Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Koncert zespołów Żywiołak i Montion trzeciego dnia Letnich Ogrodów Polityki

05.06.2009, 15:36:45 Rozmiar tekstu: A A A
Koncert zespołów Żywiołak i Montion trzeciego dnia Letnich Ogrodów Polityki
Trzeciego dnia Letnich Ogrodów wystąpi zespół Żywiołak

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida i Tygodnik „Polityka” zapraszają na trzeci dzień VI Letnich Ogrodów Polityki. W programie panel „Wolne słowo w wolnej Polsce” z udziałem Tadeusza Winkowskiego, Grzegorza Lindenberga i Mieczysława Prószyńskiego, a poprowadzi go Jacek Żakowski. Tego dnia odbędzie się także koncert zespołów Żywiołak i Motion Trio.

VI Letnie Elbląskie Ogrody Polityki odbywać się będą w dniach 10-13 czerwca. W programie eventu ciekawe dyskusje panelowe, koncerty i wystawy.

Trzeci dzień Ogrodów – piątek 12 czerwca 2009


- godz. 18.00 Panel „Wolne słowo w wolnej Polsce” z udziałem Tadeusza Winkowskiego, Grzegorza Lindenberga i Mieczysława Prószyńskiego. Prowadzenie: Jacek Żakowski;

 - godz. 20.30 Koncert: Żywiołak i Motion Trio.

Tadeusz Winkowski – filozof, poligraf, przedsiębiorca. W latach 80. podziemny „Tygodnik Mazowsze” bez niego nie miałby szans się ukazywać. Winkowski był odpowiedzialny m.in. za druk, kolportaż i serwis maszyn drukarskich. W 1990 r. z dwoma wspólnikami założył wydawnictwo Prószyński i S-ka. Po kilku latach odszedł i stworzył własną firmę Winkowski, która powstała z połączenia Zakładów Graficznych w Pile i drukarni Superkolor w Warszawie. Dziś jest to największa drukarnia offsetowa w Polsce. Winkowski buduje obecnie Centrum Poligraficzno-Logistyczne w Wyszkowie. W 2010 r. ma w nim pracować 1,2 tys. osób. Firma drukuje najbardziej znane tytuły dla największych wydawnictw w Europie, m.in. „National Geographic”, „Le Figaro”. Grupa Winkowski zatrudnia ponad 1800 osób.

Mieczysław Prószyński – wydawca, astrofizyk, taternik. Skończył wydział fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. XX wieku należał do grupy astrofizycznej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Współpracował m.in. z astrofizykami Bohdanem Paczyńskim, Aleksandrem Wolszczanem, Romanem Juszkiewiczem, Stanisławem Bajtlikiem.

W latach 80. związany z polską opozycją demokratyczną, współpracował z „Tygodnikiem Mazowsze”, zajmując się m.in. informatyzacją redakcji – dzięki niemu to podziemne wydawnictwo jako pierwsze w Polsce było składane przy pomocy programu komputerowego. W 1989 roku wraz z Grzegorzem Lindenbergiem i Tadeuszem Winkowskim założył firmę Kant, zajmującą się różnoraką działalnością, m.in. prowadzącą biuro maklerskie, ale i wydającą „Nową Fantastykę” oraz reprinty komiksów Tytus, Romek i A'Tomek. Kant w 1990 roku przekształcił się w wydawnictwo Prószyński i S-ka – wydawcę „Nowej Fantastyki”, „Poradnika Domowego”, „Wiedzy i Życia”, „Świata Nauki” i wielu innych czasopism. W roku 2002 większość tytułów prasowych została kupiona przez Agorę, a Prószyński skoncentrował się na wydawaniu książek i usługach internetowych.

Grzegorz Lindenberg
– dziennikarz i socjolog. Jest jednym ze współzałożycieli „Gazety Wyborczej” oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym „Super Expressu”.

W 1979 roku zdobył dyplom z socjologii, w 1985 doktoryzował się w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1985-87 pracował w Russian Research Center na Uniwersytecie Harvarda w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej oraz wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. Od 1996 do 2004 r. członek zarządu Fundacji Stefana Batorego w Warszawie. Od 2001 roku jest niezależnym konsultantem.

Żywiołak - zespół jest nieprzypadkowym dziełem spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych definiowanych powszechnie jako heavy-folk, hard-folk czy folk-metal. Robert Jaworski – twórca turkowsko-łódzkiej formacji ich troLe – na swej muzycznej ścieżce spotyka pewnego dnia „materię pokrewną” w postaci: Roberta Wasilewskiego. Dwóch ludzi, o tym samym imieniu zakłada zespół, w muzyce którego motywem przewodnim ma się odtąd stać „demonologia ludowa”. Pojęcie dla współczesnego Polaka co najmniej abstrakcyjne i nieeksplorowane jeszcze jak dotąd – w sposób dosłowny, w żadnej innej polskiej formacji nurtu muzyki „folk”. To folklor właśnie stał się dla nich formą przetrwalnikową nawiązującą do dawnej przeszłości. A malowanie jajek wielkanocnych, topienie Marzanny, niewitanie się przez próg, czy odpukiwanie przez niemalowane drewno to najlepsze przykłady na wiele pozostałości „pogańskich” zwyczajów w czasach dzisiejszych. Cała ta „ludowa otoczka” stała się głównym rdzeniem inspiracji dla Żywiołaka. Do wymieniającego się wciąż doświadczeniami duetu dołączyła wokalistka Izabela Byra (znana wcześniej chociażby z formacji Detonacja, oraz Anna Piotrowska (bardzo żywiołowa wokalistka Gości z Nizin).

