Operator sieci telefonii komórkowej Plus planuje wybudować w Elblągu swoją kolejną stację bazową. W związku z tym w kwietniu złożył do elbląskiego Magistratu wniosek o wydanie odpowiedniej decyzji administracyjnej dla konkretnej lokalizacji. Chodzi o budynek handlowo- usługowo- mieszkalny przy ul. Szczyglej.
Stacje bazowe telefonii komórkowej to urządzenia (często z wysokim masztem), wyposażone w antenę fal elektromagnetycznych, łączące telefon komórkowy z częścią stałą cyfrowej sieci telekomunikacyjnej. Za każdym razem telefon użytkownika, korzysta z tej stacji bazowej, z której sygnał jest w danym punkcie (momencie) najsilniejszy, a w razie potrzeby zmienia automatycznie dotychczasową stację. Stacje bazowe często budzą duże zaniepokojenie wśród mieszkańców okolicy, w której są stawiane, gdyż są źródłem promieniowania elektromagnetycznego.
Obecnie w Elblągu istnieje około 40 tego typu stacji, które rozmieszczone są w całym mieście. Kilka z nich to obiekty wolnostojące w postaci stalowych wież o wysokości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu metrów. Tego typu maszty stoją m.in. przy ulicach: Porazińskiej, Królewieckiej, Żytniej i Fromborskiej. Wiele stacji zainstalowanych jest na kominach i wysokich budynkach np. wieżach kościołów (kościół Św. Wojciecha przy ul. Wiejskiej, kościół Św. Floriana przy ul. Wyżynnej, katedra Św. Mikołaja przy ul. Mostowej). Jedna z nich mieści się nawet na wieży Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności. Największą ilość stacji bazowych posiada w naszym mieście sieć T-Mobile. Drugi w kolejności jest właściciel telefonii Plus, a trzeci Orange.
Kolejną swoją stację bazową w Elblągu zamierza ustawić firma Polkomtel - operator sieci telefonii komórkowej Plus, właściciel marek Sami Swoi, 36.6 i PLUSH GSM 900/1800 MHz, UMTS 2100 MHz i 4G (LTE). Warszawska spółka 10 kwietnia złożyła do Urzędu Miejskiego wniosek w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego. Chodzi o budowę masztu dla potrzeb stacji bazowej telefonii komórkowej wraz z zasilaniem, na istniejącym budynku handlowo- usługowo- mieszkalnym przy ul. Szczyglej 62. Prezydent Elbląga wszczął właśnie postępowanie administracyjne w tej sprawie. Wszczęte w takich przypadkach urzędowe postępowanie, daje wnioskodawcy możliwość sprawdzenia, czy planowana inwestycja jest możliwa do realizacji we wskazanym miejscu oraz czy spełnia wymogi prawne. Wydana decyzja nie oznacza więc pozwolenia na budowę.
W ostatnich dwóch latach z podobnym wnioskiem do elbląskiego ratusza występowała warszawska spółka P4 - właściciel sieci komórkowej Play. Firma sondowała możliwość ustawienia 40-metrowej wieży z antenami nadawczymi w dwóch lokalizacjach - przy ul. Dąbrowskiego 2E oraz na części działki zamkniętego od kilku lat basenu odkrytego przy ul. Spacerowej 1. Tylko w przypadku pierwszej z nich Urząd Miejski wydał decyzję ustalającą lokalizację tej inwestycji.
HALO! ul. Szczygla to jest Kamionka NIE NAD JAREM
Na Zachodzie nie ma opcji, żeby kilku operatorów ustawiało koło siebie nadajniki fal mikrofalowych. To jest k..wa zbrodnia na tutejszym społeczeństwie, Statystyczny Polak atakowany jest mikrofalami np. 1,8 Ghz 3 razy bardziej niż np. Holender - bo tam jest to uregulowane, a i normy są bardziej przestrzegane... potem się ludzie dziwią skąd tyle chorób we współczesnym społeczeństwie...
komórka = 1,8 Ghz. Kuchenka mikrofalowa = 2,4 Ghz. Pytanie - co się dzieje z naszymi organizmami pod wpływem takich fal?
Panie Prezydencie proszę nie dawać zezwolenia, My chcemy żyć i być zdrowi, proszę o umiejscowienie na Modrzewinie.Mam nadzieje , że pan uwzględni te prośbę.
200 metrów od tego miejsca po przekątnej mamy już na dachu budynku Spółdzielczego na Kamionce pod nr 19. Dosyć tego chcą nas uśmiercić, odkąd przestałam używać komórkę to minęły mi bóle głowy. Takie obiekty powinny być w terenach nie użytkowych, a tam po drugiej stronie są nowo wybudowane bloki, domki jednorodzinne i cała Kamionka.
Ulica Szczygla 62 - to nie jest budynek mieszkalno-usługowy! Czy właściciel(e) wiedza o tym?
Dla jednych rak, dla innych szybszy internet :-DDD
Powoli to trzebaby demontować te nadajniki, a nie instalować! PS. Trochę siedzę w branży - idę o zakład, że gdyby w Elblągu przeprowadzić kontrole wszystkich nadajników tak naprawdę zgodnie z normami (które i tak są nic nie warte) - to nie wiem ile nadajników by przetrwało. Poza tym - kto wpadł na ten "genialny" pomysł, żeby w ogóle montować nadajniki na szkołach (!?!?) - i co z tego, że "norma" mówi, że promieniowanie rozchodzi się tak a tak - to jest po prostu eksperyment na żywych organizmach naszych dzieci!!! Są notowane najróżniejsze skutki na żywych organizmach także POD nadajnikami. Parę eksperymentów można zrobić nawet domowym sposobem (wymaga czasu, porównawczych obserwacji).
Nie dawać żadnych nowych koncesji w mieście! Chcemy żyć, nie zdych4ć na onkologii :/ Uprzedzając idi0tyczne pytania - dla ludzi, którzy "nie wierzą" w fale mikrofalowe: - a w bakterie i wirusy "wierzycie" ? - nie wierzycie także w promieniowanie radioaktywne, jak np. nie aż tak dawno wy, lub wasi rodzice (czyli także wy) doświadczyliście na własnej skórze -mimo, że to było tak daleko? - nie wierzycie także w pole elektromagnetyczne? (przejdźcie sie do jakiejś elektrowni, zobaczcie jak to działa i czy wszędzie pozwolą wam podejść i dlaczego nie) A teraz poczytajcie sobie, jak działa kuchenka mikrofalowa - jak podgrzewa komórki zawierające wodę... i pomyślcie, czy używanie podobnych urządzeń - i nadajników wysokiej mocy do nich jest całkowicie zdrowe dla was i waszych dzieci!
Precz z nadajnikami w Elblągu! Panie prezydencie - w naszym imieniu niech pan to zablokuje - piszę to jako pana suweren, który pana wybrał.