Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Szkoły średnie, czyli sto pytań do… cz. I

19.01.2006, 17:56:44 Rozmiar tekstu: A A A

Wkrótce rozpoczną się w egzaminy gimnazjalne i niebawem absolwenci szkół ponadpodstawowych rozpoczną naukę w szkołach średnich. Sto pytań do... to cykl artykułów, w których znajdą się najważniejsze informacje o szkołach ponadgimnazjalnych w Elblągu. Wiadomości na ich temat mogą okazać się pomocne w ocenie i wyborze szkół średnich, do których będzie uczęszczać młodzież.

W tym tygodniu na moje pytania odpowiedzą nauczyciele i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

O Historii szkoły...

1. W którym roku utworzono szkołę?

Szkoła – pod nazwą Miejska Szkoła Muzyczna (MSM) - została otwarta 1 września 1946 roku przy ulicy Chopina 26.

2. Z czyjej inicjatywy powstała szkoła?

Wkrótce po wyzwoleniu Elbląga pierwsi mieszkańcy miasta postanowili utworzyć szkołę, w której młodzi ludzie mogliby rozwijać własne umiejętności muzyczne. Wokół idei założenia szkoły muzycznej skupili się pierwsi entuzjaści, a liczni zainteresowani przyspieszyli decyzję powołania pierwszej w mieście szkoły muzycznej.

3. Kto jest patronem szkoły i dlaczego?

Patronem szkoły jest Kazimierz Wiłkomirski – znany wiolonczelista, kompozytor, dyrygent i pedagog. W wyborze patrona głos zabierali tez uczniowie szkoły, którzy zgłaszali kandydatury i wzięli udział w wyborach. Uroczystość nadania szkoły im. Kazimierza Wiłkomirskiego została uświetniona przybyciem żony kompozytora – Teresy Wiłkomirskiej, jego córki – anieli, władz lokalnych i zwierzchnich z Ministerstwa Kultury oraz centrum Edukacji artystycznej.

4. Jakie zmiany nastąpiły w szkole od momentu jej utworzenia?

Na początku szkoła dysponowała jedynie dwoma instrumentami: pianinem i fortepianem. W pierwszym roku działalności do MSM wstąpiło 150 uczniów szkół średnich, którym umożliwiono naukę gry w klasie fortepianu lub skrzypiec (pod warunkiem, że mieli własny instrument).

Szkoła dość szybko zyskała na znaczeniu, a rosnąca liczba mieszkańców miasta zaowocowała zwiększeniem liczby uzdolnionej muzyce młodzieży. W roku szkolnym 195051 prowadziła ona już 18 oddziałów.

1 września 1952 Państwowa Szkoła Muzyczna (w 1947 roku MSM przemianowano w Państwową Szkołę Muzyczną) po reorganizacji Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej. Od tego momentu zaczęły odbywać się lekcje muzyczne jak i ogólnokształcące. W tamtych czasach szkół tego typu w Polsce było tylko 14.

Dwa lata po utworzeniu PPSM funkcjonował szkolny 83-osobowy chór i 42-osobowa orkiestra symfoniczna. W budynku działało także Ognisko Baletowe Zofii Trzosalskiej i Marii Kochman.

26 czerwca 1959 roku po siedmiu latach nauki w świat ruszyli pierwsi absolwenci. Tego dnia w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej odbyła się pierwsza uroczysta akademia uświetniona muzycznymi popisami dyplomatów. Od 1 września szkoła posiadała już cały pion podstawowy – 7 klas.

W roku szkolnym 197778 placówka została przeorganizowana: utworzono Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia- czyli szkołę podstawową i średnią.

Po sześciu latach budowy nowej szkoły 8 września 1978 roku otworzono placówkę u zbiegu ulic Kosynierów Gdyńskich i Traugutta (w miejscu dawnych łaźni miejskich).

c.d.n.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.1215350627899