Motion Trio – trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – lidera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Zespół gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium uważanych za najlepsze akordeony na świecie. Współpracowali z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem i zespołem Michael Nyman Band, Bobbym McFerrinem, Wojciechem Kilarem, Krzesimirem Dębskim, Trilokiem Gurtu, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, WDR Rundfunkorchester Köln, Deutsches Filmorchester Babelsberg, Sinfoniettą Rigą, Sinfoniettą Cracovią, Rio de Janeiro Orquestrą do Teatro Municipal, Orkiestrą Kameralną „AUKSO”, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Hanseatica Chamber Orchestra. W styczniu 2008 r. zadebiutowali w nowojorskiej Carnegie Hall. Motion Trio nagrało pięć płyt: „Cry”, „Pictures”, „Play-station”, „Live in Vienna Sacrum & Profanum” oraz „Metropolis”. Zespół został uhonorowany nagrodą Gus Viseur w kategorii Muzyczne Odkrycie Roku we Francji, koncertował w na sześciu kontynentach, w trzydziestu jeden krajach.

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida od 2003 roku ściśle współpracuje z największym tygodnikiem opinii w Polsce – pismem „Polityka”. Rok później odbyła się pierwsza edycja jednego z największych i najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych Elbląga – Letnich Ogrodów Polityki.

Impulsem do powołania Festiwalu była niezwykle owocna działalność Salonu „Polityki” w Elblągu. Salony to specjalny, ogólnopolski projekt tygodnika, którego celem jest umożliwienie kontaktu czytelników i sympatyków pisma z jego dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Salon organizowany wspólnie z Biblioteką Elbląską jest jedynym zajmującym się wyłącznie problematyką kulturalną. Gospodarzem i moderatorem dyskusji jest Mirosław Pęczak, dziennikarz „Polityki”, socjolog kultury i badacz popkultury. Do tej pory w Elblągu gościli między innymi: Jerzy Pilch, Michał Wiśniewski, Hieronim Wrona, Wojciech Mann, Waldemar Dąbrowski, Jerzy Bralczyk, Monika Richardson, Marcin Meller, Krzysztof Majchrzak, Magdalena Środa, Bogdan Zdrojewski.

Od 2004 roku organizowane przez redakcję tygodnika i Bibliotekę Elbląską „Letnie Ogrody Polityki” cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i regionu. W tym czterodniowym święcie kultury biorą udział także przyjezdni z trójmiasta, Olsztyna i innych miejscowości. Program Festiwalu powstaje na podstawie listy laureatów i nominowanych do Paszportów „Polityki” – czyli wręczanej już od 16 lat niezwykle prestiżowej nagrody dla ludzi kultury. Paszporty cenione są zarówno przez artystów jak i krytyków sztuki. Co roku w styczniu kapituła nagradza młodych twórców w sześciu różnych dziedzinach sztuki za ich osiągnięcia i odwagę artystyczną. Każdego dnia „Ogrodów” dziennikarze „Polityki” zapraszają do panelowych rozmów wybitnych pisarzy, reżyserów, krytyków kulturalnych, animatorów kultury i muzyków. Podczas poprzednich edycji Festiwalu gościli u nas między innymi: Jerzy Baczyński, Monika Jaruzelska, Artur Andrus, Andrzej Mleczko, Walter Chełstowski, Daniel Passent, Marek Krajewski, Stefan Chwin.

W wieczornej części Festiwalu zagrali dla elbląskiej publiczności Myslovitz, Hey, Voo Voo, Anna Maria Jopek, Smolik, Novika, Tymon Tymański, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, T.Love, Fisz i Emade, Tomek Lipiński, Kobranocka, Trebunie-Tutki, Kazik Staszewski.

Uzupełnieniem programu „Ogrodów” są plenerowe przedstawienia teatralne, wernisaże wystaw, happeningi artystyczne, warsztaty dziennikarskie, projekcje filmów.

- Nasz Festiwal utrwalił się nie tylko w świadomości elblążan, ale stał się także częścią ważnej historii „Polityki”. Świadczy o tym ujęcie „Ogrodów” w oficjalnej historii pisma na jego stronach internetowych - wskazuje Arkadiusz Kowalczyk.

Sponsorzy strategiczni: Grupa LOTOS S.A., QuadWinkowski Sp. z o.o., Stora Enso Polska Sp. z o.o. Sponsorzy: Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Alstom Power Sp. z o.o., OPEGIEKA Sp. z o.o., Toyota Knedler, Hotel Pod Lwem, A&R Media Partner, Cleaner, Patrol Dogmat, Restauracja Kuchnia Wędrowca.

Karnety w cenie 40 zł na wszystkie dni Ogrodów oraz bilety w  cenie 15 zł na poszczególne dni imprezy można kupić na portierni głównej biblioteki przy ul. św. Ducha oraz wszystkich filiach na terenie Elbląga.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.87647414207458