Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Elbląska Orkiestra Kameralna wykona dzieła Chopina w jazzowych aranżacjach

04.06.2009, 17:21:20 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląska Orkiestra Kameralna wykona dzieła Chopina w jazzowych aranżacjach
Na zdjęciu Filip Wojciechowski - Fot. z archiwum artysty

Elbląska Orkiestra Kameralna szykuje niespodziankę muzyczną na koniec sezonu artystycznego. Będzie nią wykonanie dzieł Fryderyka Chopina w jazzowych aranżacjach. Gościem orkiestry będzie Trio Filipa Wojciechowskiego, a za pulpitem dyrygenckim stanie Bohdan Jarmołowicz.

Nim jednak sezon się zakończy, czeka Orkiestrę pracowity miesiąc. Już bowiem zaczęły się przygotowania do największej muzycznej imprezy telewizyjnej w Polsce, w której uczestniczyli będą elbląscy muzycy.

- 25 i 26 czerwca, EOK będzie towarzyszył dwóm dniom festiwalu TOPtrendy i stuleciu Opery Leśnej w Sopocie, gdzie zagra u boku kilkudziesięciu największych sław polskiej piosenki - informuje Tomasz Gliniecki, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Do Sopotu można wybrać się osobiście lub obejrzeć transmisję koncertów w telewizji Polsat. Wcześniej, 13 czerwca, EOK wystąpi z koncertem w Elblągu podczas uroczystości z okazji 90. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych. Natomiast na spotkanie z muzyką Chopina w wersji jazzowej, Orkiestra zaprosi elbląskich melomanów 2 lipca. Na ten koncert zawitają do Elbląga znakomici goście. Za pulpitem dyrygenckim stanie Gohdan Jarmołowicz.

Bohdan Jarmołowicz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W roku 1976 ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, zaś w roku następnym studia kompozycji w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego. W okresie studiów prowadził intensywną działalność w reaktywowaniu ruchu jazzowego Wielkopolski. Rezultatem tej działalności była grupa Warsztat, z którą zdobył szereg nagród na festiwalach Jazz nad Odrą (I nagroda za kompozycję, II nagroda w kategorii instrumentalistów, III i IV nagrody zespołowe). Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, a także nagrody specjalnej na Festiwalu Złota Tarka w Warszawie.

Jako dyrygent wziął w nagraniu muzyki do głośnego amerykańskiego filmu Stalin z Robertem Duvallem w roli głównej.W latach 80-tych i 90-tych występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi Cabaret, West Side Story i Phantom Of The Opera. W 1991 r. jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George'a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Jako aranżer i dyrygent brał udział w realizacji następujących płyt: Beatles Symphony ze skrzypkiem Vadimem Brodskim i Musicale, musicale z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Chopin inaczej, Beatles Symphony Orchestra, Czy mnie jeszcze pamiętasz? i W dzień Bożego Narodzenia - kolędy z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica.

Ze słupską orkiestrą i amerykańskim saksofonistą Gregiem Banaszakiem nagrał pierwszą w świecie płytę z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon i orkiestrę kameralną. Płyta ta, nagrana w kwietniu 1998 roku dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, uzyskała nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy 1998. We wrześniu 1998 r. na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku Jarmołowicz dyrygował pierwszym wykonaniem Koncertu fortepianowego Krzesimira Dębskiego, a w czerwcu 1999 Requiem dla mojego przyjaciela Zbigniewa Preisnera (była to druga po Warszawie, a trzecia w Europie prezentacja tego dzieła).

