Piątek, 27.12.2024, Imieniny: Zaneta, Jan, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kanalizacja - problem mieszkańców Dąbrowy

03.08.2011, 06:26:28 Rozmiar tekstu: A A A
Kanalizacja - problem mieszkańców Dąbrowy
fot. Jola Olszewska

Czy Dąbrowa będzie miała kanalizację? Na dzień dzisiejszy nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością do 2015 roku mieszkańcy tego osiedla będą mogli korzystać ze szczelnych zbiorników bezodpływowych, czyli szamb. Co potem? Nikt nie wie.

Mieszkańcy osiedla Dąbrowa II borykają się z wieloma problemami związanymi z ich położeniem na obrzeżach miasta. Jak mówi Adam Witek, wiceprezydent Elbląga, nie są to tereny wchodzące w skład aglomeracji miejskiej, z tego powodu możliwość inwestycji  w te rejony miasta jest mocno ograniczona.

Jednym z największych problemów z jakimi na co dzień muszą zmagać się mieszkańcy Dąbrowy II jest brak kanalizacji. Problemy dotyczące kanalizacji  w  Dąbrowie II były głównym tematem wczorajszych konsultacji społecznych w Urzędzie Miejskim.

W pierwotnym planie zagospodarowania powyższych terenów mieszkańcy nie mogli wybudować nawet szamba.

Jak mówi Elżbieta Gelert, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, problem właścicieli tych nieruchomości polegał na tym, że nie mieli możliwości wykonania odprowadzenia ścieków do pojemników osadowych, popularnie zwanych szambami. Działki ktoś im sprzedał, ale na odprowadzanie ścieków już nie zezwolił. To powodowało, że tak naprawdę trudno było na tym osiedlu normalnie mieszkać, nie łamiąc prawa.

- Plan zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Dąbrowa II został w końcu odpowiednio zmieniony – podkreśla Elżbieta Gelert. - Zmiana zaś polega na tym, że teraz zezwala się mieszkańcom tego osiedla na wybudowanie, w okresie przejściowym do roku 2015 szczelnych osadników ściekowych (szamb).
Szczególnie istotny jest więc poniższy zapis w znowelizowanym projekcie zagospodarowania przestrzennego Dąbrowy II.

"Na terenach położonych w sąsiedztwie kolektora sanitarnego Elbląg-Milejewo wyklucza się stosowanie indywidualnych urządzeń do gromadzenia i unieszkodliwiania ścieków; dotyczy to zabudowy zrealizowanej, będącej w trakcie realizacji, bądź projektowanej, na działkach, na które wjazd znajduje się w 50-metrowym pasie terenu od kolektora sanitarnego i występuje możliwość bezpośredniego podłączenia się do tego kolektora; na terenach pozostałych, na których bezpośrednie podłączenie do kolektora sanitarnego wymaga realizacji podsystemów kanalizacyjnych, w tym urządzeń do pompowania ścieków – ustala się obowiązek włączenia gospodarstw domowych do tego kolektora do 31 grudnia 2015 roku; w okresie przejściowym dopuszcza się realizację zbiorników szczelnych, bezodpływowych, nie dopuszcza się oczyszczalni przydomowych."
Mieszkańców Dąbrowy nie do końca satysfakcjonują rozwiązania zawarte w znowelizowanym planie zagospodarowania osiedla.

- A co po okresie przejściowym, który zezwala na korzystanie z szamb do roku 2015, czy po roku 2015 będą przyłącza, czy nie będzie nic, nawet zgody na szamba bezodpływowe? – pyta Piotr Tomaszewski, jeden z uczestników konsultacji społecznych.

Niestety, na to pytanie nikt nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

- Miejscowy plan zagospodarowania jest procedowany od 2009 roku, my jesteśmy zespołem nowym, kontynuujemy prace nad tym planem, do 17 sierpnia mamy czas, by ustosunkować się do zapisu planu i wnieść uwagi, aby jak najszybciej zakończyć prace nad nim – mówi Katarzyna Wiśniewska dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Kanalizacja jest to największy problem tego terenu. My musieliśmy wpisać konkretną datę, ustalone zostało, że będzie to rok 2015. Uwagi w tej sprawie najlepiej złożyć na piśmie do prezydenta Elbląga.

Adam Witek podkreślił, że w tym roku został zatwierdzony jeden z najważniejszych dokumentów dotyczący planowania przestrzennego w Polsce, tj. koncepcja zagospodarowania przestrzennego kraju, gdzie Elbląg udało się wpisać jako miasto o znaczeniu regionalnym.

- Spodziewamy się dużej rewolucji, nastąpi zmiana krajowej koncepcji zagospodarowania przestrzennego, musimy poczekać. Jedna rzecz, wynikająca z tej koncepcji, która będzie miała znaczenie dla Dąbrowy to fakt, że zakazuje się zabudowy za miastem, do czasu wykorzystania wszystkich obiektów mieszkaniowych w mieście – mówi Witek. - Więc za miastem nikt nie dostanie dofinansowania, by np. wykonać rurociąg. EPWiK jest w równie ciężkiej sytuacji, spłaca kredyty, pieniądze na inwestycje ledwo wystarczają na opłaty bieżące.

