Sobota, 25.01.2025, Imieniny: Tatiana, Pawel, Milosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Galeria El, to znaczy coś świętego i wzniosłego

28.07.2012, 14:00:33 Rozmiar tekstu: A A A
Galeria El, to znaczy coś świętego i wzniosłego
fot. Aleksandra Żyła

13 lipca 1961 roku Gerhard Kwiatkowski, plastyk zatrudniony w Zakładach Mechanicznych "Zamech", zwrócił się do władz miejskich o przekazanie mu ruin podominikańskiego kościoła na pracownię plastyczną. Tak rozpoczęła się długa historia Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu. Wczoraj, 27 lipca odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia jej działalności.

- 50 lat to taki moment, który przeżywa się raz w życiu – mówił na otwarciu jubileuszowej gali dyrektor Galerii El, Jarosław Denisiuk. – My ten moment przeżywamy teraz wspólnie z wami, w tym miejscu tak naznaczonym przez pasję i trud wielu ludzi. Niech ten wieczór będzie wypełniony nie tylko refleksją na temat tych 50-ciu lat, ale również radością – dodał.

 

Duch opiekuńczy twórców


Galeria El jubileusz 50-lecia działalności świętowała w obecności przedstawicieli władz miasta, artystów i osób, które od wielu lat są związane z tym miejscem. - Trudno sobie wyobrazić dziś nasze miasto bez Galerii El – mówił prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk. - Miejsca magicznego, przyciągającego kolejne pokolenia mieszkańców i turystów, miejsca, które jest inspiracją dla artystów wielu dziedzin sztuki . Gdyby nie zapał, konsekwencja, upór i zaangażowanie wielu zapaleńców, z Gerhardem Kwiatkowskim na czele, to dzisiaj nie byłoby tej instytucji kultury – kontynuował prezydent miasta. - Za to zaangażowanie wielkie słowa uznania, podziękowania i gratulacje. Z okazji jubileuszu 50-lecia życzę dalszych sukcesów w poszukiwaniu twórczej inspiracji. Życzę także, aby Galeria El, która zasłynęła w świecie przez Biennale Form przestrzennych, była nadal w formie – zakończył Grzegorz Nowaczyk.


-  Galeria El jest przestrzenią wypełnioną genius loci, duchem opiekuńczym twórców – zauważył z kolei Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej. - Szczęście Elbląga i szczęście tej galerii polega na tym, że w tą przestrzeń magiczną wpisali się ludzie. Dopiero to sprzężenie osób i miejsca zaowocowało niezwykłością dokonań w Galerii El – mówił Jerzy Wcisła. – Życzę, aby genius loci tego miejsca nie opuściło. Jeżeli będą tu obecne takie wybitne jednostki, jak Jarosław Denisiuk to ta galeria będzie budowała swoją przyszłość i będzie podnosiła poziom kultury w Elblągu  – dodał.

 

Papieski epizod w życiu galerii 


Jubileusz działalności był okazją do wielu wspomnień związanych z Galerią El. O początkach tego miejsca mówił założyciel, Gerhard Kwiatkowski. – Działalnością Galerii El zainteresował się nawet kardynał Wojtyła, który odwiedził nas incognito – opowiadał honorowy obywatel Elbląga. – Później, jak został papieżem, poprosił mnie do Rzymu i przed kardynałami musiałem opowiadać jak się udało uratować ten kościół – wspominał Gerhard Kwiatkowski. Założyciel Galerii El nawiązał również do trudnego momentu w jej historii, kiedy po jego wyjeździe z Elbląga w 1974, załamała się działalność placówki. - Mówili często, że ja uciekłem z Polski, ale to nieprawda. Jechałem do chorego syna na Zachód i w drodze powrotnej miałem ciężki wypadek, przez rok leżałem w szpitalu – tłumaczył. - Wciąż do Elbląga powracam, tu mam prawdziwych przyjaciół - zaznaczył.

Podczas uroczystej gali uhonorowano osoby, które w ciągu wielu lat działaności Galerii El, zasłużyły się dla tego miejsca. - Galeria El to nie tylko niezwykły budynek, w którym się znajdujemy - mówiła Beata Branicka. - Nie powstałby on, gdyby nie grupa ludzi, zapaleńców, których upór i tytaniczna praca doprowadziły Galerię El do tego, czym jest teraz: jedną z najpiękniejszych, najbardziej charakterystycznych galerii sztuki w Polsce. Są wśród tych ludzi osoby szczególne, którym chcielibyśmy dzisiaj podziękować.


Okolicznościowymi statuetkami uhonorowano między innymi założyciela Galerii El, Gerharda Kwiatkowskiego, współzałożyciela i twórcę nazwy Galeria El - Janusza Hankowskiego, Ryszarda Tomczyka, honorowego obywatela Elbląga i jednego z dyrektorów Galerii El oraz  Jerzego Wojewskiego, twórcę EL-Klubu Jazzu Tradycyjnego, który mieścił się w piwnicy galeryjnej. Statuetki odebrali również obecni na gali uczestnicy I Biennale Form Przestrzennych, między innymi Artur Brunsz, Zbigniew Gostomski i Juliusz Woźniak.