Wraz ze swoją orkiestrą nagrał łącznie 25 płyt kompaktowych. Wśród nich znalazła się płyta zatytułowana Chopin nieznany z utworami Fryderyka Chopina w nowych opracowaniach z pianistą Edwardem Wolaninem. Dla pieśniarza i aktora Andre Ochodlo opracował na orkiestrę symfoniczną i zarejestrował pieśni żydowskie do tekstów Itziga Mangera. Cennymi płytami w dorobku dyrygenta są płyty z muzyką poważną Krzesimira Dębskiego - Koncertem fortepianowym, Koncertem na dwa Stradivariusy, symfonią Nihil homine mirabilius - oraz płyta z tangami Astora Piazzolli na skrzypce i bandoneon i suitą Porgy and Bess Gershwina. Godnymi uwagi przedsięwzięciami zainicjowanymi i wykonanymi przez Bohdana Jarmołowicza i jego orkiestrę w ostatnich latach był udział w Missa pro pace Wojciecha Kilara (wykonanie w obecności kompozytora) w Słupsku i Gdańsku, Violin Summit - koncert gwiazd polskiej wiolinistyki (Kulka, Duda, Urbaniak, Dębski), który odbył się w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz cykl koncertów pn. Muzyka łączy narody czyli Kroke symfonicznie z udziałem światowej sławy klezmerskiego zespołu Kroke z Krakowa.

Wraz ze swoją orkiestrą, polskimi solistami (Wiesław Prządka, Tomasz Tomaszewski, Filip Wojciechowski) i wybitnym francuskim akordeonistą Richardem Galliano wystąpił w kilku miastach Polski (Gdańsk, Poznań, Kraków). Z koncertu w Poznaniu powstała płyta live przez niego zaaranżowana, zatytułowana Tango Forever.

Przez ostatnie lata wraz z orkiestrą Sinfonia Baltica akompaniował słynnym zespołom baletowym, wśród nich Classique Ballet de Paris oraz z Państwowemu Baletowi z Sankt Petersburga, wykonując muzykę Piotra Czajkowskiego do baletów Dziadek do orzechów i Jezioro Łabędzie.

Filip Wojciechowski studiował w Akademii Muzycznej im.F.Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz na studium podyplomowym u prof. Jana Ekiera. Jest również absolwentem (dyplom z wyróżnieniem) Konserwatorium für Musik und Theater w Szwajcarii w klasie fortepiamu Tomasa Herbuta i kameralistyki Bruno Canino.

W trakcie swojej edukacji pianistycznej wspierany był radami artystycznymi tak wybitnych pianistów jak: Krystian Zimerman, Murray Perahia i Paul Badura-Skoda.

Jest laureatem wielu nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im. Clauda Kahna w 1990), w Darmstadt (Europejski Konkurs Chopinowski w 1992), Fribourg ("Konkurs Piano 80"-1997) oraz w Warszawie gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym konkursie Pianistycznym im. F Chopina w 1995 roku.

Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F.Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, "Medalem Młodej Sztuki" w Poznaniu, a także nagrodą specjalną ufundowaną przez polskiego pianistę Andrzeja Wąsowskiego.

W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m.in. japońskiej "Denon", polskiej Dux i niemieckiej "Sächsische Tonträger".

Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym. Artysta występuje w swoim trio jazzowym, które zdobyło nagrody w kraju i zagranicą m.in. I Nagroda w Krakowie - "Jazz Juniors" 1990 i nagroda specjalna w Hoeilart w Belgii.

W roku 2000 zespół nagrał w Berlinie dla niemieckiej wytwórni Sachsiche Tontrager płytę "Classic Jazz" z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera. W 2003 roku trio Filipa Wojciechowskiego z towarzyszeniem Roberta Majewskiego na trąbce dokonało kolejnego nagrania płytowego dla polskiej firmy Dux :"Romantic meets jazz".

Jako pianista jazzowy Filip Wojciechowski występował w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, a także z Krzesimirem Dębskim,Urszulą Dudziak,Gary Guthmanem, Bob Wilberem i Richardem Galliano.

Podczas elbląskiego koncertu Trio wystapi w składzie: Filip Wojciechowski – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas i Cezary Konrad – perkusja.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0941038131714