Powiat Elbląski staje się jednym z najbardziej ekologicznych w naszym regionie. W sześciu obiektach użyteczności publicznej, na terenie powiatu zostały zamontowane kolektory słoneczne, jako proekologiczne rozwiązanie, mające na celu wprowadzenie wyższych standardów w zakresie ochrony środowiska.
Inwestycja została zrealizowana w ciągu 17 miesięcy w sześciu obiektach użyteczności publicznej charakteryzujących się całorocznym okresem funkcjonowania. Kolektory słoneczne pojawiły się na dachach trzech Domów Pomocy Społecznej: "Krokus" we Władysławowie,Tolkmicku i Rangórach, w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Nowe, ekologiczne rozwiązania przyjęte zostały również w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim i Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczy w Kamionku.
Kolektory zostały zamontowane w ramach unijnego projektu, a wartość całego zadania wyniosła 1 254 223,37 zł. Starostwo Powiatowe pokryło koszt inwestycji tylko w 20 proc. Dlaczego zadecydowano się wprowadzić takie rozwiązania i na czym polegała ta inwestycja?
Okazuje się że w powyższych przypadkach, zadecydowały względy na równi ekologiczne i finansowe. Bowiem w ostatnich latach we wspomnianych placówkach, wzrosły znacznie koszty eksploatacji tych obiektów, tj. paliwo do podgrzania ciepłej wody użytkowej, bieżące naprawy i remonty, które do tej pory były bardzo wysokie.
Jak dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym, lokalny samorząd w wyniku wielokrotnej analizy zdecydował, że największe oszczędności przyniesie właśnie instalacja solarna. Dodatkowo okazało się, że tego typu inwestycja jest stosunkowo tania. Nie wymagała ona dodatkowych prac adaptacyjnych w obrębie istniejących obiektów ani istotnych przeróbek funkcjonujących instalacji.
W ten sposób zostały też spełnione ekologiczne rozwiązania. Zamontowanie kolektorów słonecznych wpłynąć ma na ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów i pyłów o połowę w stosunku aktualnych wielkości, co w przyszłości pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.
To nie jedyna proekologiczna inwestycje tego typu w naszym regionie. Jeszcze w tym roku, na dachu budynku Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, miał zostac zamontowany system kolektorów słonecznych, wraz z instalacją do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jednak jak poinformował nas dzisiaj Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu, inwestycja ta, została przeniesiona na przyszły rok.
Za to już od ponad roku, solary działają na budynku mieszkalnym, należącym do SM "Sielanka", przy ul. Płk Dąbka. Nadprodukcja ciepła w okresie letnim powoduje, że ilość wyprodukowanej energii jest wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb socjalnych osób zamieszkałych w tym budynku i dzięki temu pobór ciepła z elektrociepłowni jest przez to zerowy.
a czy ktoś sprawdzał jak u nas wygląda sprawa geotermii? O. Rydzyk w Toruniu zrobił (mimo kłód rzucanych pod nogi przez rządzących) i teraz mają wyniki jedne z najlepszych w Europie pod tym względem - już są po rozmowach i będą ocieplali z jednego tylko wydobycia połowe Torunia - ekologiczne i jedne z najtańszych - jak byśmy mieli ogrzać połowe miasta z solarów to byśmy musieli sięzadłuzyć na 500 lat - geotermia jest tańsza i bardziej wydajna - stałe ciepło bez róznicy pory dnia i roku - czy ktoś sprawdził to u nas? Podobno Polska w ogromnej większości obszaru leży na tych pokładach geotermalnych.
DO DZIENNIKARZYN: Jakbyscie sie zainteresowali sytuacja to byscie wiedzieli ze solary w tolkmicku za miliony nie spelniaja swojej roli(nie dzialaja) :) Polecam zaglebic sie w temat
Też mi nowina. Zajrzyjcie do gminy Cedry Wielkie. Lekko się zdziwicie.
Przekręt PO i UE używalność solarów do 10 lat. Czyli ponad 120.000 rocznie, Koszt zakupionej energii na ogrzanie ok. 60.000 zł rocznie ale oszczędność, chyba że ekologia, ale trochę droga. Nie tędy droga
Tak tylko to są pieniądze unijne więc trzeba je wydać nawet na byle co aby się pochwalić przed wyborami jak to gmina, powiat jest ECO. Rachunek ekonomiczny to już inna bajka i o to będzie się martwić inna ekipa ;D