Elblążanie cierpiący na chorobę nowotworową nie będą musieli już jeździć na zabiegi do Gdańska czy Olsztyna. W przyszłym roku na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego rozpocznie się budowa budynku dla potrzeb otwieranego w Elblągu zakładu radioterapii. To kolejna duża inwestycja, jaką realizować będzie szpital wojewódzki.
Jeszcze na dobre nie rozpoczęła się budowa nowoczesnego Bloku Operacyjnego z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią, a w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym już przygotowują się do kolejnego dużego zadania inwestycyjnego. Będzie nim budowa siedziby zakładu radioterapii. W jednokondygnacyjnym obiekcie znajdzie się m.in. pracownia akceleratorów oraz pokoje badań pacjentów. Inwestycji tej towarzyszyć będzie przebudowa pomieszczeń, zajmowanych obecnie przez oddział reumatologii, na potrzeby oddziału łóżkowego radioterapii, chirurgii i poradni onkologicznej. Cały obiekt zostanie docieplony i zyska nową elewację.
Inwestorem jest Niepubliczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Nu-med Grupa z Ostródy. Spółka ta prowadzi już w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu Poradnię Rezonansu Magnetycznego.
- Od lat nasi pacjenci jeździli na zabiegi do Olsztyna i Gdańska. Zapotrzebowanie na tego typu usługi wśród osób cierpiących na nowotwór jest w Elblągu bardzo duże. Dlatego od dłuższego czasu przymierzaliśmy się do otwarcia na terenie szpitala zakładu radioterapii – informuje Małgorzata Twardowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Zakład radioterapii zostanie otwarty w nowym budynku, którego budowa ruszyć ma na początku 2012 r. Obiekt o powierzchni zabudowy 1468 m2, zostanie dobudowany do istniejącego pawilonu wielofunkcyjnego. Na dwóch kondygnacjach (w tym jednej podziemnej), będą się mieściły bunkry na akceleratory cząsteczkowe oraz pracownia tomografii komputerowej, wraz z pomieszczeniami wymaganymi do jej prawidłowego funkcjonowania.
W pracowni tomografii będą wykonywane badania, natomiast w pracowniach akceleratorów przeprowadzane będą zabiegi naświetlania pacjentów (leczenie nowotworów radioterapią).
Na parterze zakładu radioterapii znajdują się ponadto pomieszczenia recepcji, gabinety lekarskie, a także pokoje lekarskie, szatnie, pokój socjalny, gabinet ordynatora i sala przygotowania leczenia.
Inwestycja polegać będzie także na przebudowie około 20% powierzchni użytkowej istniejącego pawilonu wielofunkcyjnego. Zajmowane obecnie przez oddział reumatologii pomieszczenia na parterze, zostaną wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby oddziału łóżkowego radioterapii, chirurgii i poradni onkologicznej.
W holu wejściowym istniejącego budynku wielofunkcyjnego, zaprojektowano recepcję z szatnią dla pacjentów poradni i odwiedzających. Po lewej stronie od głównego wejścia znajdzie się odział łóżkowy radioterapii, po prawej stronie zaprojektowano część administracyjną zakładu radioterapii. Chirurgię i poradnie zaprojektowano wzdłuż korytarza znajdującego się na wprost głównego wejścia do budynku.
Na oddziale łóżkowym znajdzie się 10 pokoi liczących 25 łóżek. Będą w nich przebywali pacjenci oczekujący na badania z zakresu diagnostyki obrazowej oraz pacjenci, którzy po leczeniu radioterapią muszą zostać pod obserwacją personelu medycznego.
W przychodni chirurgii i poradni onkologicznej będą funkcjonowały gabinety: badań lekarskich i USG, badań ginekologicznych, zabiegowy brudny i zabiegowy czysty, diagnostyczno-zabiegowy oraz lekarski skomunikowany z gabinetem zabiegowym czystym i brudnym. Z kolei w części administracyjnej zaprojektowano m.in. salę konferencyjną na max 27 osób, gabinet dyrektora, księgowość, oraz gabinet kierownika.
