Ciężki sprzęt, stalowe konstrukcje, pręty zbrojeniowe, robotnicy w kaskach. Na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego pnie się w górę jedna z najważniejszych inwestycji, która złoży się na jego nową, lepsza przyszłość oraz znacząco wpłynie na jakość usług oferowanych przez szpital wojewódzki. W stanie surowym stoi juz bowiem nowy Blok Operacyjny wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią.
Dziś, 3 grudnia, w restauracji "Izba Staropolska" odbyło się spotkanie prasowe dotyczące tej, jakże ważnej inwestycji - Wpłynie ona, we wszystkich swych aspektach, na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pobytu pacjenta w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu - podkreślała dziś dyrektor WSZ, poseł na Sejm RP, Elżbieta Gelert.
W Szpitalu Wojewódzkim rocznie wykonuje się ponad 13 tysięcy zabiegów operacyjnych, a tendencja ta jest ciągle wzrostowa. Obecnie w "starym" budynku szpitala znajduje się zbyta mała ilość sal operacyjnych do potrzeb jednoczesnego przeprowadzania zabiegów chirurgicznych.
Wychodząc naprzeciw pojawiającym się problemom, dyrekcja szpitala postanowiła postawić milowy krok w przyszłość. Tym krokiem jest realizacja projektu pn. „Budowa nowego Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu”.
Generalnym Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma budowlana Mostostal Warszawa S.A. Obecnie inwestycja jest na etapie zamykania stanu surowego budynku. Trwają więc prace dekarskie i roboty konstrukcyjne nadbudowy łącznika. Rozpoczęły się także prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu. Częściowo zamontowano juz stolarkę zewnętrzną. Wykonywane jest również ocieplenie budynku.
- Do okresu zimowego zadanie zostało w pełni zrealizowane - wyjaśniał dziś Koordynator Projektu, Ryszard Bartoń. - Budynek jest już zamknięty, przygotowany do ogrzewania, a prace stanu surowego są zakończone. Weszliśmy już w fazę prac wykończeniowych. W tej chwili, najbliższe dwa, trzy miesiące, szpital będzie już bliski końcowych prac wykończeniowych i wyposażeniowych, do których przystąpimy na przełomie kwietnia i maja 2013 roku - wyjaśnia Ryszard Bartoń. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie czerwca zamierzamy zakończyć inwestycję i przekazać szpital do użytkowania.
Jak będzie wyglądał nowy budynek?
Na I piętrze nowo powstającego budynku będzie znajdował się Blok Operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi oraz salą wybudzeń i zapleczem. Będzie on wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Na wysokim parterze znajdować się będzie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralna Sterylizatornia. W ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii powstaną dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz jedna izolatka. Sale pięciołóżkowe będą posiadać wewnętrzne punkty obserwacyjne w celu zapewnienia ciągłości i fachowości opieki nad pacjentem. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu izolatek, obok poczekalni, znacznie ułatwiony zostanie kontakt chorego z rodziną bez konieczności wchodzenia na teren oddziału. Nowo powstały oddział zwiększy też ilość przyjmowanych chorych z uwagi na zwiększoną liczbę stanowisk.
Zaprojektowana Centralna Sterylizatornia zlokalizowana będzie na wysokim parterze z bezpośrednim połączeniem z Blokiem Operacyjnym. Usprawni to transport materiałów i narzędzi wysterylizowanych. Centralna Sterylizatornia będzie podzielona na trzy strefy: brudną, czystą i sterylną. Brudny materiał, wychodzący z sali operacyjnej, musi przejść przez strefę czystą i trafić do sterylnej, pokonując przelotowe parowe myjnie oraz przelotowe sterylizatory parowe lub gazowe. Z uwagi na rozbudowę i zastosowanie nowych technologii zwiększy się wydajność pracy Centralnej Sterylizatorni.
Wszystkie kondygnacje w nowym pawilonie będą w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Inne inwestycje WSZ
To jednak nie jedyna inwestycja, która przy swojej prawie 25-letniej "matce", pnie się w górę. WSZ w Elblągu bierze udział także w szeregu innych projektów. W ramach ich realizacji trwają obecnie dwa postępowania. Jedno dotyczy wyposażenia medycznego, którego otwarcie nastąpi najprawdopodobniej w styczniu 2013 roku. Drugie, to postępowanie na wyposażenie techniczne i socjalno-bytowe. Jest ono na etapie rozstrzygnięcia - Kończymy także realizacje projektu informatycznego, e-pacjent - wyjaśnia Renata Bednarczyk z Sekcji Zarządzania Projektami. - Został on już w 100% zrealizowany, wchodzimy teraz w fazę rozliczenia tego projektu. Oprócz tego czekamy również na ogłoszenie konkursów z projektów norweskich, dzięki którym będziemy mogli zrealizować kilka mniejszych inwestycji - informuje.
W projektach norweskich założono bowiem trzy główne kierunki: znajdują się tu programy przeznaczone do walki z nowotworami, położnictwem oraz na wykonanie termomodernizacji budynków szpitalnych - My chcemy przymierzyć się do dwóch pierwszych - mówi Elżbieta Gelert. - W programie onkologicznym chcielibyśmy kontynuować już wcześniej podjęte przedsięwzięcie związane z profilaktyką raka jelita grubego, mammografią oraz dołączyć jeszcze profilaktykę przy zachorowaniach na raka prostaty i nowotworów związanych z nerkami - mówi dyrektor WSZ.
Drugi program miałby zostać rozpisany w kierunku poradnictwa prenatalnego, czyli zagrożenie ciąży, wraz z wyposażeniem traktu porodowego.
Jeszcze w tym roku dojdzie także do podpisania umowy na projekt transgraniczny Polska-Litwa-Rosja - Jest to projekt lustrzany, gdzie tak jak stacja pogotowia w Kaliningradzie - my chcemy wyremontować naszą bazę pogotowia, znajdującą się na ul. Orzeszkowej - informuje Renata Bednarczyk. - Oprócz tego projekt zakłada także wymianę szkoleniową, zakup karetek oraz m.in modernizację sali konferencyjnej w szpitalu - wylicza.
Przypominamy, że w ramach powyższego programu, elbląskie karetki mają zostać wyposażone w tzw. panele statusów - zaopatrzone w GPS i drukarki - które służą do przesyłania informacji o wypadkach. To na nich, a nie drogą telefoniczną, jak dotychczas, elbląskie zespoły ratunkowe miałyby otrzymywać polecenia wyjazdów do zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu
No i super. Teraz tylko zamknac i sprzedac stary Szpital Miejski (na sile utrzymywany przez zwiazki zawodowe) i za ta kase doposazyc WSZ. PS. Czy nie ma problemow z glownym wykonawca - Mostostal Warszawa, bo firma juz ledwo dyszy?