W ramach pokazów pofestiwalowych 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zapraszamy w piątek 20 listopada o godz. 18.00 do Biblioteki Elbląskiej na projekcję dwóch filmów dokumentalnych: „Mój arabski przyjaciel” oraz „Wschodnia Jerozolima-Zachodnia Jerozolima”. Wstęp wolny.
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ŻYDOWSKIE MOTYWY jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
- Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej. - organizatorzy o Festiwalu.
20.11.2015 r., godz. 18.00
MÓJ ARABSKI PRZYJACIEL, reż. Noga Nezer, Izrael 2014
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 53 min.
Streszczenie: Noga nie interesuje się konfliktem palestyńsko-izraelskim. Chce prowadzić wygodne życie w liberalnym Tel Awiwie. Jej życie ulega zmianie, kiedy znika jej palestyński przyjaciel Fahres, z którym mieszkała w Tel Awiwie. By go odnaleźć i dowiedzieć się, co tak naprawdę dla niej znaczy, Noga jest zmuszona do rozpoczęcia surrealistycznej, przerażającej i zadziwiającej podróży do rodzinnej wioski Fahresa na Zachodnim Brzegu.
Reżyser: Noga Nezer urodziła się w Tel Awiwie. Ukończyła wydział fotografii, video i nowych mediów w Szkole Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Bezalel, a później Wydział Filmu Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jest to jej pierwszy film fabularny.
WSCHODNIA JEROZOLIMA-ZACHODNIA JEROZOLIMA, reż. Erez Miller, Henrique Cymerman, Izrael 2014
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 80 min.
Streszczenie: Na początku 2013 roku izraelski pieśniarz i autor piosenek David Broza wszedł do palestyńskiego studia nagraniowego we Wschodniej Jerozolimie pragnąc urzeczywistnić swoje wieloletnie marzenie, aby muzyka stała się mostem łączącym Palestyńczyków i Izraelczyków. Osiem dni i nocy muzyki, jedzenia i koleżeństwa przynosi nowatorski album i niezwykłą opowieść zawartą w filmie.
Reżyserzy: Henrique Cymerman jest korespondentem portugalskiej, hiszpańskiej i brazylijskiej telewizji i gazet na Bliskim Wschodzie. Jest autorem książki Voices from the Centre of the World, zawierającej wywiady z najważniejszymi przywódcami Bliskiego Wschodu.
Erez Miller jest reżyserem filmowym, autorem zdjęć i montażystą. Jego pierwszy film dokumentalny 443 otrzymał pierwszą nagrodę na Cinema South Film Festival (Izrael, 2010) i był pokazywany na festiwalach filmowych na całym świecie. Erez jest honorowym absolwentem Bezalel Academy of Arts and Design.
Program kolejnych projekcji:
27.11.2015 r., godz. 18.00
ISCHLER, reż. Atilla Hartung, Węgry 2013
WIECZOREM PATRZĄ NA KSIĘŻYC, reż. Joanna Helander, Bo Persson, Szwecja 2015
04.12.2015 r., godz. 18.00
GŁOSY Z BUDKI, reż Lina Chaplin, Izrael 2014
MINKOWSKI | SAGA, reż. Rafael Lewandowski, Polska 2013
11.12.2015 r., godz. 18.00
KROK DO WOLNOŚCI, reż. Alain Gsponer, Szwajcaria/Austria 2013
SAMUEL, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2013
Projekcje odbywają się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
Aleksandra Buła
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida