Zakończyła się trzecia edycja warsztatów „Artreterapia w edukacji wczesnoszkolnej” organizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. W warsztatach wzięli udział nauczyciele, instruktorzy z ośrodków kultury oraz asystenci rodziny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.
Zajęcia arteterapeutyczne kieruje się m.in. do dzieci, które są zahamowane, nadpobudliwe, nieakceptowane, odrzucone, takich z niską motywacją do nauki, po przejściach traumatycznych i do dzieci z małą sprawnością psychoruchową. Warsztaty prowadziły: Marlena Szwemińska - konsultant ds. pedagogiki specjalnej i integracji W-MODN w Elblągu, Alicja Guła - konsultant ds. wychowania przedszkolnego W-MODN w Elblągu oraz Ewa Bednarska-Siwilewicz, plastyk, pedagog CSE „Światowid”.
- Uczestnicy poznali wiele technik rysunkowych: od ćwiczeń rozmachowych ręki, które wspierają motorykę małą, po kreatywne rysowanie – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Szczegółowo zostały przedstawione techniki malarskie, podział barw, podłoża, struktury i rodzaje farb, tworzenie szablonów, techniki kolażu, frotaż oraz asamblaż.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, na czym polega rzeźbienie papieru, jak przygotować warsztat kukiełkowy, teatr cieni oraz o innych działaniach, które rozwijają naturalną potrzebę bezpośredniego kontaktu z materiałem i fakturą.
- Poznałam wiele technik, wiele sposobów, które pozwolą mi kreatywnie prowadzić zajęcia – mówi Ewelina Jeziorska z Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury.
Dla Justyny Budzyńskiej z Przedszkola nr 21 były to „kolorowe warsztaty”. - Już wiem, że wiele z tych technik wykorzystam w przedszkolu, w pracy z dziećmi ucząc je konstruowania, kształtowania i łączenia materiałów w całość – zapewnia pani Dorota.
Na kolejne szkolenie organizatorzy zapraszają w grudniu.
CSE Światowid