We wtorek, 17 marca rząd zajmował się poszerzeniem o ponad 63 hektary granic Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (W-MSSE). Rada Ministrów podjęła decyzję o rozszerzeniu specjalnej strefy, a także o czterech inwestycjach dotyczących modernizacji i rozbudowy zakładów znajdujących się na terenie naszego województwa., w tym jeden z Elbląga.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do Rady Ministrów przedłożył minister gospodarki. Według projektu powierzchnia strefy miała się zmienić tj. włączenie do niej 63,8 hektara gruntów oraz wyłączenie z jej granic 21,3 hektara gruntów. Rząd przyjął zmiany, a obszar strefy wynosić będzie teraz ponad 1 tysiąc 057 hektara. Projekt przewiduje, że na wszystkich włączonych terenach oraz dzięki inwestycjom do nich dołączonych w ciągu kilku najbliższych lat powstanie około 674 nowych miejsc pracy przy nakładach inwestycyjnych w wysokości ponad 352 miliony złotych, a 1099 aktualnych zatrudnień zostanie utrzymanych.
Do strefy zostanie włączonych 63,8428 ha, w tym 55,4800 ha gruntów prywatnych, pod 4 nowe inwestycje realizowane przez: Żuławską Fabrykę Mebli sp. z o.o. w Elblągu, Paged-Sklejka SA w Morągu, Mazurskie Meble Szynaka-Interline sp. z o.o. w Nowym Mieście Lubawskim i TYMBARK-MWS sp. z o.o. sp.k. w Olsztynku
– informuje poseł Wojciech Penkalski na swojej stronie
Z Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostaną wyłączone grunty w Olsztynku, na których firma Tymbark planowała w 2009 roku inwestycje. Niestety ich ówczesne plany nie doszły do skutku z powodu kryzysu gospodarczego. Teraz planują innowacyjną inwestycje, która została uwzględniona w projekcie rozporządzenia. Ponadto do strefy województwa warmińsko-mazurskiego dołączone zostane 8,3 ha gruntów, które należą do gminy Pomiechówek w województwie mazowieckim.
Żuławska Fabryka Mebli sp. z o.o. w Elblągu, Paged-Sklejka SA w Morągu, Mazurskie Meble Szynaka-Interline sp. z o.o. w Nowym Mieście Lubawskim i TYMBARK-MWS sp. z o.o. sp.k. w Olsztynku mają łącznie zainwestować prawie 285 milionów złotych i utworzyć 406 etatów. Na terenach z województwa mazowieckiego szacuje się nakłady przez przyszłych inwestorów w wysokości 67 milionów oraz utworzenie ponad 260 miejsc pracy.
Warmińsko-mazurska strefa ekonomiczna działa od 1997 roku, do tej pory łączna wartość inwestycji na jej obszarze wynosi 3 553 mln zł. Zagospodarowanych jest ponad 65 procent terenów, a zezwolenia na prowadzenie działalności ma 86 firm. Firmy zatrudniają 14,9 tysięcy pracowników, a miejsca pracy utworzone, dzięki inwestycjom w strefie to 8,2 tys.
Poseł Wojciech Penkalski nie jest w rządzie zatem po co informuje? Poseł Penkalski wywodzi się z Ruchu Palikota, a Rząd to PO i PSL. Poza tym po co brać info od tego Posła, skoro mamy tu Panią Poseł Gelert i info z pierwszej ręki, bo ona właśnie z PO czyli partii rządzącej.
Wiele tak naprawdę zależy od samych środków - JARTOM rodzi potencjał i spory, ale środków to jednak brakuje - kredyty są dalej mało dostępne. Chociaż w końcu musi się coś zacząć dziać. Nieruchomości nie będą wiecznie aż tak tanie.
Nie tylko SSE, świetne warunki macie również poza nimi, proszę - jartom.com/nieruchomosci/Zespol-budynkow-produkcyjnomagazynowych-Lomianki-1391adzs Tak więc akurat dla tych, którzy chcą teraz zainwestować, warunki są doskonałe. Tylko mówimy o tzw. dużych graczach
Panowie - jakie są warunki wejścia w SSE? Bo rzeczywiście tych wolnych hal w strefach jest sporo - sprawdzałem bazy JARTOM. Strefy mają działać do 2025 roku? Czy wcześniej to się kończy?