Dziś, 18 maja w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyło się oficjalne otwarcie wystawy "Truso - legenda Bałtyku". Wystawa przedstawia intrygujący świat Wikingów, którzy zamieszkiwali nasze tereny. Przez dwa dni w Ratuszu Staromiejskim będzie odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa pn. "Wikińska globalizacja - Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych".
W dzisiejszej konferencji udział wzięli dyrektor muzeum Maria Kasprzycka, Generalny Konserwator Zabytków oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Archeolog i odkrywca Truso dr Marek Jagodziński oraz wielu zagranicznych naukowców zaproszonych przez elbląskie muzeum.
To jest nowa wystawa dotycząca Truso pt. „Truso – legenda Bałtyku”. W zupełnie nowej aranżacji, zupełnie nowymi akcentami, nowymi działaniami, które pokazują do tej pory nieznane oblicze Truso. Konkretnie w wystawie są różne działy np. działy nawiązujące do Bursztynowego szlaku, jako że Truso było takim spadkobiercom tego szlaku. Pokazujemy życie codziennie, ale również tych skandynawskich przybyszów, którzy założyli Truso, w specjalnie zaaranżowanym miejscu na kształt łodzi wikińskiej, są pokazane elementy życia codziennego. Również gry, które służyły nie tylko do zabawy, ale także pełniły inne funkcje, o czym można się przekonać na wystawie. No i dział bardzo ważny moim zdaniem pt. „Władcy pierścieni- pantony i amulety
- przyznał przed otwarciem wystawy Marek Jagodziński, archeolog elbląskiego muzeum oraz odkrywca Truso.
Jak zauważał Marek Jagodziński w Muzeum Archeologiczno-Historycznym mamy ponad 60 amuletów pochodzących z Truso. To jest wyjątkowo dużo i na ich podstawie można opowiedzieć całą mitologię skandynawską. Dodatkowo są filmy wizualizacja Truso cyfrowa oraz makieta osady Truso, tej części, która została zbadana archeologicznie. Zbiór amuletów w Polsce jest zdecydowanie największy, jedyną osadą skandynawską osadą na ziemiach Polski jest osada Truso. Amulety były robione z wielu materiałów: z brązu, z żelaza, z bursztynu, ze srebra.
Wystawa została otworzona w zmodernizowanym budynku Podzamcza, które 14 lutego 2012 roku zostało zalane. Od lipca ubiegłego w budynku konsekwentnie przygotowywane są nowe ekspozycje.
- Dzisiaj mam przyjemność uczestniczyć w otwarciu nowej wystawy „Truso-legenda Bałtyku”. Cieszę się, że są z nami goście z wielu krajów nadbałtyckich, ponieważ Truso to nie jest tylko nasz elbląski, ale to przede wszystkim jest wspomnienie czasów świetności gospodarki nadbałtyckiej – mówiła Maria Kasprzycka, dyrektorka Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Dyrektorka muzeum zauważała, że otrzymali od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 140 tys. zł, za co bardzo dziękuję. Wsparcia finansowego również udzieliło Miasto Elbląg.
Ja jestem niezwykle rad, że w krótkim czasie mogę otworzyć kolejną wystawę w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Minister Kultury prowadzi tzw. rejestr muzeów w całej Polsce, które wydaje się być tą elitą, ale Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu swoimi działaniami, pracami potwierdza, że do tej elity muzeów z pewnością należy. Bo czymże jest dla nas mieszkańców powiśla, mieszkańców południowej części Warmii, mieszkańców Pomorza jest Truso. Jest wyjątkową legendą
– mówił Piotr Żuchowski, Generalny Konserwator Zabytków oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak zauważał wiceminister znalazł się człowiek, i to człowiek w naszym elbląskim muzeum, który swoją pracą doprowadził do tego, że dziś otwarta zostaje legendarna wystawa. To jest nasza ogromna potrzeba, żebyśmy odkrywali historię i pokazywali ją. Pokazać codzienność, historię, działania Truso.
Chciałbym Państwa poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Panu dr Markowi Jagodzińskiemu najwyższe odznaczenie resortowe Gloria Artis zasłużone kulturze brązowy medal – dodał wiceminister.
Wystawa została oficjalnie otwarta i oprowadzono po niej zaproszonych gości. Dziś oraz jutro (19 maja) w Ratuszu Staromiejskim odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa pn. "Wikińska globalizacja - Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych".
"spadkobiercom"... no dżizas
a ta Pani z pierwszego zdjęcia to "wikinżka" w stroju ludowym ?
Pan odznaczony orderem nie mógł ubrać porządnego garnituru w tak doniosłym dla niego dniu, wygląda jak sierota, czy on nie ma żony,która by o niego zadbała?!