We wtorek, 27 września o godz. 17:00 w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej odbędzie się promocja XXIII tomu Rocznika Elbląskiego. Podczas promocji laudację wygłosi ks. Mieczysław Józefczyk. Wstęp wolny.
W najnowszym numerze „Rocznika Elbląskiego” znalazły się m.in. artykuły dotyczące konserwacji zabytkowych zielników pochodzących ze zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej poddanych konserwacji w ramach projektu „Od wiedzy tajemnej o ziołach wszelakich do początków botaniki”. Z Elblągiem związane są również artykuły innych autorów, m.in. Antoniego Romualda Chądzyńskiego „Elbląski Dwór Artusa (Junkerhof)”, Joanny Szkolnickiej „Pożarnictwo w Elblągu od XVII do początków XX wieku”, Wojciecha Skóry „Prześladowania Żydów polskich w Elblągu w 1939 roku”, Beaty Łukomskiej „Ludność Elbląga w latach 1815-1830”, Wojciecha Zawadzkiego „Początkowe dzieje baptystów w Elblągu w 1844-1848”. Prestiż tego numeru podnoszą również artykuły autorów pozamiejscowych, pochodzących m.in. z Łodzi, Gdańska, Torunia.
W XXIII tomie „Rocznika Elbląskiego” znalazły się również streszczenia artykułów w językach - angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Wydawnictwo zostało podzielone na cztery sekcje: artykuły, źródła i materiały, recenzje i omówienia, a także kroniki i sprawozdania.
„Rocznik Elbląski” ukazał się po raz pierwszy w 1961 roku, a od czterech lat naukową pieczę nad wydawnictwem sprawuje prof. Andrzej Groth. W skład komitetu redakcyjnego wchodzą: Marian Biskup, Wiesław Długokęcki, ks. Mieczysław Józefczyk, Marian Mroczko, Jacek Nowiński, Wiesława Rynkiewicz-Domino, Maria Kubacka i Grażyna Kluge.