Ryszard Klim, radny Rady Miejskiej stwierdził, że miasto nie jest kompetentne w swoich działaniach.

- Cała północ Elbląga, w tym Dąbrowa skanalizowana powinna być do 2010 roku. Jednak na kanalizację trzeba będzie jeszcze poczekać, na razie mieszkańcy Dąbrowy muszą zadowolić się szambami – mówił Klim.

Urzędnicy podkreślili, że projekt rozwoju Elbląga do roku 2020, opracowany jeszcze w poprzedniej kadencji nie przewiduje budowy kanalizacji w północnych dzielnicach Elbląga, ale jest to tylko projekt i zapisy można zmienić.

Wszystkie osoby zainteresowane planem zagospodarowania przestrzennego osiedla Dąbrowa cz. II wraz z prognozą oddziaływania na środowisko (obszar obejmujący północną cześć osiedla Dąbrowa położony jest po obu stronach ul. Królewieckiej) mogą do 17 sierpnia br. zapoznać się z dokumentem. Plan dostępny jest w siedzibie Referatu Planowania Przestrzennego Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu (pokój 52 - wieża), w godz. od 7.30 do 15.30 oraz na stronie internetowej www.planowanie.umelblag.pl.

Natomiast uwagi do zmiany planu można składać na piśmie do Prezydenta Elbląga z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej, adresu oraz oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 17 września 2011 r.

 

JO

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ ali
    Środa, 03.08

    Mieszkam w Elblągu przy "ulicy", która istnieje od ponad 20 lat. Napisałem "ulicy", bo to bardziej droga na budowę, łaskawie usłana betonowymi płytami, bez chodników, bez kanalizy. Prosimy inwestować "po kolei", a nie w pseudodzielnicę nowobogackich.

  2. 2
    +5
    ~ do roboty
    Środa, 03.08

    Ostatnio WPWiK czyścił na ulicach studzienki kanalizacyjne ale kratek ściekowych nie otwierano i po kolei nie czyszczono .A deszcze zapowiadają i tu jest problem mieszkańców Elbląga.SYSTEMATYCZNA PRACA firm dbających o kanalizację.

  3. 3
    +9
    ~ mieszkaniec
    Środa, 03.08

    na wies sie wyniesli to maja szamba.Nie rozumiem o co chodzi?? Niech do miasta wroca jak im sie nie podoba

  4. 4
    --7
    ~ observer
    Środa, 03.08

    Jeżeli miasto nie będzie inwestowało w poprawę warunków zamieszkania to ludzie stąd będą wyjeżdżali - zostaną tacy którzy nie płaca podatków. Ja ze swojej strony będę płacił podatki w Elblągu dopiero gdy zrobią mi drogę na Dąbrowie i włączą w kanalizację. Namawiam tez innych do takiego posunięcia.

  5. 5
    --5
    ~ observer
    Środa, 03.08

    `ali napisał: "nie w pseudodzielnicę nowobogackich" - ehh zawiść jakie to polskie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zawi%C5%9B%C4%87_(emocja)

  6. 6
    +4
    ~ lekarz
    Środa, 03.08

    stac ich na domy z lapowek to niech sami kanalizacje zrobia proste jak drut a nie tylko daj daj daj

  7. 7
    0
    ~ Fredek
    Środa, 03.08

    A czerwonym szlakiem w Bażantarni to fajnie pospacerować i wdychać fetor ze Srebrnego Potoku,każdy chce mieć czyste środowisko,tylko nikogo nie obchodzi to,że nieopróżnione szamba zwyczajnie się przelewają a natury się nie oszuka,a Dąbrowa jest integralną częścią miasta Elbląga i nie należy tej dzielnicy lekceważyć.

  8. 8
    +4
    ~ normalny
    Środa, 03.08

    o co ten cały rwetes/ skoro kupowali działki bez kanalizacji i bez szmaba to dlaczego sie teraz dziwią,że nie mają kanalizacji i szamba? dlaczego park krajobrazowy ma zostać zdewastowany bo kilka osob postanowilo go zniszczyć i "sar...."? dlaczego potok w Bażantarni ma śmierdzieć? widziały gały co brały, skoro budowano domy w takim meijscu to nalezy korzystac z toi-toi i po problemie, nie widzę potrzeby budowania tam kanalizacji i budowania szamb to już w żadnym wypadku, ci biedni ludzie bea je dziurawic i lac wszystko do rzeki, nie ma na tor ady tak będzie, jezioro Narie tak własnie zniszczono, mialy być szmaba i były szmab, a co plywa w jeziorze to widac i czuć,

  9. 9
    +1
    ~ ali
    Środa, 03.08

    "observer' ty jesteś totalnym prostakiem!!! Burun zacznie płacić podatki w Elblągu, gdy mu wybudują to i tamto - masakra! Do władz miasta - nie inwestujcie w Dąbrowę, nie potrzebujemy podatków "buruna-observer"!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0687038898468