W najbliższą sobotę czeka nas Noc Muzeów. Cała Europa spędza ten wieczór wśród zabytków i dzieł sztuki. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu przygotowało na sobotę sporo propozycji. Będzie otwarcie wystaw w nowych aranżacjach oraz cała gama ciekawostek, opowieści, pokazów, gier i zabaw. Będą też koncerty, przygotowane przez młodzież ze szkoły muzycznej. Muzealnicy i przyjaciele zapraszają elblążan 19 maja 2012 r., w godz. 19.00 – 23.00, na Bulwar Zygmunta Augusta 11. Wejście do muzeum bramą od ulicy Zamkowej.
Wśród wielu możliwości spędzenia kilku godzin w muzeum, znajdziemy chwilę na otwarcie wystaw „Truso – nadmorskie emporium” i „Historia gocka” w salach tzw. Domu Rektora. Wystawy te zostały zaaranżowane w nowych pomieszczeniach na czas remontu obiektu Podzamcza, w którym były dotychczas prezentowane. Otwarcie wystaw to też okazja do wspólnej zabawy w Wikingów, czy też skorzystania z wróżb skandynawskiej wiedźmy. Do tego dojdzie stanowisko zabaw plastycznych w Chacie Wikingów na dziedzińcu, gdzie całe rodziny będą mogły sprawdzić swe umiejętności.
Tradycyjnie już, będą tego wieczora opowieści o zabytkach – mini-wykłady o ciekawych eksponatach. Odbędą się one w pierwszej godzinie imprezy, w sali koncertowej budynku Gimnazjum. O godz. 19.10 Joanna Fonferek przedstawi „Piec secesyjny z elbląskiej kamienicy”, który niedawno został w tej właśnie sali postawiony przez elbląskich zdunów. Natomiast o godz. 19.30 Krystyna Laskowska opowie, jaką rolę spełniały „Wiatraki w krajobrazie Żuław”. Duże modele wiatraków są bowiem uzupełnieniem wystawy „W żuławskim domu” i też uzyskały w tym roku nową aranżację. Niedaleko wystawy, w muzealnej sali edukacyjnej, będą prowadzone warsztaty etnograficzne „Od ziarenka do bochenka”, pokazujące tradycje wypieku chleba i specyfikę Żuław.
W budynku Domu Rektora odbędzie się nocna edycja „Planszowiska”, prowadzonego w muzeum cyklu spotkań z grami planszowymi, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Turniej gier będzie trwał przez całą, czterogodzinną Noc Muzeów. Będzie to zarazem okazja do zaprezentowania efektu, prowadzonej przez Piotra Adamczyka, akcji zbierania zabawek z czasów PRL-u i zaproszenia do dalszego zaglądania do piwnic i strychów, w poszukiwaniu misiów, lalek i żołnierzyków.
W kolejnej z sal obejrzeć można będzie pokazy audowizualne, związane z historią. Będzie tam pokazana część kronik z bogatego zbioru elbląskiego, pozostawionego przez Stefana Mulę. Będzie też ciekawostka, czyli podróż tramwajem elektrycznym sprzed wieku, zarejestrowana kamerą stojącą obok motorniczego.
Na wystawie pokazującej bogactwo wykopalisk z elbląskiego Starego Miasta będzie można przenieść się w czasie i skorzystać z „Salonu przebrań historycznych”- to gratka dla chętnych do sfotografowania się w sukniach, czy też w zbroi. Noc Muzeów jest też szansą na fotografowanie w ramach „Muzealnych spotkań z fotografią” i dołączenie do rywalizacji w międzynarodowym konkursie fotograficznym dla młodzieży oraz uczestnictwie w Elbląskich Spacerach Fotograficznych.
Tego wieczora, obok muzealników, pojawi się też część grona ich przyjaciół. Młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, pod opieką Anny Wojak i Katarzyny Chmury, zaprezentuje się w dwóch koncertach. Pierwszy z nich to efekt konkursu kompozytorskiego dla uczniów, drugi zaś - popisy solistów z towarzyszeniem fortepianu. W organizacji koncertów pomaga też Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur. Pojawi się też Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Historyczne „Denar”, prowadzące projekt „Skrzynia czasu”, polegający na zebraniu i zachowaniu dla kolejnych pokoleń elblążan kapsuły czasu, która ma przeleżeć sto lat.
Dopełnieniem będzie kiermasz wydawnictw i pamiątek regionalnych, które są ofercie muzealnych sklepików. Tym razem pojawią się też dodatkowe, okazjonalne prezenty. Będą też oryginalne pamiątki z Nocy Muzeów, które jednak trzeba będzie wykona samemu. Oczywiście, na wszystkich wystawach znaleźć będzie można fachową pomoc w zwiedzaniu. Na dziedzińcu można będzie skorzystać z przygotowanego stoiska gastronomicznego, wypić herbatę i zjeść drobną przekąskę. A po nocy... odbędzie się spotkanie z elbląskimi kolekcjonerami – Targi Staroci na muzealnym dziedzińcu – w niedzielę, 20 maja 2012 r., w godz. 10.00 – 14.00.
Program koncertu solistów - uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu jest dostępny na stronie
Tomasz Gliniecki
Kierownik Działu Edukacji i Promocji
Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu
Zapraszam do włączenia się do akcji zbierania pamiątek sprzed 1989 r. Podczas Nocy Muzeów będzie można przekazać na rzecz Muzeum obiekt a również włączyć sie w nową akcję - poszukujemy informacji o dawnych zabawach podwórkowych w Elblągu i okolicach. Będzie specjalny formularz, który chętni będa mogli wypełnić, później zostanie on również udostępniony na stronie edukacyjnej muzeum.