Rok 2005 jest obchodzony jako Rok Ukrainy w Polsce. Rozpoczął się on bezpośrednio po zakończonym w 2004 Roku Polski na Ukrainie. Najwyraźniej akcentowana i promowana jest współpraca kulturalna między naszymi narodami. Wszelkie imprezy i przedsięwzięcia z tej okazji odbywają się w całej Polsce - te największe w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.
Elbląg również włączył się do obchodów w ramach nawiązanych kontaktów partnerskich z miastem Tarnopol na Ukrainie. Do Elbląga przyjeżdża delegacja z Tarnopola, której przewodniczy Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta - Swietłana Kaptan. Towarzyszyć jej będą artyści reprezentujący bogaty świat kultury Tarnopola: Wołodimir Barna – poeta, Mirosława Iwanciw – poetka, Walentyna Sztantei-Semeniak – artysta fotograf, Andrij Ziubrowskij - artysta fotograf.
Kalendarz czterodniowego pobytu w Elblągu wypełniony jest spotkaniami, wizytami i wydarzeniami kulturalnymi. Wizyta gości odbędzie się w dniach 9 – 13 sierpnia br.. W programie przewidziano m.in.: spotkanie z Prezydentem Miasta - Henrykiem Słoniną, spotkania w miejskich placówkach i instytucjach kultury, z elbląską diasporą ukraińską, zwiedzanie Starówki, wycieczkę do Trójmiasta, Fromborka i Kadyn.
Najważniejszą częścią wizyty będzie prezentacja ukraińskiej kultury w Centrum Sztuki „Galeria EL”. Oficjalne otwarcie wystawy pod nazwą „Tarnopol Prezentuje” nastąpi 11 sierpnia o godzinie 18.00. Honorowym gościem będzie Zinovii Kuravskyi - Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 87 fotografii oraz blisko 100 książek. Nie zabraknie przedstawicieli diaspory ukraińskiej z Elbląga i okolic. Związek Ukraińców w Polsce, który współpracuje przy organizacji tej wizyty, zawsze aktywnie uczestniczy w wydarzeniach elbląsko-tarnopolskich. Ekspozycja czynna będzie do 4 października 2005.
Nie jest to początek kulturalnej współpracy elbląsko-ukraińskiej. Teatr Dramatyczny w Elblągu od roku ściśle współpracuje z Teatrem w Tarnopolu. We wrześniu br. po raz kolejny wyjeżdża na Ukrainę aby wziąć udział w Ogólnoukraińskim Festiwalu pod nazwą „Tarnopolskie Wieczory Teatralne 2005”. W ubiegłym roku w ramach „Roku Polski na Ukrainie” podczas „Wieczorów Teatralnych” mieszkańcy Tarnopola obejrzeli aż trzy spektakle w wykonaniu elbląskich aktorów: „Scenariusz dla trzech aktorek”, „Tango” i „Kolację dla głupca”. W marcu 2005 roku gościliśmy w Elblągu Tarnopolski Akademicki Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki z dwoma spektaklami „Kochany Niekochany” i „Nie Było Dane”.
Wizyta tarnopolskiej delegacji została całkowicie przygotowana przez Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Elbląga przy współpracy Wydziału Promocji Urzędu Miasta.
- Tarnopol i Lwów to niezwykłe miejsca. Będąc tam, mogłam stwierdzić, jak ważne dla mieszkańców tych miast są sprawy związane z kulturą, jak wiele miejsca zajmuje w ich codziennym życiu, jak wiele czasu jej poświęcają – mówi Maria Rogowska Z-ca Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego – Zauważyłam, że starają się bywać na premierach w teatrze czy operze, często i chętnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Miałam okazję obserwować, jak młodzież akademicka organizuje wyjście na premierę teatralną. Traktują to bardzo poważnie i masowo uczestniczą w takich wydarzeniach. Myślę, że powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, m. in. bardzo przystępne ceny biletów, tradycja, rozwinięte potrzeby oglądania i słuchania tzw. „kultury wyższej”.