W ramach pokazów pofestiwalowych 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zapraszamy w piątek 4 grudnia o godz. 18.00 do Biblioteki Elbląskiej na projekcję filmów „Głosy z budki” i „Minkowski/Saga”. Wstęp wolny.
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ŻYDOWSKIE MOTYWY jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
- Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej. - organizatorzy o Festiwalu.
O filmach:
GŁOSY Z BUDKI, reż Lina Chaplin, Izrael 2014
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 49 min.
Streszczenie: Spotykamy ich przy bramach szkół, na podziemnych parkingach, przy wejściu do sklepów w galeriach handlowych i w wielu innych miejscach. W Izraelu są dziesiątki tysięcy ochroniarzy; większość z nich to Rosjanie. Mimo, że są wszędzie, nie zauważamy ich – są przezroczyści. Wyemigrowali do Izraela w zaawansowanym wieku i aby przeżyć, zarabiają pracując w ochronie. Wielu z nich było szanowanymi profesjonalistami lub artystami. Bohaterowie filmu to muzycy, pisarz i chirurg, którzy robią co mogą, by pozostać twórczymi, wprowadzając nutę optymizmu w swój trudny los.
Reżyser: Lina Chaplin urodziła się w 1934 r. Ukończyła Moskiewską Szkołę Filmową. Wyreżyserowała ponad 50 filmów dokumentalnych i jest laureatką szeregu międzynarodowych nagród. Jej film Yoel, Israel i plakaty otrzymał Srebrnego Feniksa na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy.
MINKOWSKI|SAGA, reż. Rafael Lewandowski, Polska 2013
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 85 min.
Streszczenie: Słynny francuski dyrygent Marc Minkowski odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków, wielkich polskich patriotów, którzy należeli do elity II Rzeczypospolitej. Dziś po ich wielkości pozostaje tylko wspomnienie. Wypełniony muzyką i historią film jest nowym spojrzeniem na burzliwe losy rodzin żydowskich z Europy Środkowej.
Reżyser: Rafael Lewandowski jest absolwentem paryskiej Sorbony – Wydziału Studiów Kinematograficznych oraz Wydziału Reżyserii szkoły filmowej La Fémis. Po realizacji kilku filmów krótkometrażowych tworzył filmy dokumentalne. Ponadto sfilmował we Francji (dla fundacji Stevena Spielberga „Survivors of the Shoah”) relacje 80 osób, które przeżyły Holokaust. W 2010 roku wyreżyserował swój debiutancki film fabularny Kret. W styczniu 2012 został laureatem Paszportu Polityki, a w marcu 2015 został mianowany Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury, przyznawanym przez francuskiego ministra kultury.
Projekcje odbywają się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
Aleksandra Buła
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida