Urządzenie głównego wejścia do parku od strony ul. Wiejskiej, uruchomienie dwóch ścieżek tematycznych, stworzenie plenerowej galerii i pergoli z roślinnym trejażem oraz ustawienie sezonowej sceny i pawilonu z kawiarnio-lodziarnią – to pomysły Elbląskiej Rady Seniorów na zagospodarowanie Parku Modrzewie. Wizję zmian tego miejsca, zaprezentowano podczas wczorajszej konferencji „Przestrzeń publiczna i społeczna przyjazna osobom starszym”.
Zorganizowana w Bibliotece Elbląskiej konferencja, była jednocześnie podsumowaniem i zakończeniem projektu, jaki od ponad roku realizowała Elbląska Rada Seniorów w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Elblągu. Projekt został dofinansowany w ramach ogłoszonego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „ę”, konkursu „ZOOM na Rady Seniorów”. W dużej mierze polegał on na przeprowadzeniu w środowisku seniorów konsultacji dotyczących jednej wybranej inwestycji w przestrzeni publicznej. Inwestycją tą było przystosowanie Parku Modrzewie do potrzeb osób starszych.
W ramach warsztatów, spotkań konsultacyjnych i spacerów badawczych, swoje pomysły na wykorzystanie Parku Modrzewie przedstawili członkowie Rady Seniorów mieszkający w pobliżu parku, radni Rady Miejskiej z rejonu Zawady, przedstawiciele klubów działających na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Zakrzewo" i pozostali zainteresowani mieszkańcy. Uczestnicy próbowali znaleźć dobre i słabe strony Parku Modrzewie oraz możliwości zaadaptowania przestrzeni parku na potrzeby elbląskich seniorów
– wyjaśnia Teresa Urban, pełnomocnik Prezydenta Elbląga ds. seniorów i jednocześnie przewodnicząca Elbląskiej Rady Seniorów.
Ostatnim elementem programu był warsztat projektowy, którego efektem są gotowe koncepcje zmian na terenie zieleńca, służące seniorom i mieszkańcom. Prezentacji powstałych wizji dokonał architekt Piotr Bujas z Fundacji „Na Miejscu”, który wspólnie z arch. Krzysztofem Hermanem opracował założenia projektowe zmian.
Zmiany te można zainicjować drobnymi i szybkimi interwencjami, które mogą być zrealizowane za pomocą niewielkich środków finansowych. Taką interwencją jest poprawienie dostępności do parku. W wyniku likwidacji parkowego ogrodzenia, powstało wiele nieformalnych wejść na jego teren. Proponujemy stworzyć jedno główne wejście do parku od strony osiedla Zawada. Mogłoby się ono znajdować w miejscu istniejącego przejścia, na osi kościoła przy ul. Wiejskiej. Jest ono bardzo uczęszczane, ale jednocześnie w żaden sposób nieurządzone. Sugerujemy wyznaczenie wejścia o nawierzchni trawiastej, za pomocą bramy z żywopłotu. W podobny sposób można urządzić pozostałe nieformalne wejścia do parku
– opowiadał podczas prezentacji architekt Piotr Bujas z Biura architektury, projektowania i badań architektonicznych BADR.
Mapka do projektu urządzenia wejścia głównego do parku od strony ul. Wiejskiej (autorzy Krzysztof Herman i Piotr Bujas)
Drugą interwencją, jaką zaproponowano do realizacji, jest utworzenie dwóch ścieżek tematycznych. Jedna z nich prezentowałaby historię parku, natomiast druga zawierałaby prywatne historie i wspomnienia elblążan, dotyczące dawnego Parku Modrzewie.
Architekci zaprezentowali również kilka innych pomysłów, które mają być zachętą dla władz miasta do podjęcia większych prac renowacyjnych i konserwacyjnych parku. Dotyczą one przywrócenia świetności głównej i reprezentacyjnej alei Modrzewia, prowadzącej do nieistniejącej już willi dawnego właściciela tej posiadłości. Zdaniem projektantów, mogłaby ona stać się idealną przestrzenią spacerową, wydzieloną od ruchu rowerów.
Kolejną wizją jest stworzenie przestrzeni rekreacyjnej w niezalesionej części parku. Chodzi tu o wyznaczenie intymnych enklaw wśród nowo urządzonej roślinności, w których będzie można odpoczywać. Proponujemy także by udostępnić do organizacji plenerowych wydarzeń górkę tuż przy osiedlu Zawada, na której kiedyś stała altana. W miejscu tym można postawić w sezonie lekki, rozbieralny pawilon np. z żaglowym dachem. Nie kosztuje on krocie, a w razie potrzeby może być np. przewożony do innych parków. Jest to lokalizacja np. pod sezonową lodziarnio-kawiarnię ze sceną koncertową
– sugeruje architekt Piotr Bujas.
Ostatni z przedstawionych pomysłów dotyczył okolic wieży widokowej. Przy starych murach oporowych, projektanci proponują stworzenie plenerowej galerii i pergoli z roślinnym trejażem.
- Przez takie działanie, to tajemnicze miejsce stałoby się częściej uczęszczane i przestałoby stanowić zakamarek dla miłośników napojów alkoholowych – tłumaczy Piotr Bujas z Fundacji „Na Miejscu”.
Czy pomysły te mają szansę na realizację? Sporą nadzieję na to ma przewodnicząca Elbląskiej Rady Seniorów.
W ciągu miesiąca zostanie sporządzony raport, który zostanie przekazany Prezydentowi Elbląga przed planowaniem budżetu miasta na przyszły rok. Wówczas zobaczymy czy przyznane zostaną na to środki. Myślę, że nie są to jakieś wielkie fundusze. Ukwieceniem parku, czy naprawą alejek może zająć się np. Zarząd Zieleni Miejskiej, który na bieżąco dba o ten park
– mówi Teresa Urban pełnomocnik prezydenta ds. seniorów.
W ramach projektu powstał pomysł wyznaczenia jednego głównego wejścia do parku od strony osiedla Zawada i ul. Wiejskiej (autorzy Krzysztof Herman i Piotr Bujas)
a co seniorzy będą robić na tej scenie?
Jak to co?Pietrzak bedzie spiewal zeby Polska byla Polska a Radio ktore ma twarz bedzie serwowac sluszne przedstawienia.
Jak to co beda robic? Umcyk, umcyk.
obecni seniorzy to jest to pokolenie, które miało dancingi na świeżym powietrzu przy muzyce na żywo...myślę że i dziś dali by radę :P
to wygląda tak jak by wszyscy seniorzy mieszkali na ZAWADZIE . na naszej dzielnicy ZAWODZIU seniorze nie mają nawet ławki żeby usiąść odpocząć porozmawiać. szkoda że tu pani pełnomocnik ds. seniorów jeszcze nie dotarła .
Prosimy jeszcze o ławki na Dolice. Kiedys były ze stolikami.
W tym parku tez powinien byc zbudowany ogród botaniczny -zadaszony.
Super projekt, ścieżka obok chodnika