Elbląskie wodociągi stanęły przed trudnym wyzwaniem. Oczyszczalnia ścieków, której budowa rozpoczęła się jeszcze w latach 70. XX wieku, wymaga gruntownego remontu. Wodociągi miały nadzieję, że pieniądze na kompletną modernizację obiektu uda się pozyskać z Kontraktu Terytorialnego dla województwa warmińsko-mazurskiego. Te ostatnie zakończyło się jednak fiaskiem, a wodociągi pozostały bez źródła finansowania tej ogromnej inwestycji. Co teraz?
Stan techniczny elbląskiej oczyszczalni ścieków działającej przy ul. Mazurskiej od lat pozostawiał wiele do życzenia. Budowa obiektu rozpoczęła się jeszcze w latach 70. XX wieku i była prowadzona etapami
Zwłaszcza I etap budowy był niskiej jakości. Obiekty tu powstałe w latach 70. przede wszystkim konstrukcje betonowe, i żelbetowe, które pracują na styku ze ściekami sanitarnymi, które są medium agresywnym. Niska jakość budowli plus agresywność medium oznacza ich szybką degradację, niszczenie korozję i erozję. Dlatego przede wszystkim jakość konstrukcji betonowych i żelbetowych budowli na tym obiekcie wymaga głębokiej interwencji
- mówi Andrzej Kurkiewicz, zastępca dyrektora EPWiK.
Konieczność rekonstrukcji elementów budowlanych dotyczy w zasadzie wszystkich obiektów oczyszczalni ścieków: budynków, koryt przepływowych, urządzeń technologicznych, osadników, komór napowietrzania, pompowni i zamkniętych komór fermentacyjnych. Jednak wspólnymi siłami i własnym sumptem finansowym EPWiK już trzy lata temu przeprowadził na obiekcie pierwsze modernizacje - Wymianie uległa wtedy jedna z krat, która jest jednym z głównych urządzeń oczyszczających. W zeszłym roku wybudowaliśmy także nowy zbiornik biogazu, gdyż stary przekorodował i wystąpiły na nim nieszczelności, co było niebezpieczne przy jego eksploatacji - tłumaczy dyrektor Kurkiewicz.
To jednak za mało. Pełna modernizacja oczyszczalni będzie wymagała ogromnych nakładów pieniężnych. EPWiK jako jednostka budżetowa miasta takiej inwestycji nigdy nie wykonałby z własnych pieniędzy (mówi się nawet o 20 mln zł)
Dlatego liczyliśmy na to, ze uda się na tę inwestycję pozyskać pieniądze z Kontraktu Terytorialnego, do którego powyższe zadanie zostało wpisane pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Elblągu”. Tu właśnie głównym elementem miała być m.in. modernizacja oczyszczalni; ok. połowa zawnioskowanej kwoty miała zostać przeznaczona na tę inwestycję. Niestety zadanie nie miało szczęścia zostać uwzględnione jako inwestycja do wykonania
- mówi Andrzej Kurkiewicz.
Dla oczyszczalni to nie jest dobra wiadomość, gdyż w tej chwili na modernizację obiektu została pozbawiona źródła finansowania. Co w tej sytuacji zrobi EPWiK? - Na razie przygotujemy koncepcję modernizacji, która da nam odpowiedź co, jak, w jakiej kolejności i jakim kosztem całkowitym można tu wykonać, ponieważ wygląda na to, że oczyszczalnię znowu będzie trzeba modernizować etapami i wybierać te elementy, które wymagają najpilniejszej interwencji - dodaje dyr. Kurkiewicz.
Spokojnie. Wróblewski pieniądze załatwi. To przecież jego koledzy z PSL-u w Urzędzie Marszałkowskim rozdają tylko dla swoich.
Zaraz, zaraz... Przecież władze wojewódzkie tak dbają o środowisko naturalne... Aha, no tak, ale to przecież Elbląg i tu pieniędzy "wojewódzkich" nie uświadczysz. Chyba, że stolYca akurat buduje jakąś nową, wypasioną oczyszczalnię ścieków i cała szuwarowo-bagienna kasa idzie na tę inwestycję (jak z leczeniem kompleksów poprzez budowanie trakcji tramwajowej) i dla innych już kasy nie starcza.
niech się ten dżolero z kucykiem wykaże, bo jak na razie to jest tylko poborcą opłat za wątpliwej jakości badziewie, który on nazywa woda pitną
a tyle Wróblewski miał załatwić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!oczywiście dla Olsztyna!
a czy zastanawiał się pan dyrektor skąd wiałby pieniądze na modernizację gdyby nie było środków unijnych ? ; gdzie podziały się środki z amortyzacji istniejącej oczyszczalni ?; kiedy skończy się dziadostwo i przejadanie środków w spółkach komunalnych a zacznie racjonalne inwestowanie z pożytkiem dla mieszkańców miasta ?
EPWiK robi inwestycje, a mieszkańcy mają droższą wodę.