„Odnaleźć siebie” to nowy elbląski program profilaktyki, którego realizacja zacznie się już w marcu. Zgodnie z obietnicą dziś przedstawiamy bliżej część jego zadań.
Program „Odnaleźć Siebie” został opracowany przez Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego oraz grono fachowców. W jego planach znalazły się 23 zadania.
Program ten skierowany jest na problemy występujące w szkole. Są to problemy agresji i przemocy, problemy uzależnienia środkami psychoaktywnymi oraz zagrożenia sięgania przez młodzież po alkohol. - Te problemy narastają, co potwierdzają statystyki i analiza Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Widzimy przede wszystkim tendencję wzrostową w zakresie spożywania alkoholu przez młodzież. Co najdziwniejsze, wśród osób pijących alkohol, częściej niż do tej pory, pojawiają się dziewczęta – mówi Anna Korzeniowska, naczelnik miejskiego Wydziału Oświaty. - Okazuję się, że teraz mniej modne jest palenie papierosów, które podobno nie jest już trendy. Z kolei do sięgania po narkotyki przyznaje się 8 proc. młodzieży – wylicza.
- Jesteśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje ostatnio w placówkach oświatowych, nie tylko w Elblągu, ale i w całej Polsce – przyznaje Prezydent Henryk Słonina. - Miasto nieźle sobie radzi, jeśli chodzi o dydaktykę. Mamy coraz lepsze wyniki w tym zakresie. Podejmowaliśmy wcześniej wiele różnych programów w dziedzinie wychowania, jednak statystyki i badania, które prowadzimy, wskazują, że jest to nadal duży problem w szkołach.
Punktem wyjścia do opracowania Programu była przeprowadzona przez miasto diagnoza problemów, która pozwoliła sformułować jego zalecenia. - Uznaliśmy, że powinniśmy przede wszystkim przeszkolić nauczycieli, którzy będą umieli pracować z młodzieżą i wpłyną na zmianę ich zachowań społecznych oraz, co szczególnie istotne, nauczą ją prawidłowych zachowań – mówi Anna Korzeniowska. - Chcemy wprowadzić profesjonalne programy profilaktyczne i to programy, które z jednej strony będą zmieniały zachowania młodzieży i wpłyną na zmniejszenie skali zachowań agresywnych. Z drugiej strony chcemy wpłynąć na zmianę postawy młodzieży, tak by widziała ona inne wartości w życiu i nie sięgała po środki psychoaktywne.
Innymi założeniami projektu jest zwiększenie pomocy rodzinom, które wychowują dzieci i młodzież w naszym mieście, a także zmotywowanie szkół do opracowania własnych, autorskich, innowacyjnych programów zajęć pozalekcyjnych.
Prezydent Słonina zaproponował wprowadzenie dodatkowej godziny wychowawczej we wszystkich szkołach. Godziny te mają być przeznaczone głównie na zajęcia warsztatowe oraz na konsultacje i porady dla uczniów. Jednak żeby nauczyciele mogli właściwie wykorzystać ten czas i prowadzić takie zajęcia muszą być do nich odpowiednio przygotowani. Do tej pory w Elblągu, w zakresie prowadzenia zajęć tzw. Treningu Zastępowania Agresji, przeszkolono 47 nauczycieli. W tym roku kolejni z nich będą przygotowywani do prowadzenia takich warsztatów.
Także w tym roku miasto chce wprowadzić trzy profesjonalne programy profilaktyczne. Pierwszy z nich, to wcześniej wspomniany tzw. Trening Zastępowania Agresji – ART., skierowany do uczniów z grupy ryzyka. - ART jest metodą, która uczy prawidłowych zachowań społecznych, a więc uczy młodego człowieka jak radzić sobie z własnymi emocjami, napięciami, jak panować nad nimi. Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych: np. lękiem, strachem, niepowodzeniami w nauce, ale również z odrzuceniem klasy czy grupy rówieśniczej – tłumaczy naczelnik Wydz. Oświaty UM. – Uczy on również wartości uniwersalnych, etycznych. Pokazuje jak należy oceniać własne postępowanie. Uczy jak zauważać w sobie dobre cechy charakteru, czyli wzmacnia poczucie wartości u młodego człowieka. Metoda ta została po raz pierwszy wykorzystana w USA i sprawdziła się tam. Także w Polsce działa już od kilku lat, przynosząc bardzo dobre efekty. Program rozpocznie się od przeszkolenia 60 nauczycieli, którym w marcu i kwietniu zajmie się Katolicki Ruch Antynarkotyczny Karan – informuje A. Korzeniowska.
W planach programu „Odnaleźć siebie” jest też wprowadzenie dwóch programów profilaktycznych w zakresie profilaktyki uzależnień, czyli spożywania alkoholu i zażywania narkotyków przez młodzież. - Wprowadzimy dwa programy, które są rekomendowane przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. Jednym z nich jest program „Zanim spróbujesz”, opracowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne w Warszawie – zdradza Pani naczelnik. - Jest on adresowany do wszystkich szkół: podstawowych, gimnazjalnych i średnich i kierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Drugi program pod nazwą „Tak czy nie”, jest kierowany do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz również do uczniów, rodziców i nauczycieli. Został on opracowany przez Witolda Skrzypczyka, dyrektora Specjalistycznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi i pracownika Uniwersytetu Łódzkiego, autora wielu publikacji w zakresie profilaktyki. Program został wprowadzony w wielu łódzkich szkołach i jest znany także w kilku elbląskich. 2 i 3 marca rozpocznie się szkolenie nauczycieli w zakresie jego realizacji. W tym samym miesiącu zaczną się też szkolenia w ramach programu „Zanim spróbujesz”.
- W ramach tego programu chcemy przekazać wiedzę nie tylko na temat środków psychoaktywnych i ich wpływów na zdrowie młodego człowieka, ale także chcemy go nauczyć jak ma się opierać presji grupy, jak ma asertywnie odmawiać, jak ma obronić się przed tymi uzależnieniami, jak wzmacniać jego poczucie wartości, żeby widział inne cele w życiu – mówi Korzeniowska. - W ramach tych programów chcemy także uczyć jak ma się on zachować w sytuacji, kiedy już dojdzie do zażywania środków psychoaktywnych, jak pomóc koleżance, koledze, czy rodzinom, w których taki problem występuje.
Oprócz wspomnianych programów profilaktycznych, przeszkoleni na studniach będą nauczyciele. - W tym roku wprowadziliśmy nowy kierunek priorytetowy, w naszym programie doskonalenia i dokształcania nauczycieli. W jego ramach w tym roku dofinansowujemy studia podyplomowe na kierunku socjoterapia i profilaktyka społeczna. Oba te kierunki prowadzi Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, w związku z tym wszyscy nauczyciele, którzy zechcieli podjąć studia na tym kierunku otrzymają w najbliższych dniach dofinansowanie w kwocie 1 tys. zł na każdy semestr – mówi naczelnik oświaty w mieście.
Ogółem w tym roku przeszkolonych zostanie 146 nauczycieli, 120 w zakresie wspomnianych trzech programów profilaktycznych i 26 na studiach podyplomowych.
Kolejną część zadań elbląskiego programu profilaktyki przedstawimy już jutro.