Planowana jest także dobudowa parkingu zlokalizowanego w pobliżu projektowanego obiektu, który zapewni zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla pacjentów.
Zakres realizacji inwestycji zostanie podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie zostaną przebudowane sieci zewnętrzne (kanalizacja sanitarna, deszczowa oraz gazociąg niskiego ciśnienia) kolidujące z planowaną dobudową zakładu radioterapii. Drugi etap obejmie przebudowę i remont oddziału łóżkowego oraz budowę zakładu radioterapii z
przyłączami. W trzecim etapie zostanie przeprowadzona termomodernizacja pawilonu wielofunkcyjnego.
- Prace budowlane ruszą prawdopodobnie na początku nowego roku. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2012 r. - mówi Małgorzata Twardowska, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego. - Dobudowa i remont parteru pawilonu wielofunkcyjnego nie tylko rozszerzy zakres usług medycznych oferowanych przez szpital, ale również dostosuje do obowiązujących przepisów jedną z kondygnacji pawilonu wielofunkcyjnego.
Bardzo dobra wiadomość nareszcie skończą się jazdy do olsztyna.Tak powinno być z innymi sprawami aby tu na miejscu załatwiać a nie jeżdzić tyle kilometrów.Kiedy ul.Królewiecka koło szpitala doczeka się poszerzenia to jest parodia co jest teraz. Elbląg miasto takie same jak olsztyn a polikwidowano sporo można to naprawić szybko.Teraz chce ktoś zlikwidować centralę ratowniczą - karetki w Elblągu.Gorszej głupoty nie wymyślono ,najlepiej to wszystko pozamykać lub wynieść do olsztyna to by pasowało mądralom z mazur.NIGDY!!!!!!!!!!!!!!!
O ile mi wiadomo to spiep...li wniosek i nie dostali pozwolenia na budowe ...
elbląg jest wielki Ciechanów też:)
Nareszcie!Nie będę musiał wozić mamy do szpitala w Olsztynie(kilka lat męczącej drogi,wyjazdy o 5rano,by na 8mą dojechać,do zakładu radioterapii,lecząc tarczycę.Bo taki zakład radioterapii będzie w Elblągu.
Takie sprostowanie: ~elblążanin, wbrew pozorom, to Olsztyn leży na Warmii, a nie na Mazurach. Reszta się zgadza. Olsztyn nas okrada i tyle. Bardzo dobrze, że się szpital rozbudowuje. Tak trzymać.
LATA ŚWIETLNE dzielą dzisiejszy postwojewódzki Elbląg od wojewódzkiego Olsztyna. Budżet Elbląga to 500 mln zł., Olsztyna ponad 900 mln. Jest w Olsztynie szpitali jedenascie, w Elblągu cztery. Jest tam Uniwersytet Warm.-Maz., u nas kilka szkół w rodzaju Jańskiego, PWSz czy EUH-E. 23 lata bycia województwem nie zostało w Elblągu wykorzystane w pełni. Ostatnie lata też nie przyniosły dobrych rozwiązań. Cieszy zatem, że better late than never, Elbląg jak gdyby w niektórych dziedzinach zaczyna odrabiac zaległości. Więcej takich instytucji, a nie będziemy jeżdzic po innych miastach. Przeciwnie - znowu do nas przyjadą z Malborka, Sztumu, Kwidzyna itp., aby sie tu leczyc, zrobic zakupy w galeriach, spędzic czas w aquaparku albo odbyc zawody na europejskim stadionie. Kasa popłynie, tylko trzeba wreszcie coś k... zacząc, a nie gadac że coś tam się zrobi i lac wodę na różnych posiedzeniach!
Czy chodzi o leczenie audycjami radiowymi ?
do Gdańska to powinno być ale do wiejskiego Olsztyna po co
Po co jest obcja tutaj :"ZGOŁŚ NARUSZENIE REGULAMINU " skoro nie działa ?Ktoś znów się pode mnie podszywa
Radioterapia to banał.powinni stworzyc oddział radioterapii protonowej bo jest skuteczniejsza i nie niszczy tkanek wokolo guza .