17 139 uczniów 1 września rozpocznie nowy rok szkolny w Elblągu. Wszystkie placówki są przygotowane na przyjęcie dzieci i młodzieży. Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w Zespole Szkół i Placówek Sportowych o godz. 13.00.
W miniony piątek odbyła się narada z dyrektorami placówek oświatowych. W spotkaniu udział wziął Prezydent Witold Wróblewski, wiceprezydent Janusz Nowak oraz Małgorzata Sowicka, Dyrektor Departamentu Edukacji. Było ono okazją do przedstawienia obecnej sytuacji finansowej miasta, omówienia kwestii związanych z finansowaniem oświaty, nowych wyzwaniach oraz przygotowaniem placówek do rozpoczynającego się roku szkolnego.
Podobnie jak w roku poprzednim, priorytetem było przygotowanie szkół pod kątem pandemii koronawirusa. Wszystkie placówki pracować będą zgodnie z wytycznymi MEiN, MZ i GIS. Szkoły wystąpiły do ministerstwa o dodatkowe środki ochrony, m.in. stacje do dezynfekcji, płyny do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki i termometry. Na razie nie mamy informacji, kiedy zostaną one dostarczone, dlatego zebraliśmy informacje od dyrektorów dot. zapotrzebowania i przekażemy środki ochronne z własnych zasobów, aby wszystkie placówki na pierwsze dni września były zabezpieczone
– podkreśla wiceprezydent Janusz Nowak.
W dzisiejszym spotkaniu, na zaproszenie Prezydenta uczestniczyła także Pani Alina Owczarek – koordynator ds. szczepień w Szpitalu Miejskim, który będzie realizował szczepienia w elbląskich szkołach. Do wszystkich placówek trafią broszury informacyjne dot. szczepień. Co do samej organizacji, miejsca i przebiegu szczepień – to dyrektorzy będą ustalali je na bieżąco z koordynatorem, w zależności od liczby chętnych. Samorząd, mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży mocno wspiera te działania.
Co nowego od września w elbląskiej oświacie?
Od 1 września br. z połączenia Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, IV Liceum Ogólnokształcącego i Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego funkcjonowanie rozpocznie Zespół Szkół i Placówek Sportowych.
Kiedy powstawała Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 zapowiadaliśmy, że będziemy rozwijać tę placówkę, tworząc nowe dyscypliny i zapewniając ciągłość kształcenia na kolejnych etapach, aż do osiągnięcia poziomu szkoły Mistrzostwa Sportowego. I tę wizję z sukcesem realizujemy. 18 marca 2021 Rada Miejska po pozytywnych opiniach rad pedagogicznych i środowisk sportowych podjęła decyzję o utworzeniu silnego ośrodka sportu dzieci i młodzieży. Zapewnieni to ciągłość szkolenia, szeroką rekrutację, równe szanse wszystkich dzieci, wykorzystanie potencjału kadry trenerskiej i pełne wykorzystanie infrastruktury dla sportu dzieci i młodzieży
– zaznacza Prezydent Witold Wróblewski.
Uczęszczający do oddziałów sportowych uczniowie, oprócz nauki, będą mieli możliwość podnoszenia swoich umiejętności w określonych w dyscyplinach. Dodatkowo Zespół będzie organizował zajęcia nauki pływania i jazdy na łyżwach dla najmłodszych uczniów elbląskich szkół, a także inne zajęcia sportowe dla młodzieży, m.in. siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, lekkoatletykę.
W roku szkolnym 2021/2022 kontynuowany będzie projekt pt. „Matematyka – indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej”. Utworzono już Międzyszkolną Pracownię Eksperymentowania w Szkole Podstawowej nr 19 - trwa jej doposażanie. W ramach tego projektu, od połowy sierpnia br. nauczyciele klas I – III uczestniczą w szkoleniach, prowadzonych przez specjalistów z całej Polski, z zakresu robotyki.
W Zespole Szkół Gospodarczych oraz Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej rozpocznie się natomiast realizacja projektu współfinansowanego ze środków unijnych pt. „Mistrzowie Zawodu – wzrost jakości systemu kształcenia zawodowego w Elblągu”. Powstanie m.in. pracownia zewnętrzna pn. Inteligentny Budynek oraz Poligon Energetyczny, które umożliwią uczniom praktyki szkolne na systemach fotowoltaicznych i solarnych oraz Mobilne Laboratorium Edukacji Kulinarnej, które stanowić będzie dodatkową przestrzeń kuchenną zapewniającą młodzieży naukę nowoczesnych technik przygotowania potraw przy okazji imprez plenerowych.
W najbliższym czasie planowane jest uroczyste otwarcie Eksperymentarium w Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej, z którego będą korzystali uczniowie elbląskich szkół ponadpodstawowych.
Remonty w placówkach oświatowych
Okres wakacyjny to czas, w którym w elbląskich placówkach oświatowych przeprowadzany jest szereg prac remontowych. Sale dydaktyczne są odświeżane, malowane, tak, aby przedszkolaki oraz uczniowie z uśmiechem przywitali nowy rok szkolny. Poza pracami malarskimi w placówkach wymieniane są w razie potrzeby podłogi oraz drzwi. Modernizowana jest również infrastruktura placów zabaw.
