Reaktor Sydost to organizacja, która działa na terenie południowej Szwecji w mieście Vaxjö (stolicy regionu Kronoberg). Działa na terenie trzech regionów (Blekinge, Kalmar i Kronoberg) i jest finansowany m.in. przez Szwedzki Instytut Filmowy. Jego zadaniem jest realizacja warsztatów edukacji filmowej i produkcji filmów dla dzieci i młodzieży oraz dofinansowanie krótkich filmów amatorskich (poprzez minifundusz filmowy). Zajmują się też oni realizacją programu młodzieżowych klubów filmowych.
Wizytę tej właśnie organizacji złożyła delegacja z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
- Chcemy nawiązać współpracę i wytyczyć jej główne kierunki dzięki projektowi Seed Money w programie Południowy Bałtyk – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor „Światowida”. - Celem głównym projektu jest bowiem zwiększenie ilości podmiotów współpracujących w obszarze transgranicznym w regionie Morza Bałtyckiego poprzez utworzenie klastra kinowego „Baltic Cinema Net”, w skład którego wejdą instytucje z Polski, Szwecji, Niemiec i Danii.
Podczas dwudniowej wizyty (20-21.09.2016) rozmawiano o możliwościach współpracy w zakresie klastra kinowego, o stworzeniu bazy działań edukacyjnych skierowanych zwłaszcza do dzieci i młodzieży (w obszarze edukacji filmowej i produkcji filmowej), wymianie know-how i możliwych do realizacji wspólnych inicjatywach.
- Wyjazd okazał się więc bardzo owocny, nowe kontakty zostały nawiązane, a dla mnie samej jest to bezcenne doświadczenie, gdy mogę zobaczyć i usłyszeć, jak można przy użyciu filmu i mediów pracować z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, jakie są pomysły w innych krajach, jakie programy i projekty funkcjonują z powodzeniem - dodaje Natalia Piotrowska, kierownik kina „Światowid”. - Jestem pewna, że nasza nawiązana właśnie relacja będzie miała bardzo pozytywny oddźwięk i o wspólnych naszych działaniach jeszcze nie raz usłyszymy.
Reaktor Sydost ma być partnerem w kolejnych działaniach i projektach. Już za miesiąc, od 19 do 21 października, planowana jest rewizyta edukatorów filmowych z Reaktor Sydost. CSE „Światowid” odwiedzić mają Kicki Rydemalm i Magnus Engvall, by zaprezentować swoje osiągnięcia w działaniach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży i być może poprowadzić warsztaty w kinie dla młodzieży.
Program: INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020. Projekt Seed Money.
Oś priorytetowa:
5. Zwiększenie zdolności współpracy instytucjonalnej lokalnych podmiotów w obszarze Południowego Bałtyku na rzecz niebieskiego i zielonego wzrostu
5.1 Poprawa zdolności współpracy instytucjonalnej lokalnych podmiotów w obszarze Południowego Bałtyku poprzez uczestnictwo w sieciach międzynarodowych
Lider projektu: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
Partner główny: Reaktor Sydost (Szwecja)
Partnerzy wspierający z Litwy, Danii i Niemiec
Natalia Piotrowska