Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Spektakl o relacjach między matką a dzieckiem

20.05.2009, 11:24:35 Rozmiar tekstu: A A A
Spektakl o relacjach między matką a dzieckiem

O relacji między matką i synem oraz wpływie tej więzi na kształtowanie osobowości dziecka - traktuje spektakl „Noel Wspak” w wykonaniu Teatru Stajnia Pegaza z Sopotu. A już w czwartek, 28 maja o godz. 18:00 przedstawienie to zaprezentowane będzie w sali "U św. Ducha" w  Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida. Bezpłatne wejściówki można odbierać na portierni głównej biblioteki elbląskiej oraz w Dziale Literatury dla Dorosłych przy ul. Zamkowej 1.

Przedstawienie wg. dramatu Matka Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak,
obsada: Grzegorz Szlanga,
śpiewa: Marta Andrzejczyk

W spektaklu reżyserka skupia się na relacji matki i syna, podkreślając wpływ tej więzi na kształtowanie się osobowości dziecka. Matka, chcąc sprowokować swojego syna do twórczości, stwarza sama toksyczne, negatywne warunki w domu, aprobując wszelką perwersję i anomalię. Stan, w którym syn jest alfonsem i złodziejem świadczy dla niej o właściwym porządku rzeczy. Tylko warunki trudne, anormalne, są podłożem dla twórczości i niezwykłości. Tylko one są w stanie ukształtować jednostkę ponadprzeciętną. W spektaklu widzimy także drugą stronę - jak Leon sobie radzi z mitologią matki, jak się przeciw niej buntuje, a jednocześnie jak bardzo potrzebuje końcowej aprobaty matki - dla swojego życia i dzieła. Pojęcie "negatywu" zaczerpnięte z fotografii stało się podstawową zasadą spektaklu - zarówno w kolorystyce, jak i sposobie przedstawienia tematu. Matka jest tak naprawdę negatywem matki. Z definicji wynika, że matka powinna być czuła, opiekuńcza, starać się ułatwiać swojemu dziecku to, co trudne. Matka w spektaklu Noel Wspak, a także u Witkacego jest odwrotnością tych założeń.

Stajnia Pegaza

Teatr rozpoczął swoją działalność w 1981 roku przy Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku. Jego założycielką i reżyserem w ciągu całej, na razie 23-letniej, działalności jest Ewa Ignaczak. Stajnia Pegaza zainaugurowała swoje istnienie premierą spektaklu wg poezji Jalu Kurka. Potem powstały następne spektakle: Koniec świata K. I. Gałczyńskiego, Bal w operze J. Tuwima, Corrida wg E. Jewtuszenki, Myjdodziur K. I. Czukowskiego oraz Hiob. Rok 1987 jest rokiem przełomowym dla teatru, kiedy to przenosi się do Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie i rozpoczyna pracę studyjną, która umożliwia wypracowanie charakterystycznego dla Stajni Pegaza warsztatu aktorskiego oraz formuły spektakli. Ewa Ignaczak sięga zazwyczaj po arcydzieła literatury, autorów takich jak: Dostojewski, Mann, Grass, Kafka, Lagerkvist, ale traktuje je jedynie jako inspirację. Podczas długiej pracy koncepcyjnej, w którą zaangażowani są także aktorzy, rodzą się spektakle skupione, "gęste", esencjonalne. Spektakle, które zmuszają widza do myślenia i nie pozostawiają obojętnym. W taki sposób powstał m. in. Bobok wg F. Dostojewskiego, Kicz wg Karła P. Lagerkvista czy Oskar-zm wg Blaszanego bębenka G. Grassa, za który zespół dostał Grand Prix na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1998 roku.

Na przedstawienie zapraszają Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Elblągu oraz Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida. Zadanie dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0175521373749