Już dziś o godz. 16.00 rozpocznie się 26 – godzinny Maraton Artystyczny, w którym udział weźmie około 140 uczestników. Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak tworzy się bez przerwy przez ponad dobę „Światowid” zaprasza do dopingowania. Wstęp wolny.
Maraton to impreza otwarta. Każdy może przyjść, zobaczyć co udało się stworzyć i podopingować do dalszej twórczej pracy.
- Co prawda w godzinach nocnych maratończycy tworzą bez publiczności, ale w związku z tym, że Maraton w tym roku po raz pierwszy odbywa się wiosną mamy również zamiar wyjść z działaniami ze „Światowida” i na przykład 1 maja zatańczyć salsę na Placu Jagiellończyka – mówi koordynator Maratonu – Magdalena Czarnocka. - Zachęcamy do odwiedzania nas, można przyjść i sprawdzić, że jest naprawdę fantastycznie, a w przyszłym roku samemu zostać maratończykiem. Tu nie ma znaczenia wiek, ani umiejętności – liczy się dobra, twórcza zabawa.
Maraton zaczyna się dziś, 30 kwietnia o godz. 16.00 i kolejne 26 godzin to nieustanna twórczość – to, w jakich dziedzinach ogranicza tylko wyobraźnia uczestników. Na pewno popularne będą te dziedziny, w których tworzymy co roku, m.in. malarstwo, rysunek, ceramika, fusing, witraż czy grafika, ale to dopiero początek. W tym roku odbędą się również warsztaty bębniarskie i szczudlarskie, a także teatralne, ćwiczenia z salsy, profesjonalny kącik fotograficzny oraz literackie zmagania z horrorem w odcinkach. Chwilę wytchnienia uczestnicy będą mogli znaleźć na sali kinowej. Nie zabraknie też Darka Bociana, który jest z Maratonem od pierwszej edycji i uwiecznia na zdjęciach uczestników maratonu. Maraton kończy się we wtorek, 1 maja o godz. 18.00.
Maraton to duże wyzwanie logistyczne dlatego „Światowid” cieszy się, ze wsparcia rożnych organizacji i instytucji, wśród nich są: Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, Braniewskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Elbląg Europa, Elbląskie Spacery Fotograficzne czy Stowarzyszenie Jantar, które pozyskało wsparcie finansowe na organizację imprezy z Urzędu Miejskiego w Elblągu i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid