Niedziela, 19.05.2024, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Kulturalny rok 2007 w Elblągu – część 1

02.01.2008, 23:05:36 Rozmiar tekstu: A A A
Kulturalny rok 2007 w Elblągu – część 1

Rok 2008 z pewnością dostarczy nam wielu ciekawych i interesujących imprez kulturalnych. W związku z powyższym, postanowiliśmy podsumować miniony 2007 rok w naszym mieście i przypomnieć najważniejsze wydarzenia kulturalne, jakie odbyły się w Elblągu.

Styczeń

Początek roku nie obfitował w zbyt wiele hucznych wydarzeń. Styczeń był pod tym względem miesiącem spokojnym. 

W Młodzieżowym Domu Kultury obejrzeć można było coroczny Przegląd Przedstawień Kolędniczych, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Teatr Dramatyczny w Elblągu zaprezentował 150-te, jubileuszowe przedstawienie „Narkomanki”, spektaklu cieszącego się w naszym mieście wielkim powodzeniem.

W Światowidzie po raz pierwszy odbyły się też „Dni Kultury Buddyjskiej”, w czasie których obejrzeć można było filmy związane z buddyzmem, jak również wziąć udział w wykładach, prowadzonych przez zaproszonych nauczycieli.

W styczniu zmarł Roman Fus, wybitny elbląski artysta – rzeźbiarz, który swoje prace wystawiał w kraju i zagranicą.

Luty

W ramach Otwartej Sceny Muzycznej w elbląskim MDK-u odbył się koncert pt. "Przywołując wspomnienia”, młodego muzyka - Piotra Olejnika, który w Elblągu zdobywa coraz większą popularność.

Jerzy Trela, Wiesław Myśliwski, Sławomir Fabicki i Ewa Wencel - byli uczestnikami zorganizowanego przez CKiWM „Światowid” "Tygodnia z dziennikiem Rzeczpospolita". Elbląska publiczność obejrzała spektakl „Wielkie kazanie księdza Bernarda”, z Jerzym Trelą w roli tytułowej, oraz filmy: „Plac Zbawiciela”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Z odzysku” Sławomira Fabickiego. Odbyło się także spotkanie z Wiesławem Myśliwskim, autorem „Traktatu o łuskaniu fasoli”.

Marzec

W marcu, w Sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu wystąpił Miloslav Gajdos wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną – wybitny czeski kontrabasista, koncertujący na całym świecie, uznawany za jednego z ojców współczesnego kontrabasu.

10 marca elbląski „edek” obchodził 45-lecie swojego istnienia. Uroczystości odbyły się w dzisiejszym Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”. W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: dawni dyrektorzy i obecni pracownicy placówki.

Premiera „Aktora” Bogusława Schaeffera uświetniła obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, jakie miały miejsce w elbląskim teatrze. Podczas imprezy przyznano również Aleksandry, nagrody dla najlepszych aktorów i osób zaprzyjaźnionych z teatrem.

Kwiecień

Kwiecień to przede wszystkim miesiąc, który minął pod znakiem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie …”. W imprezie, oprócz znakomitych recytatorów, wzięli udział wybitni artyści z całej Polski, wśród których znaleźli się m.in. Michał Bajor, zespoły „Raz, dwa, trzy” i „Stare Dobre Małżeństwo”. Festiwal poprowadziła córka Wojciech Młynarskiego – Agata Młynarska.

W klubie Eden 16 kwietnia obyły się dwa interesujące koncerty: Piotra Krupskiego, lokalnego kompozytora i wykonawcy muzyki elektronicznej, a także jednego z najsłynniejszych klezmerskich zespołów w Polsce – Max Klezmer Band.

W ramach projektu “Ziarno współpracy sposobem na pobudzenie transgranicznej aktywności kulturalnej" w elbląskiej muszli koncertowej w Bażantarni, swoje możliwości zaprezentowali uczestnicy spotkań. Odbył się także koncert zespołu „The Rozmish”.

Elblążanie mogli również obejrzeć serię spektakli w czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Jednego Autora – Bizio 2007, nawiązującego do tradycji Elbląskiej Wiosny Teatralnej.

Maj

W maju na uwagę zasługuje z pewnością V Międzynarodowy Konkurs Wokalny "Jedzie pociąg z daleka", który odbył się w Centrum „Światowid”. Wzięli w nim udział młodzi artyści z Polski i Rosji.

Podczas XXII Forum Teatrów Szkolnych zaprezentowało się 13 grup z Elbląga, Milejewa, Tolkmicka i ośrodka w Kamionku Wielkim. Impreza odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury.

W czasie corocznego Dnia Hanzy na elblążan czekał, przygotowany specjalnie na tę okazję, festyn. Tego dnia elbląska starówka zamieniła się w średniowieczny targ, gdzie zakupić można było różne ciekawe pamiątki.

Czerwiec

Czerwiec był miesiącem, który najbardziej obfitował w liczne imprezy. W Elblągu pojawiło się wiele znanych gwiazd i interesujących gości, a to za sprawą corocznych „Letnich Ogrodów Polityki”. Przed elbląską publicznością wystąpili tacy wykonawcy jak: Fisz/Emade, Voo Voo, J.J Band, Trebunie-Tutki, Armia, Kobranocka. Nie zabrakło również ciekawych dyskusji panelowych.

W dniach 8 – 24 czerwca, Elbląg obchodził 770-lecie istnienia. Tegoroczne obchody z racji swej wyjątkowości, bogate były w szereg różnorodnych atrakcji, które zaspokoiły gusta nawet największych malkontentów. Oprócz koncertów z udziałem gwiazd odbyły się m.in. przedstawienia teatralne, zawody sportowe i pokazy taneczne. Na elbląskiej scenie pojawiły się takie gwiazdy jak: Kayah, Indios Bravos, Mieczysław Szcześniak, Szymon Wydra i Carpe Diem.

Czerwiec to również miesiąc, w którym muzyczne gusta zaspokoić mogli miłośnicy nieco ambitniejszej muzyki. Podczas elbląskiego lata jazzowo – bluesowego wystąpili m.in: Urszula Dudziak, Kasa Chorych, Devil Blues czy Maciek Grzywacz Quartet.

W elbląskim Teatrze Dramatycznym odbył się IV Elbląski Przegląd Teatrów OFFowych. Przed publicznością wystąpili: Grupa Warsztatowa SUPEŁ - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu, Teatr EGO - Gimnazjum w Gronowie Elbląskim, Teatr TOTAMTO - Gimnazjum w Nowym Stawie, Teatr ALTER EGO - Ośrodek Kultury Teatralnej.

W Elblągu po raz kolejny miał również miejsce Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "Bazuna". Przegląd „Bazuna” składa się z dwóch podstawowych części: konkursu i nocnych koncertów gości. Wystąpiły zespoły: KMT Turek, Krążek, Ćma, Vergil Van Troff, Broken Fingers Band, Na Bani, Coffeina i Zakaz Wyprzedzania.

Fot. Adam Wołosz / podczas Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu wystąpiła m.in. Kobranocka

Enkil

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Arti
    Czwartek, 03.01

    Trzeba zaznaczyć, że większość tych ciekawszych imprez nie była udziałem/zasługą urzędu miasta (mimo takiego święta - 770 lecie) a różnych innych firm.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1457118988037