 

El, to znaczy święta

Uczestnicy jubileuszowej gali mięli okazję obejrzeć premierowy pokaz filmu, opowiadającego 50-letnią historię powstania i funkcjonowania Galerii El. Nie zabrakło w nim wspomnień kolejnych Biennale Elbląskich, Notatnika Robotnika Sztuki, czy Zjazdu Marzycieli, który miał miejsce w Elblągu. Z filmu można się również dowiedzieć, że nazwa Galerii El często mylnie kojarzona jest z nazwą naszego miasta. - Nie pamiętam, co wtedy czytałem, może jakiś tekst o sztuce arabskiej – wspomina Janusz Hankowski, pomysłodawca nazwy. -  I znalazłem tam hasło „el”. „El" to jest coś świętego, bardzo wzniosłego – opowiada Hankowski. -  Doszedłem do wniosku, że Galeria El to jest właśnie ta nazwa. To była nasza Galeria El.


Obchody uświetnił koncert kwartetu smyczkowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z Cezarym Duchnowskim. Na zakończenie gali na dziedzińcu Galerii El zasadzono pamiątkowy dąb.

Aleksandra Żyła

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Obchody jubileuszu 50-lecia działalności Galerii El ( zdjęć 44 )
Dodano: 2012-07-28 |  fot. Aleksandra Żyła
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ anonim
    Sobota, 28.07

    Czyżby Grześ kłamczuszek czył co go czeka, że nie wypuszcza szabelki z rąk?

  2. 2
    +3
    ~ zaoczny
    Sobota, 28.07

    To bardzo wazna i piekna uroczystość dla ludzi kultury Elbląga , przypominająca też młodym malo znane im czasy , gdy Elbląg choć powiatowy ,był ważny na mapie kulturalnej kraju. Szkoda ,że nie pojawił się ,( a może nie był zaproszony ) nikt z kierownictwa firmy Alstom . Pracownikiem Zamechu był Pan Kwiatkowski - Blum i dawni zamechowcy współtworzyli Galerię El. Obecna elbląska inteligencja techniczna nie uczestniczy już tak licznie w życiu kulturalnym Elbląga , jak przed 50 laty.

  3. 3
    +9
    ~ fama
    Sobota, 28.07

    Z tego co wiem, to inteligencja z Zamechu wybrała Bukowiec w ten ciepły piątek.

  4. 4
    +10
    ~ coś tu jest nie tak
    Sobota, 28.07

    Ja piernicze przecież co dopiero był w Chinach na wycieczce i juz kolejna męczarnia krojenie tortów .A kiedy praca panie Nowaczyk nie samym reprezentowaniem zajmuje się prezydent miasta

  5. 5
    +11
    ~ Ifo
    Sobota, 28.07

    Toaścik, torcik, szabelka, wycieczka, toaścik, torcik, szabelka, wycieczka- kiedy on kuźwa pracuje? ;-) Madame się "Wcisła" w różową satynkę... ja pierniczę, jakie miasto takie elity ;-(

  6. 6
    0
    ~ anonim
    Sobota, 28.07

    Alstom reprezentowała Pani prezes Tamara Kuczyńska!

  7. 7
    +7
    ~ W d. mamechu to dopiero mają PR
    Sobota, 28.07

    Alstom jest dzisiaj mało znaczącą firmą na mapie Elbląga. I nic dziwnego, że ich w Galerii EL nie było. Oni mają tam super-speców od PR. Na poświęceniu pomnika Ferdynanda Schichau też nie był NIK . Oni pewnie w tym Alstomiku nawet nie wiedzą, kto wydbudował biurowiec w którym siedzą! Teraz olali Pana Gerarda Kwiatkowskiego, Jerzego Wojewskiego, Janusza Hankowskiego i innych. Dzisiejszy Alstomik bardzo dzielnie nawiązuje do robociarskiego, siermiężnego, nijakiego, Zamechu sprzed 1960 r.

  8. 8
    +4
    ~ 333
    Niedziela, 29.07

    Co ich na noże nie stać że tort kroją szablami?

  9. 9
    +1
    ~ Obserwator
    Niedziela, 29.07

    Święta będzie, jak wróci pod skrzydła Kościoła dla którego była wybudowana. Oby jak najszybciej. Odkąd powstała ta galeria to Elbląg chyli się ku upadkowi. Zamech zmniejszał zatrudnienie, a po 1990r młodzież emigruje, bo nie ma tu dla młodzieży pracy.

  10. 10
    0
    ~ m
    Niedziela, 29.07

    tort rewela :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4433448314667