Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Samorząd zamierza walczyć z wagarowiczami

18.02.2007, 22:08:20 Rozmiar tekstu: A A A


Wracamy do tematu Elbląskiego Programu Profilaktyki „Odnaleźć siebie”. Dziś kontynuujemy omawianie pozostałych jego zadań.


Wczoraj szczegółowo przedstawiliśmy 6 spośród 23 zadań, które znalazły się na liście Programu. Poniżej kończymy ich prezentację. 

Jednym z punktów Elbląskiego Programu Profilaktyki jest zorganizowanie całodobowego telefonu zaufania dla dzieci, młodzieży i rodziców, tak by każde dziecko o dowolnej porze dnia, a także w nocy mogło skorzystać z pomocy specjalisty. Zamysłem twórców programu jest by zorganizować go w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim. 

Utworzona zostanie również strona internetowa „Gdzie szukać pomocy?”. Stworzą ją dwie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Elblągu. Każdy młody człowiek znajdzie na niej bieżące informacje gdzie może szukać pomocy w sytuacji dla niego trudnej.

Kolejnym zadaniem elbląskiego programu jest stworzenie programu edukacyjnego dla rodziców. - Chcemy by ten program, podobnie ja stronę www,  przygotowywały Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, tak by ci rodzice, którzy nie zechcą przyjść do szkoły, na warsztaty z zakresu przeciwdziałania oraz reagowania w sytuacjach występowania przemocy u dziecka jako sprawcy lub ofiary, mogli obejrzeć go w Telewizji Elbląskiej – informuje Anna Korzeniowska, naczelnik Wydz. Edukacji UM. 

Kolejnym pomysłem twórców EPP jest zorganizowanie Miejskiego Forum „Szkoła dla Rodziców”, czyli przygotowanego przez miasto i elbląskie uczelnie wyższe cyklu wykładów, spotkań i konferencji dla rodziców. 

- Chcemy wprowadzić, być może już od marca, tzw. „Soboty zaufania”. Raz w miesiącu w sobotę Poradnie będą otwarte dla wszystkich rodziców i dzieci, którzy będą mogli przyjść skorzystać z porady i pomocy specjalistów: psychologów, trenerów, pedagogów poradni psychologiczno-pedagogicznych – mówi A. Korzeniowska.

W planach jest też założenie komórki diagnostycznej dla młodzieży. - Wiemy, że przyczyną zaburzeń zachowania u młodzieży jest brak umiejętności społecznej z jednej strony, ale z drugiej są to także zaburzenia psychiczne. Dlatego też chcemy ułatwić dostęp do lekarza specjalisty dzieciom i rodzicom, którzy w tej chwili niejednokrotnie czekają w długich kolejkach do specjalisty – zdradza Pani Naczelnik.

Jest to problem na tyle ważny a zapotrzebowanie bardzo duże, że prezydent Słonina podjął kroki w celu uruchomienia oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Miejskim, który ma się specjalizować jako szpital matki i dziecka. 

Od kilku lat elbląski samorząd organizuje program edukacyjny „Uczyć się, aby być”.  Realizowane są w nim zajęcia powszechne, takie jak: nauka pływania, nauka jazdy na łyżwach, nauka tańca towarzyskiego i standardowego. Oprócz tego miasto wychodzi z propozycją do szkół, by to one same opracowywały swoje autorskie programy. Dla tych szkół, które opracują takie innowacyjne programy zajęć pozalekcyjnych, przewidziano 20 grantów w skali roku. Będą one wynosić od 1 tys. do 4 tys. zł w zależności od atrakcyjności i masowości programu.

Do programu włączył się także kościół. Biskup elbląski zaproponował rozwijanie Eucharystycznego Ruchu Młodych. W ramach tego Ruchu będą prowadzone zajęcia w parafiach. Będą to zajęcia religijne, ale także psycho-edukacyjne i w zależności od zainteresowań: artystyczne, turystyczne oraz plastyczne. Oprócz tego kościół zaproponował również tworzenie Szkolnych Kół Caritas, które będą zajmowały się działalnością wolontarystyczną. Biskup elbląski zaproponował także zorganizowanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które będzie zajmowało się uczniami z grupy ryzyka, czyli grupą młodzieży trudnej. Specjalnie dla nich prowadzone będą zajęcia w parafiach, na których młodzież uczona będzie wartości uniwersalnych. W tym celu odbyło się już szkolenie dla księży. 

- Mamy zamiar promować uczniów, którzy osiągają sukcesy, w wielu dziedzinach, nie tylko nauce, ale także w sporcie, dziedzinach artystycznych, dziedzinie charytatywnej. Dlatego też będziemy ich prezentować na szczeblu miejskim. Proponujemy więc zorganizowanie takiej miejskiej uroczystości, którą nazwaliśmy „Uczniowie roku” – mówi Anna Korzeniowska.

Niebawem przy Prezydencie Miasta powołana zostanie Rada Oświatowa, jako organ opiniujący i doradczy Prezydenta, który będzie inicjował ważne rozwiązania w oświacie, ale będzie także monitorował różne programy profilaktyczne, wychowawcze, także ten wspomniany. W jej skład wejdą przedstawiciele szkół, rodzice, przedstawiciele Policji, KARAN-u i Kurii Diecezjalnej Elbląskiej.

Miasto chce również podjąć walkę z wagarowiczami. W Elblągu 64 uczniów nagminnie opuszcza zajęcia lekcyjne, a 48 opuszcza zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych, czyli w sumie ponad 100 młodych osób. Aby temu przeciwdziałać miasto zorganizuje kampanię. W jej ramach zorganizowany zostanie konkurs na szkołę wolną od wagarów. - Poprosiliśmy również Policję i Straż Miejską o kontrolowanie nieletnich przebywających poza szkołą bez opieki wychowawcy w godzinach dopołudniowych – mówi Naczelnik Oświaty w UM.

