Miasto wyłoniło firmę, która zajmie się remontem zabytkowych przedproży w kamienicach na elbląskiej starówce. Za prawie 150 tys. zł modernizację wykona firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A w Warszawie, Oddział Gdańsk.
Przedproża są charakterystyczne dla miast pobrzeża Bałtyku. Były budowane od XIV w., początkowo mogły być drewniane, w późniejszym okresie otrzymywały dekorowane murowane balustrady i dekorację rzeźbiarską. W Polsce konstrukcje takie posiadał m.in. Gdańsk i Elbląg; po wojnie tarasy poddawane były pieczołowitej rekonstrukcji.
Podobne, parterowe przedproża, poprzedzające wejścia do budynków od strony ulicy, wysunięte przed ich fasadę i ogrodzony balustradą, znajdują się przy wejściach do dwóch elbląskich kamienic przy ul. Św. Ducha 3-4. Niestety, w wyniku wieloletnich działań atmosferycznych i skutków mroźnych zim, uległy one uszkodzeniu, co w konsekwencji w niedalekiej przyszłości doprowadzić mogłoby do ich całkowitej likwidacji.
Jeszcze w zeszłym roku Miasto szukało firmy, która zajmie się remontem zabytkowych przedproży. Jednak w związku z tym, że zbliżał się akurat okres jesienno-zimowy, procedura przetargowa została przesunięta na wiosnę 2014 roku. Miasto wczoraj rozstrzygnęło konkurs. Za prawie 150 tys. zł modernizację tarasów wykona firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A w Warszawie, Oddział Gdańsk.
W zakres prac będzie wchodził remont ścian zewnętrznych przyległych do przedproży budynków, remont ścian od wewnątrz i sufitów – w zakresie piwnicy, która została zalana, wykonanie wentylacji grawitacyjnej, remont schodów, podestów i balustrad, a także wymiana drzwi zewnętrznych. Zgodnie z wytycznymi Konserwatora Zabytków wszystkie elementy kamieniarskie, z wyjątkiem schodów wewnętrznych mają zostać zdemontowane. Warstwy pokrywające strop będą usunięte i oczyszczone, a na obydwu tarasach powstać ma nowa izolacja wodna z papy, izolacja termiczna oraz izolacja przeciwwodna.
Elementy kamieniarskie z powierzchni tarasów mają także zostać poddane zabiegom konserwatorskim, a elementy nie nadające się do użytku będą wymienione na nowe. Po ponownym montażu wszystkie elementy poddane zostaną hydrofobizacji. Przeprowadzi się ją po to, by zapobiec wnikaniu wody w głąb struktury materiałów przedproży.
Skute zostaną również tynki zewnętrzne oraz porażone grzybami pleśniowymi tynki wewnętrzne budynków. Zostanie również przeprowadzone oczyszczenie, odsolenie oraz dezynfekcja powierzchni muru kamienic i usunięcie całkowicie zdezintegrowanych i luźnych cegieł w murze. Brakujące wątki zostaną przemurowane nową cegłą. Wykona się także odprowadzenia wód opadowych z powierzchni obydwu tarasów, przeprowadzi oczyszczenie, dezynfekcję i wzmocnienie powierzchni istniejących schodów. Wykonana zostanie również renowacja istniejącej stolarki drzwiowej w kamienicach, a elementy metalowe na balustradach tarasów zostaną oczyszczone i polakierowane dwuskładnikową, wodoodporną żywicą epoksydową, przeznaczoną do wilgotnego środowiska.
Co to za tłumaczenie ,że warunki atmosferyczne ,mrozy, wilgoć ???? 100 lat temu , przed wojną też były takie warunki a niektóre fragmenty do tej pory przetrwały. Choćby schody w Bażantarni i inne!!!. To mści się przetarg za najniższą cenę !!! bardzo zła jakość materiałów i niechlujstwo wykonawców !!! Dziwi to wszystko w 21 wieku , gdzie nowe technologie są wszechobecne a materiały budowlane są fantastyczne !!! To kolejne pieniądze wyrzucone w błoto!!! Na marginesie , to wiele kamienic na Starówce się sypie z powodu jakości i bylejakości !!! ZGROZA!!! Czy nas stać na takie marnotrawstwo ???
Mieszkańcy Starówki sami powinni ze swoich pieniążków to zrealizować. A nie czekać na miasto ! Czyli na pozostałych mieszkańców Elbląga.
dlaczego miasto ma płacić za prywatne budynki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111111111