Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 na budowę tzw. Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Plan budowy obiektu wszedł właśnie w fazę realizacji – o czym rozmawiamy z kanclerzem EUH-E, Henrykiem Fall.
Uczelnia otrzymała ponad 14,3 mln złotych dofinansowania na utworzenie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, zatem gratuluję ogromnego sukcesu!
Henryk Fall: Dziękuję. Tak, otrzymaliśmy wielomilionowe wsparcie finansowe pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Jest to owoc naszej kilkuletniej ciężkiej i systematycznej pracy.
Tym bardziej cieszy fakt, że nasz wniosek o dofinansowanie realizacji projektu pt. „Przebudowa i rozbudowa infrastruktury dydaktycznej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu poprzez utworzenie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej” został oceniony bardzo wysoko i zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej projektów objętych dofinasowaniem.
Uważam, że to wielki sukces. Oprócz dofinansowania uczelnia musi również zapewnić środki na wkład własny, a jest to kwota ponad 4 mln złotych, jednak jesteśmy na to przygotowani.
Czy może Pan wyjaśnić naszym czytelnikom co to dokładnie jest Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej?
Henryk Fall: Będzie to nowy trzykondygnacyjny budynek stanowiący zespół pomieszczeń w pełni zabezpieczający możliwość kształcenia studentów według najnowszych standardów i technologii, z naciskiem przede wszystkim na kształcenia praktyczne z wykorzystaniem symulatorów medycznych, odzwierciedlających realne warunki, objawy i otoczenie zdarzeń medycznych w ramach oferowanych aktualnie przez uczelnię kierunków, tj. pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), ratownictwo medyczne (studia I stopnia) i fizjoterapia (jednolite studia magisterskie).
Przypomnę, że jesteśmy jedyną uczelnią w Elblągu kształcącą na kierunkach medycznych, a także jako jedyni oferujemy jednolite studia magisterskie.Główną ideą CDiSM będzie element kształcenia polegający na wspólnym treningu zespołów medycznych na wielu poziomach i specjalizacjach świadczenia opieki medycznej, począwszy od pomocy przedszpitalnej, symulatorów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, sali operacyjnej po salę porodową.
Powstaną również pracownie kształcenia umiejętności, które umożliwią studentom doświadczenie wszystkich działań mających miejsce w świecie realnym, tj. od zachorowania lub wypadku, poprzez proces leczenia, aż do rehabilitacji pacjenta w warunkach przypominających realne, a także wykształcenie i doskonalenie umiejętności z zakresu nauk morfologicznych, podstaw medycyny czy nauk przedklinicznych.
Tak więc nasi studenci otrzymają możliwość zdobywania wiedzy w praktyce i w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, które spotkają ich w późniejszej pracy. Dodatkową zaletą inwestycji będzie możliwość wykorzystania jej także dla studentów kierunku lekarskiego, jeśliby pozytywnie zakończyła się procedura przyznawania kwalifikacji na takie kształcenia w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E.
Jakie konkretnie powstaną pomieszczenia do praktycznej nauki zawodu?
Henryk Fall: Przewiduje się utworzenie między innymi sali do debriefingu, sali do egzaminu OSCE, sali do fizykoterapii i kinezyterapii, sali masażu i czynności manualnych, pracowni pielęgniarskich niskiej, średniej i wysokiej wierności, pracowni patofizjologii i pracowni anatomicznej, pracowni badania fizykalnego, pracowni mikrobiologicznej i biofizycznej, pracowni mikroskopowej, sali BLS, sali umiejętności technicznych, sali ALS, sali SOR i intensywnej terapii, sala operacyjnej i sali porodowej. Wszystkie te pomieszczenia służyć będą naszym studentom z zachowaniem najwyższych i najnowocześniejszych standardów kształcenia.
Kiedy planowane jest rozpoczęcie budowy oraz jej zakończenie?
Henryk Fall: Planujemy, że rozpoczęcie prac budowalnych nastąpi na przełomie maja i czerwca tego roku, w tym czasie musimy ogłosić postępowanie dotyczące wyboru wykonawcy robót budowlanych. W następnej kolejności ogłoszone zostanie postępowania na wybór wykonawcy, który dostarczy nam sprzęt medyczny i komputerowy. Natomiast zakończenie inwestycji planowane jest na 4 kwartał 2019 roku.
Dziękuję za rozmowę.
Henryk Fall: Dziękuję.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu
ul. Lotnicza 2, 82-300 Elbląg
tel. 55 239 39 55
e-mail: rekrutacja@euh-e.edu.pl
WYBIERZ SWÓJ KIERUNEK
www.euh-e.edu.pl