Ferie letnie to też czas na przeprowadzenie większych inwestycji. Generalne remonty łazienek zostały wykonane w: Przedszkolu Nr 21, Przedszkolu Nr 29, Szkole Podstawowej nr 25. W Żłobku Miejskim nr 4 trwa remont wydawalni posiłków i zmywalni. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 zaadaptowane zostało pomieszczenie na dodatkową grupę przedszkolną. W Przedszkolu nr 5 w ramach poprawy bezpieczeństwa zamontowana została sieć wideodomofonu. W Internacie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przeprowadzony został generalny remont łazienek oraz ogrzewania wraz z wymianą wszystkich kaloryferów. W części pomieszczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących zostały wymienione okna. W Szkole Podstawowej nr 11 wymieniony został parkiet w hali sportowej, remontowana jest również stołówka szkolna. Remont stołówki szkolnej prowadzony jest też w Szkole Podstawowej nr 4. W hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego wykonany został remont tarasu zewnętrznego. Młodzieżowy Dom Kultury natomiast przeprowadził remont pracowni wokalnej. Kontynuowany jest nadal remont Zespołu Szkół Mechanicznych. Ponadto zaplanowano remont dachu w Żłobku nr 2 oraz niezbędne remonty ciągów komunikacyjnych w przedszkolach
– zaznacza Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
W większości placówek prace remontowe zakończą się przed rozpoczęciem nauki, w pozostałych nie będą one kolidowały z zajęciami dydaktycznymi i opiekuńczymi.
Szkoły w liczbach
1 września nowy rok szkolny 2021/2022 rozpocznie łącznie 17 139 uczniów. W 16 szkołach podstawowych uczyć się będzie 8109 uczniów, z czego 1047 po raz pierwszy przekroczy progi szkoły. W 11 szkołach ponadpodstawowych oraz w Elbląskim Centrum Edukacji zawodowej natomiast pogłębiać swoją wiedzę będzie 6230. 1452 to uczniowie klas pierwszych. Elblag od wielu lat stawia na szkolnictwo zawodowe. W ostatnich latach na ten cel wydatkowanych zostało ponad 25 mln zł. Te działania przynoszą efekty w postaci rosnącego z roku na rok zainteresowania ósmoklasistów szkołami technicznymi. Od września 980 uczniów rozpocznie naukę w technikach i branżowych szkołach I stopnia. 472 nastolatków będzie kontynuowało naukę w liceach ogólnokształcących. Nie zapominamy również o najmłodszych. Po raz kolejny elbląski samorząd zapewnił miejsca wszystkim chętnym dzieciom w przedszkolach. W 21 placówkach publicznych opiekę zapewnioną ma 2800 małych elblążan.
Joanna Urbaniak
Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
To nie rozumiem czegoś, Pan Wcisla mówił odwrotnie? Moze powinni się dogadać i razem sprawdzić bo co najmniej dziwnie to wygląda?
Wątpię w to, że dyrektorzy i nauczyciele potwierdzą tytuł artykułu... ale oficjalnie wszystko jest picuś glancuś.
Niechże wreszcie UM zamknie aparat mowy Wcisły i Portasa, bo oni twierdzą zupełnie co innego. Według ich wiedzy, szkoły nie są przygotowane do roku szkolnego. Wróblewski i Więcławska są z PSL, Wcisła i Portas z PO . Czyżby wojenka, na razie medialna? UM zawsze mówi prawdę , tak samo trzecią jak ci dwaj - Wcisła i Portas, ale skoro "mówi"... . Gdzie leży prawda? Pod którym konferencyjnym stołem? Zobaczymy jutro.
Mało to profesjonalne zagrania, dzieci z piaskownicy , kosztem dzieci będą się przeciągać kto wie lepiej, ręce opadają , a jak jest to wiedzą nauczyciele
Dlaczego autor tego artykułu bezczelnie kłamie? Wszyscy dobrze wiedzą jak jest naprawdę.
Dlaczego dzieci w szkołach nie mają plandekowych sal gimnastycznych. Czy naprawdę to kres waszych starań.
Tylko miasto jest rozkopane i sa mega korki. Fromborska i Bema czy naprawde nie mozna bylo skonczyc tych inwestycji przed 1 wrzesnia?
Z artykułu wynika, że w Elblągu mamy łącznie 26 369 uczniów, a więc to dość duża liczba, w około 120 tysięcznym mieście (wg ostatniego spisu wyborców wynikało, że obecnie mieszka tu około 119 tysięcy mieszkańców). Wydawałoby się, że jest to pozytywny wskaźnik, gdyby nie fakt, że wiele do życzenia ma ich poziom wiedzy i przygotowania do życia. Było to szczególnie widać w dniu 1 września, gdzie swoim zachowaniem i postawą większość tych młodych wykazała całkowity brak zrozumienia dla obecnej sytuacji i gremialnie zlekceważono nakazy sanitarne. Szczególnie widać to w środkach komunikacji miejskiej i pomieszczeniach sklepów bądź innych obiektów użyteczności publicznej. Ta arogancja i jakikolwiek brak poczucia odpowiedzialności u młodych budzi obawy o przyszłość tego kraju.