W sobotę 6 czerwca odbędzie się III Piknik Muzeum Historii Polski. Po raz trzeci też tysiącom warszawiaków i turystów zagranicznych zaprezentuje się elbląskie Muzeum.
Wielki festyn muzealno-edukacyjny odbędzie się w Warszawie po raz trzeci, tak jak w ubiegłym roku w parku im. Rydza-Śmigłego (Ogrody Frascati). Każdego roku organizator, czyli Muzeum Historii Polski organizuje piknik pod innym tematem przewodnim. W tym roku piknik koncentruje się wokół przemian przełomu lat 80 i 90 XX wieku w Polsce. Wielka impreza składa się z trzech głównych „obozów tematycznych”. Pierwszym jest przestrzenna gra edukacyjna: „79-89 droga do Senatu”. Jak zrobić tygodniowe zakupy, kiedy w sklepach są tylko puste półki? Czy wznoszenie kościoła to prosta sprawa? Gdzie była druga brama stoczni? Czy łatwo ogarnąć strajk? Karykatura – oficjalna czy z drugiego obiegu? Co można było napisać, a czego nie? Jak przeszkadzano Polakom w spotkaniach z papieżem? Dwa miasta, dwie Europy – która Wschodnia, która Zachodnia? Kto, gdzie siedział podczas obrad Okrągłego Stołu?
Drugą częścią pikniku są stanowiska multimedialne Muzeum Historii Polski (m.in. prezentacje najnowocześniejszych technik ekspozycyjnych), namiot Senatu RP oraz gra „79-89 droga do Senatu”, która kończy się głosowaniem w sali posiedzeń Senatu RP. Będzie też można też obejrzeć zabytkowe auta z epoki – m.in. Papamobile Star Papieża Jana Pawła II czy Peugot 604 (pancerne auto gen W. Jaruzelskiego).
Ważną, trzecią częścią pikniku jest Festiwal Muzealny,. W którym od samego początku uczestniczy elbląskie Muzeum. Festiwal jest prezentacją placówek muzealnych i instytucji takich jak IPN, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, duże wydawnictwa i 24 polskie muzea.
- Swoim nietypowym stosikiem, wyróżniającym się zdecydowanie na tle innych placówek, elbląskie Muzeum od samego początku przyciąga uwagę tysięcy odwiedzających – mówi Piotr Adamczyk z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - W tym roku stoisko będzie prezentować dawne gry i zabawy, skupiając się na grach planszowych oraz na rozpoczętym projekcie zbierania zabawek i gier planszowych z epoki PRL-u. Poprzednie edycje festiwalu skutkowały wzrostem liczby zwiedzających elbląskie Muzeum w sezonie letnim, mamy więc nadzieję, że i tak będzie w tym roku.
Zwieńczeniem III Pikniku Historycznego będzie występ jednego z najbardziej znanych w Europie muzyków jazzowych - Michała Urbaniaka ze swoim amerykańskim zespołem URBANATOR.