Wczoraj, 25 kwietnia, przy ul. Teatralnej, przez godzinę (od 13.15 do 14.15), uczniowie Liceum Plastycznego z Gronowa Górnego tworzyli prace plastyczne, a potem rozdawali je przypadkowym przechodniom. Wszystko to w ramach happeningu „Jesteśmy!” towarzyszącemu Festiwalowi Przemysłów Kreatywnych.
- Naszym celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców na pewien aspekt. Jest bardzo wiele działań twórczych w Elblągu, natomiast one gdzieś się zamykają, w różnych budynkach. Pomyśleliśmy, że warto z tym wyjść, pokazać, że są młodzi ludzie twórczy. Stąd temat tego happeningu - wyjaśnia Karolina Śluz, Koordynator Festiwalu Przemysłów Kreatywnych. - Chcemy zamanifestować jak ważna jest edukacja kulturalna dla życia społecznego. Chcemy w ten sposób zaangażować ludzi do działania.
Udział w tym wydarzeniu mógł wziąć każdy. - Wszystkie osoby, które rysują, malują, albo wręcz przeciwnie – zazwyczaj tego nie robią, a chciały stworzyć coś spontanicznie, miały okazję przyłączyć się do akcji - zapewnia Edyta Jasiukiewicz, rzecznik prasowy CSE Światowid. - Ci, którzy mieli ochotę zabrać „trochę sztuki” do domu albo stworzyć obrazek i komuś oddać – również byli mile widziani. Impreza była otwarta i wszyscy chętni mogli się przyłączyć. Wystarczyło zabrać na miejsce swoje materiały.
Po raz pierwszy w Elblągu zorganizowano Festiwal Przemysłów Kreatywnych, który łączył w sobie teorię z praktyką. - Happening ożywił przestrzeń ul. Teatralnej, pobudził do aktywności artystycznej przechodniów, mieszkańców, przypadkowe osoby. Warto było wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu - dodaje Edyta Jasiukiewicz.
To jednak nie ostatni happening "Jesteśmy!" w naszym mieście. Kolejne będą odbywać się od maja do lipca. Młodzi artyści pojawią się również przy ul. Stary Rynek, Gwiezdnej, Placu Dworcowym, w Elbląskim Parku Technologicznym oraz Bażantarni.
Jak zapewniają organizatorzy to dopiero jedno z szeregu przygotowanych dla elblążan wydarzeń. - Ich wspólnym mianownikiem ma być pobudzenie mieszkańców Elbląga do szeroko rozumianych kreatywnych działań, które będą odbywać się w różnych miejscach w naszym mieście - mówi Edyta Jasiukiewicz.
- W ramach Festiwalu będziemy w różny sposób pobudzać kreatywnie przestrzeń miasta - mówi Karolina Śluz. - Będziemy pobudzać również kreatywnie przestrzeń miejską przez akcję „Kolorujemy Podwórka”. Tutaj będziemy wchodzić z warsztatami plastycznymi, różnymi działaniami na osiedla. IW ramach Festiwalu odbędą się również Targi Przemysłów Kreatywnych, panel dyskusyjny oraz szereg warsztaty z nowych mediów.
Program festiwalu dostępny pod linkiem
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Jantar” w partnerstwie z Centrum Spotkań Europejskich Światowid.