"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza oraz "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej to lektury, które pojawiły się dziś (4.05.) na egzaminie z języka polskiego. Z czym jeszcze musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści?
Trochę się stresowałem, ale teraz jestem zadowolony. Egzamin był całkiem przyjemny. Koronawirus trochę się na nas odbił. Przez dwa lata uczyliśmy się zdalnie. Ostatnie miesiące, dla niektórych były trudne, ale uważam, że poziom matury był adekwatny do tych przygotowań
- mówi Paweł, absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
Maturalny maraton rozpoczął się dziś, 4 maja, o godzinie 9 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na jego napisanie było 170 minut. Składa się on z dwóch części. Młodzież musiała rozwiązać test i napisać wypracowanie (do wyboru tradycyjnie miała rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub analizę wiersza). To właśnie praca pisemna co rok budzi najwięcej emocji. Maturzyści jeszcze przed egzaminem próbują wytypować lektury i tematy, które mogą się pojawić w arkuszu. Z czym musieli zmierzyć się w tym roku?
Przez ostatnią noc, patrząc na wszystkie typy i nieprawdziwe przecieki w internecie, spodziewałem się dużo trudniejszego tematu. Okazało się, że nie jest tak źle. Tematy były związane z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza i "Nocami i Dniami" Marii Dąbrowskiej. Wybrałem "Noce i Dnie" i temat "Kiedy relacje z ludźmi mogą stać się źródłem szczęścia?". Szczerze, nie spodziewałem się, że cały arkusz będzie na tyle prosty. Czy tak było rzeczywiście, okaże się w lipcu, kiedy poznamy wyniki
- mówi Piotr, tegoroczny maturzysta, absolwent III LO w Elblągu.
- Ja zostałem przy "Panu Tadeuszu" i pisałem o tym, czym może być dla nas tradycja. Trochę stresowałem się przed tym egzaminem. Jestem z klasy matematycznej, więc tego polskiego bałem się najbardziej. Teraz, skoro przeżyłem już język polski, będzie tylko dobrze - dodaje Jakub, maturzysta z III LO.
Oprócz tematów związanych z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza oraz "Nocami i Dniami" Marii Dąbrowskiej do wyboru była także analiza wiersza "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana. Arkusze egzaminu z języka polskiego jeszcze dziś powinny zostać opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
W całym kraju do matury przystąpiło około 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. W Elblągu 1019 napisze ją po raz pierwszy (507 w liceach i 512 w technikach), a 211 po raz kolejny.
Jutro (5 maja) o godz. 9 odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a w piątek (6 maja) z języka angielskiego również na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja. Część ustna rozpocznie się 18 maja i zakończy 20.
Przypomnijmy. Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy) oraz jednego egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.