Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Szkoły średnie, czyli sto pytań do... cz. III

31.01.2006, 11:03:15 Rozmiar tekstu: A A A

W dzisiejszym artykule Sto pytań do... na zadane przeze mnie pytania odpowiedzą nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Elblągu:

Ciut więcej o historii szkoły...


1. W którym roku utworzono szkołę?


1 września 1947 roku utworzono Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe w Elblągu.
Początkowo w szkole uczyło się 26 osób. W latach późniejszych nazwa szkoły ulegała przekształceniom, aż uzyskała tytuł Zespołu Szkół Ekonomicznych.

2. Z czyjej inicjatywy powstała szkoła?


Szkoła powstała z inicjatywy Ministerstwa Finansów i władz lokalnych.


3. Kto jest patronem szkoły i dlaczego?


Patronem szkoły jest prof. Oskar Lange, bowiem jest uważany za jednego z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku.

Międzynarodowy rozgłos profesorowi przyniosły przede wszystkim prace powstałe za granicą (w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych). Do klasyki dzieł ekonomicznych przeszedł słynny spór z F. Hayekiem i L. Misesem o racjonalności rachunku ekonomicznego w gospodarce socjalistycznej. Podejmowane przez niego tematy są świadectwem jego wszechstronności. Głównymi pracami profesora są: On the Economic Theory of Socialism, Price Flexibility and Employment, Wprowadzenie do ekonometrii, Ekonomia polityczna, Wprowadzenie do cybernetyki, Teoria statystyki.

Warsztat naukowy patrona szkoły oraz jego umiejętność podejmowania i rozwiązywania problemów ekonomicznych stanowią cenną inspirację dla bardzo różnych kierunków współczesnej myśli ekonomicznej. Ponadto profesor Lange jest uważany za mistrza syntezy ekonomicznej. Obok Michała Kaleckiego, to najbardziej znany polski ekonomista. Twórczość prof. Oskara Lanego znana jest we wszystkich obszarach kulturowych i politycznych świata.

4. Jakie zmiany nastąpiły w szkole od momentu jej utworzenia?


Szkoła początkowo mieściła się w budynku przy ulicy Traugutta 94. W roku szkolnym
1949/50 przeniesiona została na ulicę Bema 50, gdzie mieści się do dzisiaj. Pierwotnie szkole nadano nazwę Państwowego Gimnazjum i Liceum Handlowego. Od roku 1950/51 przemianowano ją na Państwowe Gimnazjum i Liceum Administracyjno Gospodarcze.

W roku 1952 Ministerstwo Finansów nadało jej nazwę Technikum Finansowego. W roku1955 Technikum Finansowe zmieniono na Technikum Rachunkowości. W 1957 roku nazwę tą przekształcono na Technikum Ekonomiczne. W międzyczasie powoływano do życia zasadnicze szkoły zawodowe w trybie wieczorowym i zaocznym.

W roku 1991 w budynku szkoły mieściły się następujące placówki: Liceum Ekonomiczne, Liceum Zasadnicze, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Liceum Ekonomiczne dla dorosłych. Przeprowadzone zmiany organizacyjne w latach 1994-95, a następnie w roku szkolnym 2002/2003 doprowadziły do utworzenia schematu kształcenia i uczenia. Obecnie szkoła edukuje młodzież na kierunkach ekonomicznych w Technikum Ekonomicznym, Szkole Policealnej oraz w Liceum Profilowanym.

c.d.n.
 
 
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Ells
    Wtorek, 31.01

    ekonomik rulezz ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7968809604645