Już w najbliższą niedzielę, w godzinach od 11.00 do 14.00, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu organizuje niecodzienne spotkanie z grami planszowymi. Jeśli więc chcecie choć na chwilę oderwać się od komputera i spróbować swoich sił np. w Młynku, to warto odwiedzić muzeum.
Niedzielne spotkanie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu jest otwartym spotkaniem o charakterze warsztatowo-towarzyskim dla osób indywidualnych.
- Podczas wizyty w muzeum można zapoznać się z dawnymi grami planszowymi w jakie grali nasi przodkowie nawet prawie 8 tys. lat temu – mówi Piotr Adamczyk z elbląskiego muzeum. - Zapraszamy wszystkich chętnych spróbowania swoich sił w takie gry, jak między innymi: „Mancala”, „Chopad”, „Ashtaa Chemmaa”, „Senet”, „Alquerque”, „Młynek” czy „Hnefatafl”. Po raz pierwszy zostaną tez zaprezentowane na przepięknie wyszywanych planszach z Indii takie gry jak: „Sap Sidi” czy „Vagh aur Bakri”. Swoja polską premierę, jako gry testowe będą miały równie z takie współczesne gry jak „Can the Sardines” (aut. Fred Horn) oraz „Island Trader” (aut. Gilad Yarnitzky).
W te gry planszowe będzie można zagrać w tzw. sali edukacyjnej w budynku elbląskiego Muzeum.
Cały czas trwa również akcja „Obywatelu! Czas na czyn społeczny!”, poszukiwania dawnych zabawek i gier planszowych wyprodukowanych przed 1989 r. Pierwsze dary już się pojawiają w Muzeum.
- Zwracamy się do Państwa z prośbą o przejrzenie magazynów szkolnych i przedszkolnych, strychów, pawlaczy, piwnic i starych szaf w poszukiwaniu dawnych gier planszowych i zabawek wyprodukowanych przed 1989 r. – mówi Piotr Adamczyk. - Jeżeli posiadają Państwo w swoich domach takowe przedmioty, i są Państwo skłonni je podarować to zapraszamy, nie tylko w najbliższą niedzielę, do elbląskiego Muzeum. Każdy taki darowany przedmiot powinien posiadać informację o darczyńcy oraz o ile to możliwe krótką charakterystykę (np. kiedy nabyty, kiedy używany, przez osoby w jakim wieku itp. – zwłaszcza w przypadku zabawek). Pozyskane materiały będą stanowić zaczątek nowej kolekcji muzealnej i posłużą stworzeniu dużej wystawy planowanej na rok 2012.