„Naszą ideą było odwrócenie sytuacji - nie dałyśmy dzieciom książek, ale dałyśmy im możliwość stworzenia książek" - mówiła Alicja Guła, jedna z autorek publikacji „Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy", których prezentacja miała miejsce 10 września w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.
Podczas prezentacji książek „Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy" (książka dla dziecka oraz przewodnik dla nauczyciela), autorki - Alicja Guła, Anna Romanowska i Marlena Szwemińska - przekonywały zebranych do innowacyjnej formy nauczania metodą projektową. Dały również dowód tego, że metoda, w której nauczyciel nie musi być specjalistą w swej dziedzinie, ale może zdobywać wiedzę razem z dziećmi, przynosi zadziwiające efekty.Autorom wierszy, piosenek i rycin zawartych w książce oraz przedstawicielom placówek, które miały swój wkład w publikację, rozdano upominki w postaci zestawów podręczników.
Obok prezentacji samych książek głównym punktem spotkania był pokaz filmu obrazującego adaptację metody projektowego uczenia się przez dzieci niepełnosprawne z Przedszkola nr 1 w Elblągu. Dzięki stosowanej metodzie dzieci mogły zapoznać się nie tylko z terminologią odpowiadającą dawnym czasom, ale przede wszystkim dowiedzieć się jak życie osadników Truso wyglądało na co dzień. Stąd też każde z nich miało okazję własnoręcznie stworzyć stroje i
ozdoby, poznając przy tym podstawowe zasady handlu. Efekt kilkumiesięcznej pracy z dziećmi wymagającymi szczególnej formy nauczania zaskoczył nie tylko ich stałych opiekunów, ale także same autorki książek. Przekonały się tym samym, że innowacyjna forma nauczania, w której dzieci same starają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, a nauczyciel jedynie ukierunkowuje ścieżki ich poszukiwań, rzeczywiście ma sens.
Zrealizowany w Przedszkolu projekt p.n. „Jak żyli mieszkańcy Truso" jest częścią książki „Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy". Na całość składają się projekty o różnorodnej tematyce, których głównym celem jest zapoznanie z walorami regionu. Efektem końcowym, według założeń autorek, jest wcielenie się dziecka w rolę przewodnika, który w ciekawy sposób potrafi zaprezentować swoją wiedzę niejednemu dorosłemu.
„Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy" - książka dla dziecka oraz przewodnik dla nauczyciela - dostępne są w biurze Fundacji Elbląg. Książka dla dziecka to zestaw łamigłówek, wierszy, rycin i obrazków, które pozwalają mu samodzielnie stworzyć własną książkę historyczną. Podręcznik stanowi segregator z wyjmowanymi kartkami, którego okładkę każde dziecko może zaprojektować na swój sposób.
Przy zakupie większej ilości książek dla dzieci, przewodnik dla nauczyciela stanowi bezpłatny dodatek. Kwota uzyskana z ich sprzedaży zasili fundusz stanowiący źródło pokrycia kosztów kolejnych publikacji.
Jola Prokopowicz