W marcu odbędzie się trzecia już Szkolna Giełda Turystyczna, ale już teraz organizatorzy zachęcają do składania zgłoszeń. Impreza to swoiste targi ekologiczno-turystyczne i festiwal kultur w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszego województwa.
W trakcie „Przygody z ekologią” uczniowie prezentują, swoją miejscowość, gminę lub wybrany kraj, szczególnie podkreślając ich walory ekologiczne. Wszystko to ma charakter konkursowy i koncentruje się wokół dwóch motywów: „Regiony Polski” oraz „Kraje świata” – mówi koordynator imprezy Dorota Życzkowska.
Skrócony regulamin:
1. Konkursy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:
Regiony Polski - realizując ten motyw „Przygody” uczniowie powinni zaprezentować swoją miejscowość, w wybranej przez siebie treści i formie aktywności, a także ekspresji.
„Ekologiczne pasje regionu” to prezentacje artystyczne, wyrażające walory ekologiczne, turystyczne i kulturowe danego regionu. Konkurs odbywa się na scenie. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie „małej ojczyzny” poprzez muzykę, taniec, słowo.
2. Konkursy dla uczniów szkół podstawowych:
Kraje świata – zadaniem uczniów jest prezentacja dowolnego kraju, w wybranej przez siebie treści ekologiczno-turystycznej i formie aktywności, a także ekspresji
„Świat w zmysłach” polega na prezentacji wybranego kraju, jego specyfiki i zwyczajów przez oddziaływanie na zmysły widzów. W konkursie oceniane są poszczególne stoiska, a jury szczególną uwagę zwraca na wykorzystanie takich efektów, jakie daje obraz (pobudzenie zmysłu wzroku), czucie (pobudzenie zmysłu smaku i zapachu) i słowo (przekaz informacji krajoznawczych).
„Żywioły kultur” sprowadzają się do prezentacji artystycznej na scenie, wyrażanej poprzez muzykę, taniec i słowo. Zadaniem uczestników jest ukazanie specyfiki ekologicznej, turystycznej i kulturowej wybranego kraju i nadanie temu formy teatralnego spektaklu.
„Języki świata”, z kolei ten konkurs polega na recytacji wierszy w wybranym języku, a jego celem jest przede wszystkim motywacja do nauki języków obcych, z jednoczesnym uświadomieniem wartości, jaką niesie ze sobą możliwość komunikowania się w rozmaitych językach. W tym wypadku premiowane są akcenty pobudzające zmysł słuchu i wzroku.
W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego. W skład każdego zespołu wchodzi maksymalnie 10 uczniów i jeden opiekun. Zadaniem zespołu jest zaprezentowanie specyfiki kulturowej wybranego kraju. Prezentacja powinna mieć formę teatralną i wykorzystywać co najmniej trzy formy ekspresji: słowo, muzykę i taniec . Prezentacje odbywają się na scenie.
Czas prezentacji nie może przekraczać 10 min. Ocenę prezentacji przeprowadza jury, a najlepsze zespoły zostaną nagrodzone podczas Gali na zakończenie Giełdy.
Jak zastrzegają organizatorzy zgłoszenia, potwierdzone przez dyrektora, należy przesyłać mailem na adres sp18elblag@wp.pl , faxem na numer 0 55 235 63 76 lub pocztą na adres: SP 18, 82-300 Elbląg, ul. Węgrowska 1 do dnia 30 stycznia 2007. Co ważne o zakwalifikowaniu zespołu decyduje kolejność zgłoszeń.
Dodatkowe informacje uzyskać można na stronie internetowej www.sp18elblag.pl lub pod tel. 0 55 235 63 76.