Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zabytek na ul. Fałata zwieńczy w przyszłości wieża zegarowa?

18.10.2013, 07:01:59 Rozmiar tekstu: A A A
Zabytek na ul. Fałata zwieńczy w przyszłości wieża zegarowa?
fot. Monika Skowrońska

Dobiega końca remont poszycia ceramicznego dachu zabytkowego budynku przy ul. Fałata 29-31.  Na prace wspólnota mieszkaniowa zawiadująca budynkiem pozyskała dotację od Miasta w wysokości 48,5 tys. zł. To jednak nie koniec planów przywrócenia świetności temu zabytkowi, charakteryzującemu się ciekawym przejazdem bramnym. Wspólnota marzy, by na szczycie budynku odbudować wieżę zegarową i przeprowadzić remont elewacji całego obiektu.

Z informacji przekazanych nam przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, budynek przy Fałata 29-31 wzniesiony został w 1928 roku na obszarze dawnego osiedla mieszkaniowego  Heimstättensiedlung i stanowi ważny składnik historycznej zabudowy miasta oraz istotny element krajobrazu kulturowego. W momencie swojego powstania przeznaczony był na schronisko młodzieżowe dla chłopców i dziewcząt. Obecnie jest to budynek mieszkalny.

Charakteryzuje się on wieloczłonową, trzyczęściową bryłą, zwieńczoną trójspadowym dachem. Najbardziej charakterystyczną częścią obiektu jest pięciokondygnacyjna wieża z przejazdem bramnym, na wysokości dwóch kondygnacji. Dotacja, o którą wspólnota mieszkaniowa występowała do Miasta została tu przyznana zgodnie z wnioskiem na prace budowlane polegające na remoncie kapitalnym poszycia ceramicznego dachu krytego dachówką karpiówką ułożoną w koronkę, z wymianą obróbek blacharskich, przemurowaniem kominów oraz wymianą stolarki okiennej w połaci dachowej i lukarnach.

W tym miejscu warto wspomnieć, że budynek przy ul. Fałata posiada niejednolite pokrycie dachowe: w części południowej obiektu dach pokryty jest dachówka karpiówką ułożoną w koronkę, uważaną za pokrycie historyczne - i to ona w głównej mierze podlegała konserwacji, w części północnej - dachówką zakładkową, częściowo cementową, a środkowa część stropodachu pokryta jest papą. Prowadzone na budynku prace miały na celu wymianę całego pokrycia dachu na nowe nawiązujące do oryginalnego, przemurowanie kominów oraz ogólny remont części dachowej. Obecnie, jak poinformował nas administrator budynku, Roman Piskorz, prace na dachu budynku dobiegają końca.

Tymczasem jednak wspólnocie mieszkaniowej z Fałata 29-31 marzy się dalszy remont tego zabytku. Na początku sierpnia poinformowano nas, iż Pracownia Projektowa Tektoline s.c. z Gdańska, która wykonała także projekt remontu dachu budynku, jest w trakcie opracowywania kolejnego - związanego z odbudową wieży zegarowej, która niegdyś wieńczyła zabytek. Wspólnota mieszkaniowa z Fałata 29-31 chciałaby również modernizacji elewacji całego budynku. O planach tych rozmawialiśmy z administratorem budynku, który nie ukrywa, że na powyższe wspólnota będzie się starała o dotację, najprawdopodobniej z Ministerstwa Kultury - Co roku występujemy o taką pomoc, ale ponieważ wspólnota zawiaduje zabytkowym budynkiem mieszkalnym, a sam obiekt nie jest np. budynkiem sakralnym lub zabytkiem klasy 0, to niestety taką dotację niełatwo jest uzyskać - przyznaje Roman Piskorz. - Jest to trudne, bo w zasadzie pomoc finansową dostają zazwyczaj zabytki wyższej klasy, ale nie niemożliwe.

Na razie na remont wieży zegarowej i elewacji środków brakuje - Wspólnota po prostu sama nie udźwignęłaby takich kosztów - mówi Roman Piskorz. - Trudno też powiedzieć, czy gdyby taką pomoc pieniężną udało się uzyskać jednocześnie przystąpimy do remontu i wieży i elewacji. Wszystko bowiem zależy od wysokości dofinansowania. Jeśli uda się pozyskać niewielką część środków, to przystąpimy do tańszej części remontu, czyli odbudowy wieży. Jeśli zaś będą one większe, to wtedy zrobimy ją wspólnie z elewacją, lub tylko samą elewację - dodaje administrator budynku.

Dzięki uprzejmości firmy Tektoline s.c. z Gdańska, w galerii pod materiałem prezentujemy także projekt odbudowy wieży zegarowej, przygotowywany obecnie przez pracownię z Gdańska.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 10 )


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +13
    ~ oli
    Piątek, 18.10

    o ekstra powinni przywrócić ta wieże zegarowa dodałoby to uroku temu bardzo ładnemu zabytkowi Elbląga

  2. 2
    --9
    ~ jasio
    Piątek, 18.10

    wszystkie wspólnoty robia za swoje a dlaczego jakieś darmozjady sięgają do naszych kieszeni to prywatny budynek

  3. 3
    --2
    ~ 123
    Piątek, 18.10

    Gratulacje! Pomyślcie jeszcze o renowacji reszty, osuszeniu budynku w celu likwidacji wszechobecnego grzyba, to cena tych niesamowitych mieszkań wzrośnie o co najmniej dwa razy :)

  4. 4
    +11
    ~ zapomnieli
    Piątek, 18.10

    A kiedy remont fontanny w parku za tym budynkiem.KIEDYS to ten park i fontanna była atrakcja a teraz sralnia dla psów.

  5. 5
    +4
    ~ mikmik
    Piątek, 18.10

    "(...) a sam obiekt nie jest np. budynkiem sakralnym lub zabytkiem klasy 0". Fragmet zadania a jak wiele powiedziane. Wiele i w zasadzie wszystko. No kościółek by się znalazło, a jakżeby. Na zabytkowy, laicki, mieszczański i -łolaboga- niesakralny budynek - NIE. I nie łudziłbym się że będzie ustępstwo.

  6. 6
    --3
    ~ berens
    Sobota, 19.10

    po co ten zegar i dla kogo?

  7. 7
    0
    ~ turban
    Niedziela, 20.10

    do berens:dla ciebie gamoniu, zebys się nauczyl poslugiwac tradycyjnym zegarkiem!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.527291059494