Wprowadzone będę także profesjonalne programy profilaktyczne do świetlic socjoterapeutycznych (popołudniowych). Pierwszy konkurs na takie programy został już ogłoszony. Jego zwycięzcą został Katolicki Ruch Antynarkotyczny Karan, który na razie będzie prowadził zajęcia w trzech świetlicach, w SP 16, 21 i 23. 

W założeniach programu jest organizacja miejskich imprez integracyjnych w Bażantarni dla pracowników oświaty, uczniów, rodziców i władz miejskich. Odbywać się będą na nich m.in. turnieje, konkursy i występy.

Na samym końcu znalazło się bardo ważne zadanie. Jest nim zainstalowanie monitoringu wizyjnego w miejscach największego zagrożenia dla młodzieży, skupiających największą liczbę szkół i uczniów. Jest to zadanie na najbliższe trzy lata. Bowiem miasto chce kompleksowo wyposażyć szkoły i tereny wokół nich w monitoring, w ramach inwestycji budowy światłowodów. - Komendant Miejski Policji obiecał nam, że zajmie się sprawą bezpieczeństwa wokół obiektów szkolnych. Policyjne patrole będą odwiedzały zwłaszcza teren Miasteczka Szkolnego przy ul. Saperów – zapowiada Anna Korzeniowska.

Słowa pochwały w stronę twórców elbląskiego programu profilaktyki skierował sam Prezydent Elbląga.

– Myślę, że jest to program dobry, który podchodzi kompleksowo do zagadnienia. Wszyscy musimy być tego jednak świadomi, że jest to program bardzo trudny i złożony, jeśli chodzi o realizację – podsumowuje cały projekt prezydent Henryk Słonina i dodaje: - Jest przygotowany harmonogram jego wykonania, będziemy prowadzić jego monitoring i oceny, po to, aby go udoskonalać i wprowadzać nowe inicjatywy. Program ten traktujemy jako otwarty i będziemy czekać na wszelkie uwagi jeszcze przez 2 tygodnie. 

- Program ten ma pomóc zmienić nam zachowania młodzieży. Z jednej strony ma je wzmocnić u młodzieży, która jest często ofiarą czynów karalnych, a z drugiej strony uwrażliwi tą młodzież trudną, która do tej pory nie znała wartości moralnych, albo je zna, ale nie chce ich stosować. Dlatego też tytuł tego programu jest taki budujący – „Odnaleźć siebie” – tłumaczy naczelnik Korzeniowska.

Z wyliczeń pani naczelnik wynika, że w tym roku program pochłonąłby 560 tys. zł. Środki mają pochodzić z unijnego programu operacyjnego „Kapitał ludzki” priorytet III, „Wysoka jakość usług edukacyjnych” oraz ze środków rezerwy budżetowej państwa.
  

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ anonim
    Poniedziałek, 19.02

    proponuje strazy miejskiej odwiedzic kafejke interetowa w baraku z tylu na sienkiewicza przy 4lo bo tam sama mlodziez gimnazjlan i z podstawowoki zamiast w szkole to tam siedzi i gra

  2. 2
    0
    ~ lol
    Poniedziałek, 19.02

    100-u gówniarzy nie chodzi do szkoły?A może wystarczy ich wywalić na zmywak do Irlandii!

  3. 3
    0
    ~ lukas
    Poniedziałek, 19.02

    Zorganizujcie zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży, aby dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania. Ale do tego potrzebni są chętni nauczyciele - zapłaćcie im i umożliwcie korzystanie ze sprzętu szkolnego np ksero. W niektórych szkołach dyrektor musi wyrazić zgodę na skserowanie każdej kartki papieru i co tu mówić o programach jak nie ma pieniędzy na korzystanie z podstawowych sprzętów

  4. 4
    0
    ~ ktos
    Wtorek, 20.02

    dlaczego nikt nie wspomni o rodzicach???czemu zawsze wszystkiemu winna jest szkola?? przeciez to dom rodzinny najbardziej wplywa na wychowanie dziecka....uczniowie wynosza z domu to co mozna spotkac w szkole..rodzice zazwyczaj nie interesuja sie dziecmi, nie chodza na zebrania - bo po co, najlepiej gdyby dziecko spedzalo cale dnie w szkole. zapewne wiekszosci bardzo by odpowiadaly szkoly tygodniowe??? moze pomyslmy o tym../??? nauczyciele przeciez ciagle narzekaja ze za malo zarabiaja a ciagle maja wolne.....tak.....Szkoda ze w wiekszosci wypadkow srednio jest to 1000 zl na reke - fakt ze za 18 godz. tygodniowo ...w szkole....A ile godzine spedzaja w domu>???/sprawdzajac kartkowki , sprawdziany itd.... Co do kafejek...policja i wladze dobrze wiedza gdzie szukac tych malolatow..tak samo jak i te "biedne" dzieci z domu dziecka..rozumiem ich z jednej strony bo to jak walka z wiatrakami , jak syzyfowa praca...odwozi sie ich do domu a za pare minut oni znowu sa poza nim i siedza w tej kafejce...ciekawe tylko skad na to biora pieniadze...???bo podobno ich nie maja!??!??!? szkoda slow i nerwow. rada- przede wszstkim co co tylko narzekaja ze nikt nic nie robi w tym kierunku zapraszamy do szkoly , do policji i wydzialu....zobaczymy jak latwo jest mowic i proponowac a gorzej realizowac pomysly.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3112549781799