Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka, zapowiedział uruchomienie kolejnego programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej. Czy Elbląg z niego skorzysta?
- Celem Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej jest poprawa stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej, przeznaczonej na potrzeby realizacji zajęć wychowania fizycznego, służącej lokalnym społecznościom do aktywnego spędzania czasu wolnego, jak również – w miarę możliwości – umożliwiającej współzawodnictwo sportowe – podkreślił radny Rafał Traks, który poruszył ten temat podczas marcowej sesji RM.
Dlaczego ten program jest ważny? - W świetle dostępnych danych nadal spora część populacji dzieci i młodzieży szkolnej nie ma dostępu do bezpiecznej i funkcjonalnej szkolnej infrastruktury sportowej – zaznaczył Rafał Traks. - Mając na uwadze fakt, że obiekty przyszkolne nie tylko pełnią funkcje związane z poprawą warunków realizacji zajęć wychowania fizycznego, ale również powinny stanowić sieć podstawowych obiektów sportowych, ogólnodostępnych dla każdego, Ministerstwo Sportu i Turystyki kładzie szczególny nacisk na realizację niniejszego Programu.
Na co można pozyskać środki?
W ramach Programu dofinansowane będą przede wszystkim sale sportowe zlokalizowane przy dużych szkołach (wielkość wyrażona liczbą uczniów). Możliwe i rekomendowane jest składanie wniosków wieloobiektowych (np. 2 boiska lub remont sali gimnastycznej i budowa boiska, również przy różnych szkołach, również w różnych miejscowościach), co w wielu przypadkach może być niezbędne dla osiągnięcia minimalnego progu wartości zadania
– wyjaśniał radny.
Rafał Traks chciał dowiedzieć się od Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, czy nasze miasto będzie ubiegać się o pozyskanie środków w ramach tego programu. - Powstałe w wyniku dofinansowania ze środków Funduszu obiekty mają być ogólnodostępne oraz mają służyć nie tylko społeczności szkolnej, ale w okresie pozalekcyjnym również ogółowi mieszkańców. W przypadku obiektów zewnętrznych dostęp do nich powinien być nieodpłatny, w szczególności dla dzieci i młodzieży – mówił podczas sesji. -Wielkość budowanych obiektów powinna uwzględniać liczbę uczniów w szkole oraz prognozy demograficzne w tym zakresie, rolę sportu szkolnego, możliwości wykorzystania obiektu na sport pozaszkolny oraz możliwości finansowe inwestora.
Witold Wróblewski zapewniał, że Miasto stara się pozyskiwać środki na rozwój infrastruktury sportowej. - My tak naprawdę co roku, od początku kadencji, pozyskujemy z Ministerstwa środki finansowe i to dotyczy nie tylko obiektów szkolnych. W ubiegłym roku realizowaliśmy kilka obiektów sportowych przyszkolnych ze wsparciem środków ministerialnych. W tym roku jest SP 19. Mamy również w tym roku duże przedsięwzięcia inwestycyjne, które są związane z budynkiem przy ul. Agrykola oraz kończymy modernizację basenu – mówił Prezydent.
Jednak czy planowane jest skorzystanie z przytoczonego przez radnego programu?
Nowa propozycja jest taka, że we wniosku projekt musi być powyżej 600 tys. zł. Na ten rok nie planujemy kolejnych obiektów przyszkolnych. Jest to temat, o którym będziemy mogli rozmawiać przy okazji następnego budżetu, bo dzisiaj na to środków finansowych nie ma
– zaznaczył Witold Wróblewski.
Oj p. Wróblewski niech się pan przejdzie po szkołach to zobaczysz pan jakie są potrzeby dla prawidłowego prowadzenia wf. Nie będę podpowiadał bo od tego masz pan DEiS. Mówi pan że nie ma pan pieniędzy / może w następnym budżecie? /, a co z Programem Rozwoju Sportu i Turystyki, którego nie ma? Gdyby był to wówczas radny nie punktował by pana przy każdej okazji.
no tak wszystko dla wiochy olsztyn a wała.
Zdjęcie "stanowi tylko ilustrację do artykułu", a najlepiej oddaje filozofię Miasta - otóż pokazano boisko szkolne SP 18 przy ul. Węgrowskiej, zabudowane pawilonem Biedronki wraz z Life Clinica od strony ul Płk. Dąbka i Centrum Ogrody. Chodzi mi o strategię - a właściwie widoczny jej brak - przecież był to wręcz idealny teren pod budowę basenu przyszkolnego (kwestia czy tylko szkolnego, czy dostępnego z zewnątrz - otwarta) dla SP 18. Łatwe byłoby wtedy uczynienie z SP18 szkoły mistrzostwa sportowego. Malkontenci powiedzą - po co basen? - ok, jak nie basen to hala z prawdziwego zdarzenia, ale ewidentnie teren do wykorzystania sportowego w powiązaniu z istniejącą placówką szkolną. Podobnie niestety stało się ostatnio przy SP16 (Sadowa). Po co baseny czy rozbudowa obiektów?Zwyciężyła komercja
tak lepiej pijakom kumplom umorzyć 250 tys z izby wytrzeżwień!!! niż przeznaczyć na sport młodzieży
Co z prawdziwą rozbudową infrastruktury na stadionie A8.Oświetlenie ,zadaszenie prostej,wyprostowane łuki .Ogólnie przystosowanie obiektu do minimum gry w 1 lidze.Cos ucichło jak za dawnych słoninowych lat.Jeszcze jedno .Co z karami za nieoddany jeszcze juz prawie maj tor łyzwiarski?