"Szalone nożyczki "to tytuł niezwykłej komedii kryminalnej "z niespodzianką", ale również nazwa wyjątkowego salonu fryzjerskiego, umiejscowionego w realiach elbląskich. W kamienicy, w której znajduje się salon popełnione zostaje tajemnicze morderstwo... Przebieg akcji spektaklu zależy w dużej mierze od ...publiczności! Pytanie: kto zabił?
Przekład: Elżbieta Woźniak
Realizatorzy:
Reżyseria - Maciej Korwin
Scenografia - Łucja I Bruno Sobczakowie
Opracowanie Muzyczne - Dariusz Łapkowski
Asystent Reżysera - Beata Przewłocka
Inspicjent - Katarzyna Kopeć
Obsada:
Barbara Markowska (Fryzjerka) - Anna Suchowiecka
Michał Tomasiak (Policjant Po Cywilnemu) - Piotr Boratyński
Antoni Grzebiński (Fryzjer, Właściciel Salonu) - Marcin Tomasik
Edward Wurzel (Handlarz Antykami) - Krzysztof Bartoszewicz
Dominik Kowalewski (Policjant Po Cywilnemu, Inspektor) - Jacek Gudejko
Pani Dąbek (Dama Ze "Sfer") - Beata Przewłocka
"Szalone nożyczki "to tytuł niezwykłej komedii kryminalnej "z niespodzianką", ale również nazwa wyjątkowego salonu fryzjerskiego, umiejscowionego w realiach elbląskich. W kamienicy, w której znajduje się salon popełnione zostaje tajemnicze morderstwo... Przebieg akcji spektaklu zależy w dużej mierze od ...publiczności! Pytanie: kto zabił? kierowane w stronę widzów, którzy włączając się do gry, chętnie odpowiadając na propozycje aktorów, głosują i wskazują mordercę. Zabawa, a jednocześnie – w opinii twórców - absolutnie magiczne zdarzenie.
Sztuka „ Szalone nożyczki" grana jest nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat, co uhonorowano wpisem do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa; była wielokrotnie nagradzana, m.in. prestiżową nagrodą Charliego Chaplina. O sukcesie komedii zadecydowała nie tylko przychylność publiczności, ale wyjątkowo jednomyślna, pozytywna opinia krytyki teatralnej. W Stanach Zjednoczonych – początek teatru interaktywnego.
Prawa autorskie w Polsce reprezentuje ADiT w porozumieniu z CRANBERRYV PRODUCTION, INC i THE MARTON AGENCY, INC,NEW YORK
Farsa kryminalna pt. „Szalone nożyczki", której akcja toczy się w nowym elbląskim zakładzie fryzjerskim, jest kolejną propozycją repertuarową. Nie ważne przy jakiej ulicy się on znajduje, nie ważne w jakiej dzielnicy, miejsce to jest symbolem zbieżności działań scenicznych z miastem Elblągiem. Teatr To swoisty teatralny ewenementem, w którym publiczność może włączać się w przebieg akcji, a nawet decydować o zakończeniu! Zabieg w naszym Teatrze nie nowy, wcześniej stosowany w „Scenariuszu dla trzech aktorek", „Psychoterapii", „Kompocie", a także w „Baśniach braci Grimm". Tutaj jednak interaktywna formuła zabawy z widownią jest wyjątkowa.
Ile razy, czytając kryminał, typowaliśmy zbrodniarza, zastanawialiśmy się nad sprytnie zakamuflowanymi poszlakami, podejrzliwie przyglądaliśmy się charakterom i pobudkom? Wyścig z autorem w rozwiązywaniu zagadek to jedna z przyjemności czytania kryminału. Twórcy "Szalonych Nożyczek" wpadli na szatański pomysł przeniesienia tego wyścigu, dokonywanego zwykle w intymnych warunkach czytelniczych i bez świadków, na teatralną widownię. Publiczność musi nie tylko wykazać się pamięcią i spostrzegawczością (proszona jest o pomoc w rekonstrukcji zdarzeń), ale i typuje (przez głosowanie) zbrodniarza. Każdego wieczoru spektakl toczy się nieco inaczej, no i ma inne zakończenie.
Zaczyna się całkiem zwyczajnie. W salonie fryzjerskim "Szalone Nożyczki" trwa codzienna praca. Basia maluje sobie paznokcie, Tonio w kokieteryjnym stroju strzyże nieco oszołomionego klienta. Te pierwsze sceny - lekkie, zabawne i pełne dobrze podpatrzonych szczegółów.
Akt drugi to interaktywna zabawa z publicznością. Faktycznie, kolejne etapy analizy zachowań bohaterów tej sztuki wywołują wypieki na twarzach, spontaniczny śmiech i oklaski. Aktorzy dobrze czują się w tej konwencji, reagują błyskotliwie, przekomarzając się z publicznością, żartując z siebie nawzajem, uszczypliwie puentują zachowania partnerów na scenie i widzów. Policjant prowadzący sceniczne dochodzenie w sprawie morderstwa odwołuje się do widowni, zadaje jej pytania niczym świadkom, pyta o jej opinie, przeprowadza głosowanie decydujące o wytypowaniu zabójcy. Jednym słowem - wciąga publiczność do zabawy.
Cena biletów:
28 PLN (I miejsca)
23 PLN (II miejsca)
20 PLN (III miejsca)
18 PLN (szkolny)
Daty spektakli :
20.03 10:00, 19:00
21.03 18:00
22.03 17:00
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Szkoda, że ten artykuł nie ukazał się 22.03 po 17:00 😉