Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

„Obojętność wobec przemocy jest rodzajem dyskryminacji”. Za nami Festiwal Nauki

22.03.2017, 16:00:38 Rozmiar tekstu: A A A
„Obojętność wobec przemocy jest rodzajem dyskryminacji”. Za nami Festiwal Nauki
Fot. Ryszard Biel

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 po raz dziesiąty zorganizował Festiwal Nauki. Wczoraj, 21 marca, uczniowie tej placówki mogli w nietypowy sposób spędzić Dzień Wagarowicza.

 

To już jubileuszowy festiwal, bo dziesiąty. Ubiegłoroczny był poświęcony naukom ścisłym. Tematem przewodnim wykładów, warsztatów, zajęć, prezentacji są wartości dla pokoju

- zaznaczyła wicedyrektor Renata Świąder.

W  tegorocznej edycji Festiwalu udział wzięli m.in. dyrektor delegatury Warmińsko- Mazurskiego Kuratorium Oświaty i Wychowania - Małgorzata Adamowicz oraz radny Jan Redzimskie.

- Zaczęło się od pokazu mody promującego pokój. Królował kolor żółty, ulubiony kolor Konfucjusza i buddyjskich lamów, mówiący o pokojowym stosunku do drugiego człowieka – opowiadała Dorota Radomska, Rzecznik prasowy II LO. - Na wybiegu znaleźli się przedstawiciele różnych ras, narodowości, grup społecznych i wyznań. Rytmicznie naśladując modeli modowych podkreślali, że wolność, tolerancja, równość i braterstwo są bardzo ważnymi wartościami na świecie.

Przesłanie, jakim kierowano się podczas tegorocznej edycji Festiwalu bliskie jest Integracyjnemu Klubowi Sportowemu ATAK. - O tym, że sztuka pokoju to kontrolowanie agresji bez powodowania krzywdy przekonywali elbląscy mistrzowie aikido – dodała Dorota Radomska. - Integracyjny Klub Sportowy ATAK pokazał, że sport jednoczy wszystkich ludzi i jest wyzwaniem dla tych, którzy pragną osiągać cele jak niepełnosprawni, grający w siatkówkę na siedząco. Klerycy z Koła Misyjnego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej opowiadali o swoich doświadczeniach z misji w Afryce i Azji, zapewniając, że jest to jeden z wzorców promocji pokoju na świecie.

Podczas Festiwalu uczniowie mieli okazję poznać język migowy. - Wydawać by się mogło, że najgrzeczniejszym jest język migowy, gdzie kontakt wzrokowy, mimika twarzy, mowa ciała, znaki migowe i gesty naturalne oddają nasze myśli, uczucia i emocje – opowiadała Dorota Radomska. - Uczestnicy warsztatów tłumaczki migowej Anny Garbarskiej zostali zaopatrzeni w polski alfabet palcowy i przeszkoleni w zakresie podstawowych zwrotów.

Uczniowie udzielający się w kółku teatralnym, pod bacznym okiem polonistek Iwony Studzińskiej i Anny Piwowarskiej, przygotowali przedstawienie pt. „Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią- XXI w.". - Było genialną próbą pokazania motywu śmierci i jej absolutnej władzy nad człowiekiem, przemijania wszystkiego, co ziemskie. I choć wątek ten pojawiał się w literaturze średniowiecznej, dziś ma wyjątkowy wymiar, bo stara się  przekonać ludzi, by zadbali o to, co najważniejsze, czyli o wartości duchowe, bo to one, w ostatecznym rozrachunku z życiem, liczą się najbardziej – podkreśliła  Dorota Radomska.

Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje poświęcone laureatom Pokojowej Narody Nobla, a byli nimi Lech Wałęsa, Dala Lama, Matka Teresa z Kalkuty, Kailash Satyarth i Malala Yousafai. - W świat historii przeniosły uczniów warsztaty z mennonitkami i quiz historyczny – dodała Dorota Radomska. - Klimat XVI-wiecznej Rzeczpospolitej można było poczuć dzięki uprzejmości Biblioteki Pedagogicznej i Muzeum Archeologiczno- Historycznemu w Elblągu.

Ważnym punktem Festiwalu były debaty. 

Współczesne problemy pokoju, praw człowieka stały się przedmiotem debaty z przedstawicielem biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który wciągnął młodzież w dyskusję o prawach obywatela, dziecka, osoby niepełnosprawnej, osadzonej, starszej, uchodźcy, a także opowiedział o pracy biura rozpatrującego wszelkie skargi wszystkich obywateli. Edukator z Amnesty International analizował genezę mowy nienawiści i wyjaśniał jak stereotypy stosowane podczas prześladowania prowadzą do nienawiści, pokazując jednocześnie, że obojętność wobec przemocy jest rodzajem dyskryminacji. Joanna Garnier- założycielka La Strady, organizacji walczącej z handlem ludźmi i niewolnictwem podczas swoich warsztatów udowadniała jak jej działalność jest skuteczna i jak ważne są prawa człowieka

– zaznaczyła Dorota Radomska.

Jakie przesłanie chciano przekazać poprzez ten Festiwal? - Wartości patriotyczne, kulturowe, religijne i tradycje są ważną częścią wiedzy zdobywanej w szkole i w domu. Służą integracji, tolerancji i rozumieniu świata. Młodzież i wykładowcy potrafią o tym poważnie dyskutować, ale bawiąc się nauką uczniowie czerpią z historii i doświadczeń większą wiedzę. Każdy z Festiwali Nauki ma w ZSO nr 2 swoje przesłanie. Tegoroczne było przeglądem wiedzy i osiągnięć w dziedzinie „Wartości dla Pokoju”, a także ciekawą alternatywą na spędzenie Dnia Wagarowicza – mówiła Dorota Radomska.

                                   





Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Festiwal Nauki 2017 ( zdjęć 64 )
Dodano: 2017-03-22 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ coś o przemocy
    Środa, 22.03

    obojętność państwa Polskiego wobec przemocy ekonomicznej względem pracowników jest rzeczą skandaliczną przecząca nie tylko wartościom chrześcijańskim ale i zdrowemu rozsądkowi. Gdzie są prawa człowieka ludzi bezrobotnych bezdomnych czy prekariuszy pracujących na umowach śmieciowych. Jak się ci ludzie pozbawieni rzeczywistej ochrony prawa i często środków egzystencji mają bronić przed przemocą chorego systemu który faworyzuje jednych kosztem innych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5539870262146