Rozwój szkolnictwa zawodowego i dostosowanie go pod potrzeby lokalnego rynku pracy jest jednym z priorytetów Prezydenta Witolda Wróblewskiego. Od roku trwają intensywne przygotowania do powstania Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej. Celem tego projektu jest stworzenie lepszych warunków kształcenia zawodowego i koordynacja zadań związanych z dostosowywaniem kierunków kształcenia zawodowego do realnych potrzeb lokalnych pracodawców. Dziś te plany stają się faktem.
- Jestem przekonany, że Elblag dzięki podjętym przez nas działaniom będzie liderem w budowaniu nowoczesnego systemu szkolnictwa zawodowego nie tylko w województwie, ale również w kraju. Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powstaje po to, aby kształcić w zawodach realnie potrzebnych na elbląskim rynku pracy. Na otwieranie kierunków kształcenia wpływ będą mieli również pracodawcy. W ten sposób ziszcza się realizowana przez nas idea złotego trójkąta. Pod ten system przygotowaliśmy projekty unijne na doposażanie i stworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej oraz na szkolenia zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Pierwszym etapem tworzenia ECEZ jest rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu, na którą przed chwilą podpisaliśmy umowę dofinansowania. Już dziś jednak wiemy, że pozyskaliśmy środki w kwocie prawie 9 mln na kolejne projekty związane z kształceniem zawodowym. Przypomnę również, że tworząc nową sieć szkół pod potrzeby CKP przeznaczyliśmy również budynek obecnego Gimnazjum przy ul. Rawskiej. Jestem przekonany, że podejmowane działania przywrócą Elbląg z czasów funkcjonowania Zamechu. Elbląg, który silny będzie wykwalifikowanymi specjalistami – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.
Projekt „Rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu – dostosowanie kształcenia i szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy”, którego umowa została dziś podpisana obejmuje rozbudowę CKP poprzez skomunikowanie za pomocą łącznika budynku nowoprojektowanego z budynkiem istniejącym. W nowym budynku znajdą się dwie nowocześnie wyposażone pracownie:
odlewnicza z kuźnią, w której realizowana będzie praktyczna nauka zawodu: technik odlewnik;
energii odnawialnej, w której realizowana będzie praktyczna nauka zawodu: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Z ww. pracowni oraz całej infrastruktury wytworzonej w ramach projektu korzystać będą także uczniowie kształcący się na innych kierunkach kształcenia zawodowego.
W nowym budynku znajdą się również: garaż ze stanowiskami dydaktycznymi, pomieszczenia socjalne, magazynowe, sanitarne, techniczne, winda towarowo-osobowa. Wykonane zostaną niezbędne prace związane z infrastrukturą towarzyszącą: przyłącza, ciągi komunikacyjne; zagospodarowanie terenu, prace rozbiórkowe. Budynek przystosowany będzie do korzystania przez osoby niepełnosprawne.
Projekt stanowi I etap planowanej rozbudowy infrastruktury CKP. W kolejnym etapie, planowanym do realizacji w latach 2018-2019, zakładana jest dalsza rozbudowa budynku i utworzenie nowocześnie wyposażonych pracowni: stolarsko-ciesielskiej oraz budowlanej.
Lata realizacji 2017-2018
Koszt projektu: 3 557 153,60
Dofinansowanie: 2 948 880,33
UM Elbląg
Mam nadzieję,że młodzi wykształceni pracownicy znajdą pracę na rynku elbląskim i nie będą emigrować.