kapliczki, detale architektoniczne czy ceramiczne naczynia. Jest miniatura pieca kaflowego, łódź św. Wojciecha, piety i wiele innych interpretacji Warmii.
Podczas podróży na Warmię uczestnicy pleneru, aby poznać bogactwo kulturowe i historię regionu zwiedzali kościoły, kapliczki i inne zabytki architektury. Odbyły się także liczne spotkania z pasjonatami Warmii oraz wykłady i prelekcje.
Na wystawie będzie można również obejrzeć świątki – drewniane rzeźby o tematyce religijnej, które powstały podczas warsztatów ludowej rzeźby warmińskiej. Uczestnicy warsztatów najpierw wysłuchali wykładu, wprowadzającego w duchowość dawnych rzeźbiarzy i twórców na Warmii, a później pod okiem twórcy ludowego z Biskupca - Mariana Murata zabrali się do pracy.
- Podczas tego warsztatu ważne było szukanie tematu, środków wyrazu, wybranie odpowiedniej wielkości kawałka drewna, na który przeniesiony zostanie projekt rzeźby, poznanie rodzajów dłut, sposobów ich trzymania oraz wiedzy o tym, jak nadawać kształt drewnianym formom poprzez wstępne ociosanie drewna siekierą, a następnie rzeźbienie dłutami i nożykami szewskimi – opowiada o warsztatach Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Końcowym etapem pracy było nałożenie polichromii na drewno. Powstało jedenaście prac, a wśród nich piety, postać i oblicze Ukrzyżowanego, św. Jan Nepomucen czy rajskie drzewo.
Wernisaż wystawy „Warmio, quo vadis?” odbędzie się 18 października o godz. 17.00. Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Edyta Bugowska
CSE Światowid